Paaiškino, kodėl kai kurių žmonių plaukai ir nagai auga greičiau

Mūsų galvos plaukai per mėnesį vidutiniškai paauga 1 centimetrą, o mūsų nagai vidutiniškai užauga šiek tiek daugiau nei 3 milimetrus. Jeigu jų nekirptume, tikėtina, kad plaukai ir nagai užaugtų įspūdingo ilgio, rašo „Science Alert“.
Plaukų kasa
Plaukų kasa / Unsplash nuotr.

Pvz., Alijai Nasyrovai, žinomai kaip ukrainiečių Auksaplaukei (Rapunzelei), priklauso ilgiausių gyvos moters plaukų rekordas – jos plaukai siekia įspūdingus 257,33 cm.

Kalbant apie rekordiškai ilgus nagus, šis rekordas priklauso Dianai Armstrong iš Jungtinių Amerikos Valstijų – jos nagai yra 1 306,58 cm ilgio.

Tačiau dauguma mūsų reguliariai karpo nagus ir pasikerpa plaukus. Vieni tai daryti turi dažniau, kiti – rečiau. Kodėl kai kurių žmonių plaukai ir nagai auga greičiau?

Į šį klausimą atsakė Michelle Moscova, anatomijos docentė iš Sidnėjaus tinklalaidėje „The Conversation“.

Plaukai ir nagai daugiausia sudaryti iš keratino. Abu auga iš po oda esančių matricos ląstelių pagal skirtingus ląstelių dalijimosi modelius.

Nagai nuolat auga iš ląstelių, esančių po oda nago pagrinde. Šios ląstelės dalijasi, stumdamos senesnes ląsteles į priekį. Augdamos naujos ląstelės slenka palei plokščią sritį po nagu, kuri dėl gausaus aprūpinimo krauju atrodo rausva.

Shutterstock nuotr./Sveiki nagai
Shutterstock nuotr./Sveiki nagai

Plaukas taip pat pradeda augti iš matricos ląstelių ir galiausiai suformuoja matomą plauko dalį – stiebą. Plauko kotas auga iš šaknies, kuri yra po oda ir yra apgaubta maišeliu, vadinamu plauko folikulu.

Šiame maišelyje yra nervai (todėl skauda, kai išrauni plauką), riebalus gaminančios liaukos, kurios tepa plauką, ir mažas raumuo.

Folikulo pagrinde yra plauko svogūnėlis, kuriame yra labai svarbi plauko dalis, aprūpinanti folikulą krauju.

Prie jos esančios matricos ląstelės dalijasi, kad susidarytų naujos plauko ląstelės, kurios vėliau sukietėja ir suformuoja plauko stiebą. Gaminantis naujoms plauko ląstelėms, plaukas išstumiamas virš odos – taip plaukas auga.

Tačiau ši plauko dalis taip pat atlieka neatskiriamą plaukų augimo ciklų reguliavimo dalį, nes siunčia signalus kamieninėms ląstelėms, kad jos persikeltų į folikulo pagrindą ir suformuotų plauko matricą. Tada matricos ląstelės gauna signalus dalintis ir pradėti naują augimo fazę.

Skirtingai nei nagai, plaukai auga cikliškai. Mokslininkai nustatė keturias plaukų augimo fazes:

  • augimo fazė, trunkanti nuo dvejų iki aštuonerių metų,
  • pereinamoji fazė, kai augimas sulėtėja ir trunka apie dvi savaites,
  • ramybės fazė, kai plaukai visiškai neauga. Paprastai tai trunka du-tris mėnesius,
  • išnykimo fazė, kai plaukai iškrenta ir juos pakeičia nauji plaukai, augantys tame pačiame folikule. Taip procesas prasideda iš naujo.

Jei visų mūsų plaukų folikulai augtų vienodai greitai ir vienu metu pereitų į tas pačias fazes, visi būtume pliki. Taip paprastai nebūna: bet kuriuo metu tik vienas iš dešimties plaukų yra ramybės fazėje.

Nors kasdien netenkame apie 100-150 plaukų, vidutinis žmogus ant galvos turi 100 000 plaukų, todėl šio natūralaus slinkimo beveik nepastebime.

Pexels nuotr./Mama ir dukra
Pexels nuotr./Mama ir dukra

Kas turi įtakos augimo greičiui?

Svarbiausias veiksnys – genetika. Nors plaukų augimo tempai tarp atskirų asmenų skiriasi, jie paprastai būna vienodi tarp šeimos narių.

Nagai taip pat priklauso nuo genetikos, nes broliai ir seserys, ypač identiški dvyniai, paprastai turi panašų nagų augimo tempą.

Bet yra ir kitų veiksnių. Pvz., amžius turi įtakos plaukų ir nagų augimui net ir sveikiems žmonėms. Jaunesnių žmonių plaukai paprastai auga greičiau, nes senstant sulėtėja medžiagų apykaita ir ląstelių dalijimasis.

Įtakos gali turėti ir hormonų pokyčiai. Nėštumas dažnai pagreitina plaukų ir nagų augimą, o menopauzė ir didelis streso hormono kortizolio kiekis gali sulėtinti augimo tempą.

Mityba taip pat keičia plaukų ir nagų stiprumą ir augimo spartą. Plaukai ir nagai daugiausia sudaryti iš keratino, tačiau juose taip pat yra vandens, riebalų ir įvairių mineralų. Augant plaukams ir nagams, šias mineralines medžiagas reikia papildyti.

Todėl subalansuota mityba, kurioje yra pakankamai plaukų ir nagų sveikatą palaikančių maistinių medžiagų, yra labai svarbi jų sveikatai palaikyti, rašo „Science Alert“.

Maistinių medžiagų trūkumas gali prisidėti prie plaukų slinkimo ir nagų lūžinėjimo, nes sutrikdo jų augimo ciklą arba susilpnina jų struktūrą. Pavyzdžiui, geležies ir cinko trūkumas yra susijęs su plaukų slinkimu ir nagų lūžinėjimu.

Tai gali paaiškinti, kodėl tankūs plaukai ir stiprūs, gerai prižiūrimi nagai nuo seno siejami su gera sveikata.

Shutterstock nuotr./Miegančiam kūdikiui kerpami nagai
Shutterstock nuotr./Miegančiam kūdikiui kerpami nagai

Ne, plaukai ir nagai po mirties neauga

Vis dar gajus mitas, kuris gali būti susijęs su legendomis apie vampyrus, kad plaukai ir nagai auga net ir po mirties. Iš tikrųjų taip tik atrodo. Kai po mirties kūnas dehidratuoja, oda susitraukia, todėl plaukai ir nagai atrodo ilgesni.

Laidotojimo paslaugų teikėjai gerai žino šį reiškinį ir kai kurie į mirusiojo pirštų galiukus suleidžia audinių užpildą, kad sumažintų šį poveikį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai