Uždegimas gali išplisti į aplinkinius audinius ir organus, sukelti ausų skausmą, pabloginti klausą ar net išprovokuoti rimtesnes kvėpavimo takų infekcijas.
„Sloga dažniausiai atsiranda, kai virusai ar bakterijos patenka į nosies gleivinę. Tada organizmas, siekdamas kovoti su infekcija, suaktyvina gynybinę reakciją. Tai sukelia nosies gleivinės uždegimą, dėl kurio padidėja gleivių gamyba, užsikemša nosis, atsiranda dirginimas ir čiaudulys“, – pažymi A. Kučinskienė.
Nors sloga dažniausiai užklumpa šaltuoju metų laiku, ji taip pat gali atsirasti ir vasarą – dėl alergenų, tokių kaip žiedadulkės, ar dėl staigių temperatūros pokyčių, pavyzdžiui, kai žmogus iš karštos aplinkos patenka į oro kondicionieriaus atvėsintą patalpą.
Verta žinoti, jog dažniausiai sloga trunka nuo 7 iki 10 dienų. Jei simptomai tęsiasi ilgiau arba bendra būklė pablogėja, atsiranda karščiavimas ar ausų skausmas – naudinga pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.
Kokios galimos slogos komplikacijos?
Viena dažniausių slogos komplikacijų yra ausų uždegimas. Jis išsivysto, kai per Eustachijaus vamzdį – kanalą, jungiantį nosį su vidine ausimi, patenka virusai arba bakterijos. Tokiu atveju žmogus pradeda jausti nemalonų spaudimą ir skausmą ausyse.
„Jei ausų skausmas trunka ilgiau nei 2–3 dienas, pakyla temperatūra, jaučiama pablogėjusi klausa, pastebimas šlapiavimas ar skysčio tekėjimas iš ausies, tikslinga kreiptis į savo gydytoją. Laiku negavus medicininės pagalbos, ausų uždegimas gali sukelti ilgalaikes klausos problemas ar net išplisti į kitus audinius“, – pabrėžia A. Kučinskienė.
Ar žinojote, jog ausų uždegimas yra gydomas pagal jo priežastį ir lokalizaciją? Virusinis uždegimas dažniausiai praeina savaime, tačiau bakterinį gali prireikti gydyti antibiotikais.
„Jeigu diagnozuojamas išorinės ausies uždegimas, paprastai užtenka tik vietiškai veikiančių antibiotikų, tačiau jei vidurinės ausies – gali prireikti gydyti geriamais antibiotikais. Jei ausies uždegimas atsirado po slogos, būtina kartu gydyti ir slogą. Priklausomai nuo uždegimo sunkumo, gydymas gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių“, – teigia gydytoja otorinolaringologė.
Įtakos turi anatominiai ir išoriniai veiksniai
Pastebima, kad ausų uždegimai dažniau kamuoja vaikus, nes jų Eustachijaus vamzdelių struktūra yra trumpesnė ir horizontalesnė, todėl jie lengviau paburksta. Taip pat didesnė rizika kyla ir suaugusiesiems, sergantiems tam tikromis ligomis, tokiomis kaip lėtinis sinusitas ar alerginis rinitas, bei tiems, kurie turi polinkį sirgti ausų uždegimu.
„Riziką didina ir išoriniai veiksniai – ausų uždegimą gali sukelti drėgmė, kuri atsiranda po maudynių, kai ausies išorinėje landoje užsilikęs vanduo sukuria palankias sąlygas bakterijoms daugintis, todėl po jų svarbu išsausinti ausis. Kitas svarbus veiksnys – stiprūs oro slėgio pokyčiai ausyje, kurie taip pat turi įtakos uždegimo atsiradimui“, – sako gydytoja otorinolaringologė.
Nereikėtų laukti, kol sloga praeis savaime
Norint sumažinti ausų uždegimo riziką, naudinga pradėti gydyti slogą pasireiškus pirmiesiems simptomams. Taip pat vertėtų stiprinti imunitetą, vengti alergenų ir staigių temperatūros pokyčių, galinčių sukelti papildomą stresą organizmui.
„Svarbu pasirūpinti tinkama nosies higiena, ypač vaikų, kurie turi polinkį į dažnus ausų uždegimus. Tai gali padėti sumažinti uždegimo riziką ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms,“ – pabrėžia gydytoja otorinolaringologė A. Kučinskienė.