Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jaunystę padedantys išsaugoti antioksidantai: mokslininkė atskleidžia, kokia jų nauda sveikatai bei grožiui

Daugeliui antioksidantai skamba tarytum visiškai nesuprantamas burtažodis. Vis tik apie antioksidantų svarbą galima išgirsti vis dažniau, jie dažnai randami temose apie sveiką gyvenseną, subalansuotą mitybą ar jaunystės išsaugojimą. Tačiau suvokti jų veikimą bei naudą galima tik susipažinus su laisvųjų radikalų ir oksidacinio streso procesais. Tai kasdieniai organizmo veiksmai, darantys didžiulę įtaką mūsų savijautai bei išvaizdai.
Miglė Kaušikienė / Moteris
Miglė Kaušikienė / Moteris / Asmeninio albumo ir Shutterstock nuotr.

Antioksidantai be galo svarbūs mūsų odai – būtent jie neutralizuoja laisvuosius radikalus, skatina odos ląstelių atsinaujinimą, apsaugo odą nuo neigiamų išorinių veiksnių. Tad kaip iš tiesų veikia antioksidantai ir kokią naudą jie turi mūsų odos būklei?

Mokslininkė, mokslinių tyrimų ir plėtros skyriaus tyrėja Miglė Kaušikienė supažindins mus su antioksidantų galia sveikatai bei išvaizdai.

Antioksidantų šaltiniai

Dažnai girdime žodį „antioksidantai“ ir įvairiuose šaltiniuose skaitome, kad reikėtų jais papildyti savo organizmą. O kas apskritai yra ši medžiaga ir kur reikėtų jos ieškoti? M.Kaušikienės teigimu, paprastai teigiant, antioksidantai yra medžiagos, apsaugančios mūsų ląsteles nuo laisvųjų radikalų sukeliamų pažeidimų.

„Laisvieji radikalai yra nestabilios molekulės, kurios gali sukelti ląstelių senėjimą ir įvairias ligas, tokias kaip širdies ligos ar vėžys. Antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus ir padeda išlaikyti ląstelių sveikatą bei bendrą organizmo pusiausvyrą. Na, o antioksidantų gausu uogose, tokiose kaip mėlynės, braškės ir vynuogės. Vynuogėse, ypač tamsiosiose (raudonosiose ar violetinėse), yra daug polifenolių, tokių kaip resveratrolis ir flavonoidų (pavyzdžiui, proantocianidinai), kurie padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų.

Antioksidantų gausu ir tamsiai žaliose lapinėse daržovėse (špinatai, lapiniai kopūstai), riešutuose (migdolai, graikiniai riešutai), citrusiniuose vaisiuose (apelsinai, citrinos), morkose, saldžiosiose bulvėse, pomidoruose, brokoliuose, žaliojoje arbatoje, juodajame šokolade ir raudonosiose paprikose.

Renkantis antioksidantų turintį maistą, svarbu, kad jame būtų gausu vitaminų (ypač C ir E), polifenolių (resveratrolio, flavonoidų (pavyzdžiui proantocianidinų)), karotenoidų (beta karoteno, likopeno) ir mineralų (seleno, cinko). Jei negalime užtikrinti pakankamo antioksidantų kiekio su maistu, galima rinktis maisto papildus, kuriuose gausu antioksidantų, padedančių apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso ir palaikyti bendrą sveikatą“, – teigia pašnekovė.

Asmeninio albumo nuotr./Miglė Kaušikienė
Asmeninio albumo nuotr./Miglė Kaušikienė

Verta paminėti, kad ne visos augalų dalys, turinčios itin daug antioksidantų, yra vartojamos su kasdieniu maistu.

„Pavyzdžiui, tikrųjų vynmedžių (lot. Vitis vinifera) sėklų ar raudonosios pušies (lot. Pinus massoniana) žievės ekstraktai, pasižymintys stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, paprastai neįtraukiami į įprastą mitybą. Vynmedžių sėklų ekstrakte gausu polifenolių, ypač proantocianidinų, kurie gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu ir laisvųjų radikalų žala, palaikyti širdies ir kraujagyslių sistemą bei gerinti odos sveikatą.

Tuo tarpu raudonosios pušies žievės ekstraktas, kuriame taip pat yra daug proantocianidinų ir kitų bioaktyvių junginių, gali pagerinti kraujotaką, palaikyti odos elastingumą ir mažinti uždegiminius procesus organizme. Šie stiprios koncentracijos antioksidantai, vartojami maisto papildų forma, gali papildyti maistinę vertę, kurios dažnai negalima gauti iš įprastų maisto šaltinių, ir suteikti papildomą apsaugą ląstelėms bei organizmui“, – pasakoja M.Kaušikienė.

Shutterstock nuotr./Moteris.
Shutterstock nuotr./Moteris.

Kas vyksta sutrikus natūralios antioksidacinės sistemos darbui organizme?

Nors antioksidantai mums būtini, neretai natūralios antioksidacinės sistemos darbas organizme yra sutrikdomas. Organizmas per fermentinius procesus nuolat pats gaminasi antioksidantus, tačiau jų gali prireikti daugiau, kai susiduriama su padidėjusiu laisvųjų radikalų kiekiu.

„Natūralios antioksidacinės sistemos darbą dažniausiai sutrikdo stresas, prasta mityba, rūkymas, alkoholio vartojimas, užterštas oras ir ultravioletiniai spinduliai. Kai organizmas susiduria su per dideliu laisvųjų radikalų kiekiu, jis nebespėja gamintis pakankamai antioksidantų ir juos neutralizuoti. Tai gali pasireikšti įvairiais požymiais – nuo odos senėjimo ir raukšlių atsiradimo iki rimtesnių sveikatos problemų, kaip širdies ligos ar vėžys, nes ląstelės patiria pažeidimus.

Taip pat antioksidantų trūkumas gali pasireikšti nuovargiu, susilpnėjusia imunine sistema, dažnesniais uždegimais ar lėtesniu žaizdų gijimu. Esant tokioms sąlygoms labai svarbu užtikrinti, kad organizmas gautų pakankamai antioksidantų ir per mitybą ar maisto papildus“, – teigia M.Kaušikienė.

Medžiagų poveikis odai

Kaip minėta anksčiau, antioksidantai turi ypatingą reikšmę mūsų išvaizdai, ypač odos sveikatai. M.Kaušikienės teigimu, antioksidantai odai yra ypač svarbūs, nes oda nuolat susiduria su išoriniais veiksniais, kurie skatina laisvųjų radikalų susidarymą.

„Oda, kaip išorinė organizmo apsauga, tiesiogiai veikiama saulės ultravioletinių spindulių, oro taršos, temperatūros pokyčių ir cheminių medžiagų. Antioksidantai padeda kovoti su senėjimu, kurį sukelia UV spinduliai, tarša ir rūkymas.

Šie aplinkos veiksniai gali sukelti oksidacinį stresą, kuris pažeidžia odos ląsteles, spartina senėjimo procesą, sukelia raukšlių atsiradimą, pigmentaciją ir sumažina odos elastingumą. Kadangi oda yra nuolat veikiama šių išorinių streso veiksnių, jai reikia nuolatinės apsaugos“, – teigia M.Kaušikienė.

123RF.com nuotr./Antioksidantai
123RF.com nuotr./Antioksidantai

Antioksidantai ne tik neutralizuoja laisvuosius radikalus, bet ir skatina odos ląstelių atsinaujinimą. „Tai padeda atkurti pažeistas ląsteles ir gerina odos tekstūrą. Taip pat skatina kolageno gamybą, todėl oda tampa stangresnė, o raukšlių regime mažiau. Dėl savo priešuždegiminių savybių antioksidantai, ypač polifenoliai, gali padėti sumažinti paraudimą, sudirginimą ir kitus odos uždegimo požymius, taip gerinant odos būklę. Kai kurie antioksidantai, tokie kaip vitaminas C, padeda mažinti tamsių dėmių ir pigmentacijos atsiradimą, nes slopina melanino gamybą.

Vitaminas A, ypač jo formos, tokios kaip retinolis ir retinoidai, taip pat yra galingi antioksidantai, dažnai naudojami odos priežiūros priemonėse. Šis vitaminas padeda kovoti su laisvųjų radikalų daroma žala, skatina odos ląstelių atsinaujinimą, mažina raukšles, gerina odos tekstūrą ir sprendžia spuogų problemas. Vitaminas A taip pat padeda skatinti kolageno gamybą, kas prisideda prie odos stangrumo ir elastingumo.

Antioksidantai veiksmingai apsaugo odą nuo saulės sukeltų pažeidimų, mažina UV spindulių daromą žalą ir apsaugo nuo priešlaikinio odos senėjimo. Iš esmės, antioksidantai veikia kaip natūralus skydas nuo aplinkos poveikio, palaikydami odos sveikatą ir jaunatviškumą“, – pasakoja pašnekovė.

Antioksidantai, dažniausiai naudojami odos priežiūros priemonėse

Nuolat girdime, kad norint apsaugoti odą nuo neigiamo aplinkos poveikio, turime rinktis odos priežiūros priemones su antioksidantais. Tačiau ar tikrai jos veikia, o antioksidantai, esantys priemonių sudėtyje, yra veiksmingi?

„Išorinės odos priežiūros priemonės (kremai, serumai, losjonai ar kaukės) su antioksidantais tikrai padeda odai – jos gali apsaugoti nuo laisvųjų radikalų ir pagerinti odos išvaizdą. Natūraliose odos priežiūros priemonėse dažnai naudojami antioksidantai, kaip vitaminas C, kuris šviesina odą ir apsaugo nuo saulės, vitaminas E, kuris drėkina ir stiprina barjerą, selenas, kuris saugo odos ląsteles nuo oksidacinio streso bei kofermentas Q10, skatinantis ląstelių atsinaujinimą. Vitaminas A (retinolis ir retinoidai) dažniausiai naudojami vakarinėje odos priežiūros rutinoje, nes jie gali padaryti odą jautresnę saulės spinduliams.

Taip pat svarbu pradėti nuo mažesnės koncentracijos, kad oda priprastų, ir palaipsniui didinti, siekiant išvengti sudirginimo. Žaliosios arbatos ir vynuogių sėklų ekstraktai mažina uždegimus ir apsaugo nuo oksidacinės pažaidos, o alyvuogių aliejus ir alijošius padeda drėkinti bei atkurti odą. Šie natūralūs ingredientai yra populiarūs išorinio naudojimo priemonėse, tačiau dar svarbiau yra rūpintis oda iš vidaus.

Kai gauname pakankamai antioksidantų su maistu ar papildais, jie padeda organizmui kovoti su oksidaciniu stresu iš vidaus, apsaugodami visas ląsteles, įskaitant ir odą. Taigi, tikrasis odos sveikatos pagrindas yra tinkama mityba ir vidinė apsauga“, – naudingos informacijos suteikia M.Kaušikienė.

Fotolia nuotr./Odos priežiūra
Fotolia nuotr./Odos priežiūra

Veiksmingiausios odos priežiūros priemonės su antioksidantais

Tikslinga odos priežiūros rutina yra būtina norint džiaugtis gražia oda. Norint turėti sveiką, lygią, elastingą odą, būtina įtraukti antioksidantus į odos priežiūros rutiną. Verta rinktis priemones, kurios turi aukštą antioksidantų koncentraciją ir yra pritaikytos jūsų odos poreikiams.

„Yra įvairių odos priežiūros priemonių, turinčių antioksidantų. Serumai su antioksidantais dažnai turi didesnę veikliųjų medžiagų koncentraciją, pavyzdžiui, vitamino C, vitamino E ar kofermento Q10, todėl gali efektyviai apsaugoti odą nuo laisvųjų radikalų ir skatinti regeneraciją. Verta rinktis kremus ir losjonus, kuriuose yra antioksidantų, tokių kaip resveratrolis, žaliosios arbatos ekstraktas ar vynuogių sėklų ekstraktas.

Jie padeda drėkinti odą ir stiprina jos apsaugą nuo išorinių veiksnių. Renkantis akių priežiūros priemones, verta rinktis su antioksidantais, tokiais kaip niacinamidas (vitaminas B3) ar selenas, kurie padeda sumažinti patinimus ir tamsius ratilus aplink akis. Apsaugos nuo saulės priemonėse būtina SPF apsauga, bei antioksidantai, kad sustiprintų apsaugą nuo UV spindulių žalos. Svarbu įtraukti antioksidantus į rytinę odos priežiūrą, kad apsaugotumėte odą nuo dienos metu patiriamo oksidacinio streso, taip pat naudoti vakare, kad skatintumėte odos regeneraciją ir atsinaujinimą“, – pasakoja M.Kaušikienė.

Siekiant aprūpinti organizmą reikalingomis medžiagomis – papildai

Vienas iš būdų siekiant aprūpinti organizmą antioksidantais, yra vartoti tinkamus papildus. Maisto papildai su antioksidantais gali padėti stabdyti greitą senėjimą, palaikyti gerą odos būklę bei stiprinti imunitetą. Tačiau kaip reikėtų išsirinkti tinkamus maisto papildus, siekiant aprūpinti organizmą antioksidantais?

„Labai svarbu atkreipti dėmesį į sudėtį, kokybę ir patikimumą, dozavimą, asmeninius poreikius. Rinkitės papildus, kuriuose yra svarbiausių antioksidantų, tokių kaip vitaminai C ir E, selenas, kofermentas Q10, resveratrolis ar vynuogių sėklų ekstraktas. Taip pat naudingi polifenoliai, flavonoidai ir kiti natūralūs junginiai.

Pasirinkite gerai žinomų, patikimų gamintojų produktus. Ieškokite sertifikatų ir kokybės patvirtinimų, kurie užtikrina, kad sudėtyje yra standartizuotų veikliųjų medžiagų. Patikrinkite, ar antioksidantų dozės atitinka rekomenduojamas paros normas. Per didelės dozės gali sukelti šalutinį poveikį, o per mažos gali būti neveiksmingos. Natūralūs antioksidantai, gaunami iš augalų ekstraktų, dažnai geriau įsisavinami. Rinkitės papildus su natūralios kilmės ingredientais.

Atkreipkite dėmesį į savo sveikatos būklę, amžių ir gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonėms gali būti naudingesni papildai su kofermentu Q10 ar resveratroliu, o sportuojantiems – su papildomu vitaminu C“, – teigia pašnekovė.

Būtini ir šaltuoju sezonu

Papildų ar riebesnių, sudėtimi turtingesnių kremų dažnai griebiamės šaltuoju sezonu, kuomet stinga šviežių vaisių, daržovių, o mūsų oda pradeda sausėti, šerpetoti. Tačiau retas kuris susimąsto, kad į šaltuoju metu vartojamų papildų ar naudojamų odos priežiūros priemonių sudėtį turėtų įeiti ir antioksidantai. M.Kaušikienė teigia, kad antioksidantai yra svarbūs visus metus – tiek vasarą, tiek žiemą.

„Šaltuoju sezonu organizmas patiria daugiau iššūkių: temperatūros svyravimai, mažesnis saulės šviesos kiekis, sausas oras patalpose ir padidėjusi virusų grėsmė dar labiau apkrauna mūsų imuninę sistemą. Dėl to odai taip pat trūksta drėgmės, ji greičiau išsausėja ir tampa jautresnė. Tačiau tai nereiškia, kad vasarą antioksidantų galima atsisakyti – saulės UV spinduliai taip pat sukelia oksidacinį stresą, kuris greitina odos senėjimą ir mažina jos elastingumą.

Antioksidantai padeda apsaugoti ląsteles nuo žalingų aplinkos veiksnių ir laisvųjų radikalų poveikio ištisus metus. Tad užtikrinant pakankamą jų kiekį kasdien – ne tik šiltuoju, bet ir šaltuoju sezonu – galima geriau palaikyti ne tik odos sveikatą, bet ir stiprinti organizmo atsparumą, palaikyti energijos lygį bei bendrą gerą savijautą“, – užbaigia M.Kaušikienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai