„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Savaitgalį – stipriausia per 20 metų geomagnetinė audra: kai kam gali sustreikuoti sveikata

Didžiulis saulės aktyvumas gali atnešti įstabius reginius Lietuvos padangėje, deja, ir prastesnę sveikatą.
Moteris
Moteris / Shutterstock nuotr.

Feisbuko puslapis „Orai ir klimatas Lietuvoje“ nurodo, kad šeštadienį ir sekmadienį Žemę pasieks stipriausia geomagnetinė audra per du dešimtmečius, o tai savo ruožtu gali padovanoti šiaurės pašvaistės vaizdinius. Tiesa, tam reikės ir sėkmės bei prognozės neišsipildymo – pagal dabartines prognozes įelektrintų dalelių srauto pikas Žemę pasieks Lietuvoje auštant rytui ar įdienojus.

Kaip skelbia feisbuko puslapis „Orai ir klimatas Lietuvoje“, labai didelis Saulės dėmių regionas skaitiniu pavadinimu 3664 išlieka labai aktyvus ir spjaudosi įelektrintomis dalelėmis. Štai ketvirtadienį įvyko į Žemę nukreipti vainikinės masės išmetimai. Vienas iš jų – X1.0 žybsnis, kitas – X2.2 žybsnis, o penktadienį ryte – dar vienas stipresnis, net X3.8 žybsnis.

„Tai reiškia, kad gegužės 11-12 d. Žemę pasieks vainikinės masės išmetimai (arba CME). Prognozuojama per beveik net 20 metų nematyta labai stipri geomagnetinė audra (G4). Prognozėse jau dabar prognozuojamas net Kp8 indeksas.

Poveikis sveikatai skirtingas

Pastebima, kad į magnetines audras skirtingi žmonės reaguoja itin skirtingai – vieni tampa vangūs, mieguisti, o kiti nieko nė nepajunta.

Medikų teigimu, didžiausias tokių reiškinių poveikis paprastai būna nervų, širdies ir kraujagyslių sistemai, neuroenokrininei reguliacijai. Dalis žmonių, ypač pagyvenusių, sergančių lėtinėmis ligomis, nėščiosios, geomagnetinių audrų poveikį jaučia dažniau ir stipriau.

Mokslininkų tyrimai buvo atlikti įvairiose šalyse ir rodo, kad tuomet, kai yra stiprios geomagnetinės audros, insulto ir infarkto rizika padidėja net iki 20 proc. Todėl didesnę šių ligų riziką turintys žmonės turėtų būti budresni ir atidžiau sekti savo sveikatos būklę. Esant poreikiui, kreiptis pagalbos į skubios medicinos paslaugas teikiančias gydymo įstaigas.

Shutterstock nuotr./Infarktas
Shutterstock nuotr./Infarktas

Pasigrožėti galės kantriausieji

Reginys gali būti nepaprastas, nes net Lietuvoje virš galvos būtų galima tikėtis pamatyti šiaurinę pašvaistę. Tik yra vienas bet... Įelektrintų dalelių srauto pikas Žemę pasieks tada, kai pas mus bus šeštadienio rytas/diena. Pas mus bus šviesu, todėl įdomiausio reginio, turbūt, nepamatysime. Paprasčiausiai metų laikas yra labai nedėkingas. Dienos jau ilgos, o astronominių naktų beveik nebeliko. Truputį gaila, nes arba cepelinai, arba dienos šviesa mums pakiša koją pamatyti gerą reginį“, – rašoma puslapyje.

Nepaisant to, „Orai ir klimatas Lietuvoje“ ragina neprarasti vilties ir būti pasiruošus.

„Naktį iš penktadienio į šeštadienį (ypač šeštadienį 1:00-3:30 val.) bei naktį iš šeštadienio į sekmadienį vertėtų būti toliau už miesto ir stebėti šiaurinę naktinio dangaus pusę. Prognozės, kaip ir visur, nėra tobulai tikslios, todėl turėkim vilties. Įelektrintų dalelių srautas kartais Žemę pasiekia anksčiau, kartais vėliau negu prognozuojama“, – nurodoma puslapyje.

Lietuvoje pastaraisiais metais šiaurės pašvaistė fiksuota ne kartą.

Jeigu ir jums savaitgalį pavyktų užfiksuoti įspūdingą šiaurės pašvaistės šokį ir norėtumėte juo pasidalinti su 15min skaitytojais, nuotraukas galite siųsti 15min@15min.lt arba pasinaudoti įrankiu „15min Pranešk“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs