Todėl psichologai pataria: norėdami gerai savimi pasirūpinti – atostogaukite.
„Ilgą laiką būdami toje pačioje aplinkoje (darbe, namuose, moksluose) natūraliai prie to priprantame – atsiranda dažnai nepastebima rutina, galinti pasireikšti automatiniu gyvenimu ir nepastebėjimu, kas vyksta aplink.
Kelionė, o tuo pačiu – ir aplinkos pasikeitimas sužadina naujus pojūčius ir jausmus, kurie gali paskatinti mus į gyvenimą žiūrėti kitaip - naujai, šviežiai“ – sako „Jaunimo linijos“ psichologas Mykolas Kriščiūnas.
„Atostogavimas ir poilsis dažnai yra susijęs su dviem pagrindiniais komponentais – atsitraukimu nuo streso šaltinių bei naujovėmis. Kelionės į tolimesnes šalis tokį pojūtį suteikia natūraliai – atitolstame nuo tradicinių galvos skausmų, tokių kaip darbas, ir kartu susipažįstame su nauja aplinka, naujais žmonėmis, kultūromis, maistu ir potyriais.
Neabejotinai šiuos dalykus galima pasiekti ir kitokiomis aplinkybėmis, tik veikiausiai įdedant daugiau pastangų. Kartais atsitraukti nuo streso šaltinių yra lengviau (pvz., pasiimti atostogas), kartais tam gali kilti sunkumų.
Lygiai taip pat ir nauji dalykai dažnai būna pasiekiami ranka neišėjus iš namų (kiek žmonių galvoja pradėti rašyti, piešti, kurti, groti, nuveikti kažką naujo su mylimaisiais, bet tai atidėlioja).
Taigi, kelionės iš savęs dažnai nesunkiai suteikia poilsiui ir energijos rezervų papildymui reikalingą struktūrą, tačiau jos nėra vienintelis būdas pasiilsėti.
Poilsis neretai gali prasidėti nuo supratimo, ko man pastaruoju metu trūksta, ir atvirai įsivertinant, kaip tuos energijos bei dėmesio rezervus galėčiau pasipildyti“ – sako M.Kriščiūnas.
Pasak psichologų, keliavimas dažnai pakeičia mūsų socialinį gyvenimą. „Ar keliautume kartu su draugais bei šeima, ar keliautume vieni, bet kokiu atveju susiduriame su naujais žmonėmis, kultūromis, papročiais.
Keliavimas gali suartinti ar pakeisti požiūrį į pačius artimiausius mūsų žmones ar tiesiog leidžia pamatyti, kaip laiką leidžia kitų tautybių ir kultūrų žmonės, tai leidžia formuoti kitokį požiūrį į save ar aplinkinius“, – sako psichologas M.Kriščiūnas.
Atostogų metu bei kelionių metu pasikeičia ir fizinis aktyvumas – keliaudami į naują miestą ar šalį neretai, jei galime, daug laiko praleidžiame vaikščiodami, aplankydami naujas vietas, būdami lauke.
Tai padidina mūsų fizinį aktyvumą, kuris kartu leidžia pailsinti mūsų protinės ir emocinės energijos resursus, ko šiais laikais dažnai trūksta prie kompiuterių ar biuruose dirbantiems žmonėms.
„Laikas kelionių metu irgi dažnai pasikeičia – pavyzdžiui, dienos būna ilgos, savaitės trumpos. Atrodo, kad kelionių metu per kelias valandas nuveikiame daugiau, nei įprastai nuveikiame per mėnesį.
Tai yra stipriai susiję su naujovėmis – nauji vaizdai, žmonės, pojūčiai mums būna stipresni nei daugybę kartų daryti dalykai. Tad kitoks laiko patyrimas ir praleidimas mums gali padėti kitaip įvertinti tai, kaip laiką leidžiame savo kasdienybėje,“ – sako psichologas M. Kriščiūnas.
„Mano nuomone, kelionės – vienas nuostabiausių dalykų žmogaus gyvenime. Pažiūrėti į mus supantį pasaulį iš kitos perspektyvos, pažinti naujus žmones ir "pailsinti smegenis" sveika kiekvienam. Jei manėte, kad smegenis ilsinate tiesiog nieko neveikdami ar braukdami per telefono ekraną, turiu Jus nuvilti - tik dar labiau jas nuvarginate.
Pabėgus nuo rutinos į kelionę, mažėja streso lygis. Keliaudamas praktiškai pamirštu namuose likusius rūpesčius ar problemas, kasdien gaunu daugybę naujos informacijos ir net neturiu laiko pagalvoti apie kažką, kas manęs nedžiugina. Kelionės man padėjo labiau savimi pasitikėti ir labiau save vertinti, suartėti su žmogumi, su kuriuo keliauju kartu ir dar geriau pažinti savo antrą pusę, “ – sako Rimvydas Širvinskas, keliautojas ir „Makaliaus“ įkūrėjas.
Pasak jo, kelionės tipas, per kurį labiausiai pailsima, priklauso nuo to, ką žmonės veikia gyvenime. „Jei dirbate sunkų, fizinį darbą, Jums tiesiog būtina ištrūkti į pasyvią poilsinę kelionę.
Jei darbuojatės biure prie kompiuterio, tuomet esate tokie pat, kaip aš – puikiausiai pailsėsite atostogaudami aktyviai! Retas kuris tai pripažins, bet mane asmeniškai „nieko neveikimo" kelionės labiau nuvargina, jų metu savo noru užsimanau prisijungti prie darbinio elektroninio pašto, sutvarkyti nepabaigtus reikalus ar paskęsti telefone (užuot ėmęsis knygos).
O štai geriausiai jaučiausi po savo aktyviausių atostogų - kasdienių kalnų žygių Madeiros saloje Portugalijoje ar po savaitės slidinėjimo Italijos kalnuose. Stipriai susikoncentravus į dienos užduotį (užkopti į kalną, saugiai nučiuožti nuo kalno bei įvaldyti slidinėjimo techniką) nelieka laiko kitoms mintims“, – sako R.Širvinskas.
„Tik su patirtimi kiekvienas keliautojas atras tai, kas jam patinka labiausiai. Aktyvios pažintinės kelionės ar pasyvus poilsis? O gal šių abiejų malonumų derinys?
Keliauti į solo keliones ar su didele draugų kompanija? Tik išbandžius supranti, ar norėsi tai kartoti dar kartą. Asmeniškai man reikia ir kelionės su draugais, ir su antra puse, ir vienam. Bent kartą metuose važiuoju gulėti ir „nieko neveikti" bei skaniai pavalgyti, taip pat kartą metuose pasižadėjau vykti slidinėti ir taip pravėdinti galvą. Koks bus Jūsų tobulų atostogų receptas, sužinosite tik pabandę,“ – sako keliautojas R.Širvinskas.
„Makalius“ šį birželį švenčia 15 metų įkūrimo sukaktį. Gimtadienio proga R.Širvinskas su komanda nusprendė ne gauti dovanas, o dovanoti – jie skiria paramą jaunų žmonių emocine sveikata besirūpinančiai „Jaunimo linijai“ ir skatina tai daryti ir kitus specialiame projekte „Rūpinkis savimi – atostogauk“.
„Jaunimo linija“ jau daugiau nei 34-erius metus veikianti nevyriausybinė organizacija, ne tik kasdien išklauso tuos, kuriems reikia emocinės pagalbos, bet ir nuolat vykdo edukacinius projektus, siekadami mažinti psichikos sveikatos stigmą tarp jaunų žmonių.
„Jaunimo linija“ teikia emocinę paramą visą parą anonimiškai ir konfidencialiai bei nemokamai.
Atsinaujinkite informaciją apie „Jaunimo linijos“ teikiamą emocinę paramą:
◼️ nemokamu telefonu visą parą 0 800 28888
◼️ pokalbiais internetu (angl. chat) kasdien nuo 18 val. iki 24 val.: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/
Daugiau info: Rita Stanelytė Tel. 8 607 86 698