Stipriausias pasaulio žmogus: ar priimsite ledinės eketės iššūkį?

Ilgą laiką skeptiškai vertintas grūdinimasis sulaukia vis daugiau teigiamo visuomenės dėmesio. Jis veiksmingai stiprina imunitetą, saugo nuo virusinių ligų ir didina atsparumą stresui.
Eketės iššūkis
Eketės iššūkis / Organizatorių arch.nuotr.

Lietuvos sveikuolių sąjunga sausio 18 d. pradeda 30 d. ledinės eketės iššūkį, kuris prasidės naktinėmis maudynėmis įvairiuose Lietuvos miestuose. Visa informacija skelbiama Facebook grupėje "30 dienų iššūkis".

Lietuvos sveikuolių sąjungos (LSS) prezidentas Simonas Dailidė dalinasi, kad šis iššūkis gimė prieš aštuonerius metus iš sau mesto iššūkio – 30 dienų kasdien, nepriklausomai nuo oro sąlygų, maudytis šaltame vandens telkiny.

Asmeninio arch.nuotr./Žydrūnas Savickas
Asmeninio arch.nuotr./Žydrūnas Savickas

„Visą šį iššūkį filmavau ir kėliau į „Youtube“ platformą. Pirmą dieną maudžiausi vienas, antrą dieną prisijungė vienas draugas, antrą – dar vienas ir tas skaičius ėmė sparčiai augti, plėstis į kitus miestus. Taigi sau mestas iššūkis virto į bendrą daugelio žmonių pasižadėjimą maudytis šaltame vandeny ir stiprinti savo organizmą.

monės dažnai nori grūdintis, tačiau neranda laiko, turi įvairiausių pasiteisinimų ir maudynes nukelia į antrą planą. O iššūkis maudynes padaro kasdieniu prioritetu ir tik po 30 dienų galima spręsti, patiko ir ką tai davė“, – sako S. Dailidė.

Jis pratęsia, kad iššūkiai žmones augina ir stiprina, nes per 30 dienų tikrai pasitaikys momentų, kai nesinorės, tingėsis ar nebus laiko maudytis šaltame vandeny. Tačiau davęs sau pažadą, žmogus tai darys kad ir per sukąstus dantis, ir kai iššūkis baigsis, džiaugsis savimi ir rezultatais.

„Esame sukūrę ekečių žemėlapį, kuriame šiuo metu yra daugiau nei 40 Lietuvos miestų. Jame rasite vietas, kur žmonės renkasi maudytis. Taip pat skatinu visus kasdien kelti nuotraukas ir būti kitiems nuolatiniu priminimu, rakštimi, primenančia apie iššūkį ir, tikėtina, užkrečiančia kitus“, – teigia LSS prezidentas.

Stiprios sveikatos paslaptis

Pasak sportininko Žydrūno Savicko, kiekvienas reguliariai besigrūdinantis žmogus serga rečiau arba nebeserga išvis ir tai yra tiesioginis įrodymas, kad grūdinimasis gerina fizinę ir psichinę žmogaus būklę. „Reguliarios maudynės šaltame vandeny skatina pozityvumą, mažina stresą, o kai žmogus gerai jaučiasi, kartu stiprėja jo imunitetas. Taigi šaltis ne tik mažina ligų riziką, bet ir gerina gyvenimo kokybę“, – tikina galiūnas.

Jam antrina ir šeimos gydytojas Valerijus Morozovas. Jo teigimu, nuolatinis, reguliarus trumpalaikio streso organizmui sukėlimas aktyvina žmogaus imuninę sistemą, todėl tas, kuris kiekvieną dieną, nepriklausomai nuo oro, pabus lauke, nebus toks paveikiamas peršalimo ligų kaip tas, kuris išeis ten vos kartą per savaitę ar mėnesį.

Gydytoja endokrinologė I. Auglytė prideda, kad kai kūnas patiria trumpalaikį šaltį, ne tik suaktyvėja imuninė sistema, bet ir kraujotaka. Taip pat mažėja uždegimą skatinančių hormonų, subalansuojamas streso hormono kortizolio kiekis. Tai prisideda prie geresnės organizmo būklės, apsisaugant nuo lėtinių ligų.

„Be to, grūdinimasis gali padėti reguliuoti nervų sistemą – sumažinti per didelį simpatinės (streso) sistemos aktyvumą ir skatinti parasimpatinį atsipalaidavimą. Taigi šaltis yra eustresas – gerasis stresas, naudingas žmogui taip pat kaip ir sportas ar badavimas“, – teigia I. Auglytė.

Nuo ko pradėti?

Anot V. Morozovo, užtenka bet kokio ilgesnio ir reguliaraus kasdienio fizinio aktyvumo lauke palengva didinant tempą ir trukmę. „Jei mes išeisim pasivaikščioti apsirengę šiek tiek lengvesnius drabužius nei įprastai, galbūt po kurio laiko galėsime basomis pasivaikščioti po rasą ar sniegą, o dar po kurio laiko ir įbristi į Nerį“, – dalinasi šeimos gydytojas.

Pasak Ž. Savicko, grūdinantis svarbiausia yra pastovumas ir nuoseklumas, todėl svarbu tą daryti kiekvieną dieną: „Geriausias būdas pradėti yra tęsti maudynių sezoną visus metus. Pasibaigus vasarai, vanduo kasdien tampa vis šaltesnis, tačiau organizmas net nepastebi, kaip vieną dieną žmogus jau sėdi eketėje.

Jei pavėlavote į traukinį, tačiau norite pradėti grūdintis žiemą, pradėkite nuo šalto dušo, tuomet bus drąsiau įlįsti į atvirą vandens telkinį ir po truputį ilginti buvimo šaltame vandeny laiką.“

Sportininkui pritaria ir gydytoja endokrinologė. Jos teigimu, grūdinimasis yra ne ekstremali pramoga ir ne varžybos, kas ilgiau išbus šaltyje. Tai – lėta ir sąmoninga kelionė.

„Svarbiausia taisyklė yra pradėti palaipsniui ir tai daryti nuosekliai, o ne vaidinti „sveikuolį“ vieną kartą per naujuosius metus šokant į eketę. Pradėkite nuo kontrastinių dušų.

Pirmiausia 30 sekundžių šilto, tada 10–15 sekundžių šalto vandens. Kasdien po truputį ilginkite šalto vandens laiką, kad kūnas prisitaikytų. Žiemą išeikite į lauką lengvai apsirengę ar pabandykite vaikščioti basomis ant sniego kelias minutes. Tai paruoš kūną stipresniam šalčio poveikiui.

Taip pat labai svarbu klausytis savo kūno: jei jaučiatės pervargę, peršalę ar kūnas rodo diskomforto signalus, neskubėkite. Pradėkite nuo kelių sekundžių ir ilginkite buvimo šaltyje laiką tik tada, kai jausitės pasiruošę“, – patarimais dalinasi I. Auglytė.

Įkvepiantys pavyzdžiai kalba patys už save

I. Auglytė dalinasi istorija, kai prieš kelis metus ji sulaukė el. laiško iš vyro, kuris pasidalino, kaip ji įkvėpė pradėti jį keistis.

„Vyras su žmona ilgus metus svajojo apie vaikus, tačiau vis nepavyko. Tai paskatino jį rimtai permąstyti gyvenimo būdą.

Jis nusprendė pradėti nuo mažų žingsnių – įtraukė į savo kasdienybę grūdinimąsi, pradėjo ledines maudynes, reguliavo mitybą, metė nereikalingą svorį, reguliariai atliko kraujo tyrimus ir ėmė aktyviai sportuoti. Svarbiausia, kad į šią kelionę jis įtraukė ir savo žmoną, tad pokyčiai tapo bendru šeimos tikslu.

Praėjus keleriems metams gavau žinią el. paštu – jie jau turi mažą vaikelį! Man buvo be galo malonu išgirsti apie jų sėkmę ir tai, kad galėjau bent truputį prisidėti įkvėpdama sveikesniems pokyčiams. Tokie pavyzdžiai yra didžiausia motyvacija tęsti darbą ir rodyti, kad geresnė sveikata ir gyvenimo kokybė yra pasiekiama kiekvienam“, – pasakoja gydytoja endokrinologė.

Ji priduria dažnai sulaukianti žinučių iš žmonių, kuriuos jos pavyzdys paskatino pradėti pokyčius: „Labai malonu matyti, kad mano veikla įkvepia žmones imtis pokyčių.

Tai rodo, kad mažos žinutės, asmeninis pavyzdys ir dalijimasis informacija gali padaryti didelę įtaką. Tai įprasmina mano darbą – ne tik gydyti, bet ir įkvėpti žmones rūpintis savimi bei savo sveikata“, – džiaugiasi I. Auglytė.

Sausio 18 d. naktinėmis maudynėmis 30 d. ledinės eketės iššūkis prasidės Vilniuje, Radviliškyje, Utenoje, Plungėje, Šalčininkėliuose, Tauragėje, Marijampolėje, Telšiuose, Mažeikiuose ir Kaune.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai