Per pastaruosius kelerius metus mokslininkai nustatė, kad protarpinis badavimas gali būti naudingas sveikatai, pavyzdžiui, dėl jo mažesnė 2 tipo diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų ir Alzheimerio ligos rizika, rašo „Medical News Today“.
Tačiau yra ir „papildomų sąlygų“. Ankstesni tyrimai taip pat parodė galimus šio tipo dietos trūkumus, pavyzdžiui, didesnę tulžies pūslės akmenų, mirties nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų ir storosios žarnos vėžio riziką.
Neseniai žurnale „Cell“ paskelbtame naujame tyrime teigiama, kad protarpinis badavimas gali sulėtinti plaukų augimą.
Šį tyrimą mokslininkai pradėjo nuo pelių modelio. Pelės buvo nuskustos ir maitinamos vienu iš dviejų protarpinio badavimo būdų – aštuonias valandas valgo, 16 valandų badauja arba pakaitiniu badavimu – arba kontroline grupe, kuri turėjo neribotą prieigą prie maisto.
Atlikę analizę, mokslininkai nustatė, kad pelėms, kurios laikėsi protarpinio badavimo, po 90 dienų ataugo tik dalis plaukų, palyginti su kontroline grupe, kuriai po 30 dienų ataugo didžioji dalis plaukų.
Panašius rezultatus mokslininkai gavo atlikę nedidelį klinikinį tyrimą, kuriame dalyvavo 49 sveiki jauni suaugusieji. Laikantis protarpinio badavimo dietos, kai kiekvieną dieną buvo badaujama 18 valandų, jų plaukų augimo greitis sumažėjo 18 proc., palyginti su kontroline grupe, kuri maitinosi įprastai.
„Žmonių populiacija yra labai nevienalytė, todėl poveikis skirtingiems žmonėms gali būti skirtingas“, – pranešime žiniasklaidai teigė dr. Bing Zangas, Vestlako universiteto Kinijoje Gyvybės mokslų mokyklos docentas ir vyriausiasis tyrėjas, šio tyrimo vyresnysis autorius.
Pasak jo, pelių medžiagų apykaita, palyginti su žmonių, yra labai greita, todėl badavimas ir medžiagų apykaitos perjungimas turi didesnį poveikį pelėms. Žmonėms matome švelnesnį poveikį. Kitaip tariant, jiems plaukai vis tiek atauga, tik šiek tiek lėčiau nei įprastai.
„Nenorime atbaidyti žmonių nuo protarpinio badavimo, nes jis susijęs su daugybe naudingų poveikių, tik svarbu žinoti, kad jis gali turėti tam tikrą nenumatytą poveikį. Ateityje planuojame ištirti, kaip šis procesas veikia kitų audinių regeneracijos veiklą. Taip pat norime išsiaiškinti, kaip badavimas veikia odos žaizdų gijimą, ir nustatyti, kaip būtų galima skatinti plaukų augimą“, - sakė tyrimo autorius dr. B.Zangas.