Po 13 metų mokslininkai atskleidė dar vieną tiesą: tai gali padėti sumažinti cholesterolio daromą žalą

Cholesterolio padidėjimas išties rimta problema, kadangi gali sukelti pačių įvairių sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligas ir net daryti įtaką demencijos vystymuisi. Patarimų, kaip sumažinti cholesterolio žalą, tikrai daug. Bet kas veikia iš tikrųjų?
Cholesterolis
Cholesterolis / Shutterstock nuotr.

Pasirodo, cholesterolio kiekiui mažinti lengvas fizinis aktyvumas geriau nei intensyvios treniruotės, rašoma „The Focus“.

Didžiosios Britanijos ir Suomijos mokslininkų atliktas 13 metų trukęs tyrimas parodė, kad lengvas fizinis aktyvumas turi didesnį poveikį cholesterolio kiekiui, palyginti su vidutinio intensyvumo ir intensyviu fiziniu aktyvumu, ir „gali visiškai pakeisti su dideliu cholesterolio kiekiu susijusią riziką“, pavyzdžiui, širdies problemas ir ankstyvą mirtį.

Tyrimas papildė gausėjančius įrodymus, kad daug laiko praleisti sėdint apskritai kenkia sveikatai. Nuo pat vaikystės iki 25 m. ir daugiau, per daug laiko praleidžiant sėdint ar gulint „cholesterolio kiekis gali padidėti dviem trečdaliais“.

Didelis cholesterolio kiekis paauglystėje ir sulaukus 20-ies siejamas su ankstyva mirtimi (pavyzdžiui, perkopus 40–45 m. ) ir širdies problemomis įžengus į 25 m.

Tačiau labai svarbu, kad vaikų ir paauglių skatinimas užsiimti intensyvia fizine veikla neturės tokio teigiamo poveikio suaugusiųjų cholesterolio kiekiui kaip lengvas fizinis aktyvumas.

Ką galite padaryti, kad sumažintumėte padidėjusį cholesterolio kiekį?
Ekseterio universitetas savo tyrimo aprašyme rekomenduoja ne atsisakyti maisto produktų, kuriuose yra daug cholesterolio – tai mitas, o imtis šių veiksmų:

  • Ilgų pasivaikščiojimų,
  • namų ruošos darbų,
  • lėtų šokių,
  • plaukiojimo
  • važinėjimo dviračiu.

Tokie lengvo fizinio aktyvumo pavyzdžiai yra „iki penkių kartų veiksmingesni“ nei intensyvesnis fizinis aktyvumas, „skatinantys sveiką širdį ir mažinantys uždegimą tarp jaunų žmonių“.

„Šie rezultatai rodo, kad lengvas fizinis aktyvumas yra nepaprastai svarbus sveikatai, – sako pagrindinis tyrimo autorius, daktaras Andrew Agbaje, – ir rodo, kad jis gali būti raktas į padidėjusio cholesterolio ir dislipidemijos prevenciją jau ankstyvame gyvenime.“

Jis priduria, kad „turima įrodymų, kad lengvas fizinis aktyvumas šiuo požiūriu yra gerokai veiksmingesnis nei vidutinio intensyvumo ir intensyvus fizinis aktyvumas.“

Tyrimo autorius siūlo Pasaulio sveikatos organizacijai atnaujinti savo rekomendacijas dėl fizinio aktyvumo vaikystėje ir rekomenduoja visuomenės sveikatos ekspertams, pediatrams ir sveikatos politikos formuotojams skatinti „daugiau dalyvauti lengvoje fizinėje veikloje nuo pat vaikystės“.

Taip pat daktaras A. Agbaje ir jo komanda nustatė, kad 20 proc. ankstyvų širdies ligų atvejų būtų galima išvengti tikrinant jaunų žmonių cholesterolio kiekį. Komentuodamas tai, ką jie nustatė dviejų tyrimų metu, jis padarė išvadą, kad „sėdimas darbas yra sveikatos problemų priežastis, o vaikų ir paauglių sėdėjimas yra vienareikšmis bilietas į širdies ir kraujagyslių ligas ir mirtį“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų