„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vandens someljė pasakė, kaip laikantis vos vieno įpročio, lengviau kontroliuoti kūno svorį

Lietuvoje yra daugybė vietų, kuriose randamas mineralinis vanduo. Šalyje jis yra vertinamas dėl savo natūralių savybių ir naudingumo sveikatai. Pavyzdžiui, Druskininkų ir Birštono šaltiniai yra itin gausūs ir gerai žinomi dėl savo gydomojo poveikio.
Vandens someljė Aistė Pranckuvienė
Vandens someljė Aistė Pranckuvienė / Org.arch.nuotr.

Ir kartus, ir saldus

„Šie metai besidomintiems natūraliąja gamtos dovana yra ypatingi, todėl apie mineralinį norima kalbėti kuo daugiau. Regis, vanduo yra mūsų kasdienybė, įprastas dalykas, bet ar iš tiesų apie jį žinome pakankamai?“, – svarsto žinoma vandens someljė Aistė Pranckuvienė.

Šiais metais, anot jos, Birštonas mini net keletą mineralinio vandens sukakčių – prieš 145 metus buvo atrastas Viktorijos mineralinio vandens šaltinis, o prieš 100 metų gyvybės eleksyru vadinamas gėrimas pradėtas pilstyti į butelius.

Skaičiuojama, kad šiame kurorte yra apie 40 mineralinio vandens šaltinių, iš kurių įveiklinta 17.

„Yra manoma, kad mineralinis vanduo yra neišsemiamas, nuolat atsinaujinantis resursas, turintis skirtingas savybes, priklausančias nuo geologinių sąlygų“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja pašnekovė.

A.Pranckuvienė pastebi, jog mineralinis vanduo Lietuvoje vertinamas dėl savo naudingumo sveikatai, nes jame yra gausu mineralų, tokių kaip kalcis, magnis, natris, kalis ir kt., kurie padeda palaikyti gerą savijautą. Dėl skirtingų savybių, pašnekovės nuomone, vanduo naudojamas ne tik troškuliui malšinti. Kai kurios iš požemių trykštančios versmės turi tiek mineralų, kiek žmogui rekomenduojama gauti kasdien. Tad, yra mineralinį naudojančiųjų, pavyzdžiui, mėšlungio prevencijai.

Be to, būtent mineralai vandeniui suteikia tam tikrą poskonį. Sakoma, kad lietuviams įprasta vandenyje jausti druskos skonį, bet tokį įspūdį jiems sukuria jame esantis natris. Kai vandenyje dominuoja kalcis, pasak sertifikuotos vandens someljė, juntamas savotiškas sausumo pojūtis, o jeigu vandenyje yra daug magnio – tarsi susipina kartumas ir saldumas.

Išradingi kulinarai

Nemaža dalis lietuviško mineralinio vandens yra išgaunama valstybės saugomame 25 tūkst. ha ploto Nemuno kilpų regioniniame parke Birštone. Šioje teritorijoje draudžiama pramoninė ir kita ūkinė veikla, kuri gali pakenkti gamtos harmonijai. Per milijonus metų susiformavę požeminiai vandenys vartotojus pasiekia tokie, kokius juos sukūrė gamta – tiesiai iš gręžinio. Vanduo glūdi kreidos kloduose, kurie yra 125 metrų gylyje esančiuose vidutinės mineralizacijos gręžiniuose.

„Stiklinė natūralaus, gazuoto mineralinio vandens prieš valgį padidina sotumo jausmą ir padeda reguliuoti apetitą, – naudingomis įžvalgomis dalinosi A. Pranckuvienė, – Be to, žmonės yra tikrai išradingi skirtingu mineraliniu gardindami patiekalus – pavyzdžiui, blynų tešlą ar šaltibarščius“.

Steigs muziejų

Pasakodama apie burbuliukus vandenyje, pašnekovė pabrėžė, jog angliarūgštė gėrime yra ir katalizatorius, ir konservantas.

„Apie vandenį pasakoti galima labai daug. Tikimės, jog kitąmet Birštonas jau turės jam skirtą muziejų, todėl kviečiame visus, turinčius su šia tema susijusių eksponatų, nelikti abejingais ir su mumis pasidalinti“, – į visuomenę kreipiasi A. Pranckuvienė.

Ji taip pat pastebėjo, jog lietuviai vertina mineralinį vandenį ir dėl galimybės jį naudoti įvairioms procedūroms.

„ Mineralinis vanduo ,,Versmė”, kurį naudojame procedūroms, yra tikras sveikatos šaltinis, padedantis daugybei žmonių atgauti jėgas. Šis iš žemės gelmių trykštantis sveikatos eliksyras yra turtingas 22 g/l mineralizacijos vanduo, prisotintas daugybe žmogaus organizmui naudingų cheminių elementų: chloru, natriu, kaliu, kalciu, magniu, geležimi, bromu bei daug kitų mikroelementų. Jis yra išgaunamas iš giliausio Birštono kurorte veikiančio gręžinio, kurio gylis siekia net 315 metrų“, – pasakoja šįmet 55 metų veiklos sukaktį mininčios „Versmės“ sanatorijos atstovė Greta Raižienė.

Maudynės tam tikros temperatūros mineraliniame vandenyje, anot jos, teigiamai veikia žmogaus imuninę sistemą, mažina skausmą, mažina uždegiminius procesus, padeda išvalyti kūną nuo toksinų, pagreitina medžiagų apykaitą, puikiai tinka endokrininių ligų prevencijai.

G.Raižienė neabejoja, jog didelė dalis turistų į Birštoną atvyksta dėl mineralinio vandens vonių, natūralaus baseino bei mineralinio ir purvo dueto procedūrų.

Lankytojų srauto sulaukia ir „Versmės“ biuvetė – čia atitekančio natūralaus, tikro, neprisotinto angliarūgšte mineralinio vandens paragauti galima nemokamai.

Pašnekovė atkreipė dėmesį į tai, kad šaltinio vanduo yra be konservantų, todėl turi būti išgertas per 5-15 minučių ir yra netinkamas laikyti vėlesniam vartojimui, nes maždaug po valandos jis tampa drumstas, pakeičia spalvą.

„Apie vandens naudą, ir ypač mineralinio, yra nemažai informacijos. Tačiau mes nuolat ieškome naujovių ir, kartu su partneriais, neseniai pradėjome vesti edukacijas apie išskirtiniu būdu iš oro surinktą troposferinį vandenį. Norime dalintis žiniomis, nes kuo daugiau žmonių išmoks gerti vandenį, tuo ilgiau galėsime mėgautis kokybiška kasdienybe“, – sako pašnekovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau