Išanalizavus 20 unikalių atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų 54 skirtinguose leidiniuose, nustatyta, kad papildomas vitamino D papildas moterims po menopauzės ir vyresnio amžiaus vyrams, atsižvelgiant į tai, kad šių grupių gyventojų vitamino D kiekis yra normalus, jie anksčiau nėra patyrę lūžių ir neturi problemų dėl kaulų tankio, yra nereikalingas ir neturi jokios įtakos traumų, patiriamų nukritus, sunkumui.
Po šių išvadų JAV atnaujinta nuo 2018 m. galiojusi rekomendacija, kad moterims po menopauzės pirminės lūžių prevencijos tikslais nereikėtų vartoti 400 vienetų ar mažiau vitamino D ir 1 000 miligramų ar mažiau kalcio (vyrai į šią rekomendaciją nebuvo įtraukti).
Kuo naudingas vitaminas D?
Vitaminas D būtinas kaulams ir dantims, imuninei sistemai, smegenų sveikatai ir uždegimams reguliuoti. Organizmas gamina vitaminą D kaip atsaką į saulės poveikį.
Tam tikri maisto produktai ir papildai taip pat gali padidinti vitamino D kiekį. Nepaisant pavadinimo, vitaminas D yra ne vitaminas, o hormonas arba prohormonas.
Pakankamas vitamino D kiekis gali palaikyti gerą imuninės sistemos veiklą ir sumažinti autoimuninių ligų riziką. Mokslininkai mano, kad gali būti ryšys tarp ilgalaikio vitamino D trūkumo ir autoimuninių ligų, tokių kaip 1 tipo diabetas ir reumatoidinis artritas, išsivystymo, tačiau šiam ryšiui patvirtinti reikia daugiau tyrimų.
Saulės šviesos trūkumas, natūralus senėjimo procesas ir didelis kūno riebalų kiekis gali lemti vitamino D trūkumą, kuris gali sukelti osteoporozę, kaulų ir sąnarių skausmus bei raumenų silpnumą. Visi šie veiksniai yra susiję su vyresnio amžiaus žmonių kritimais ir lūžiais.
Ką rekomenduoja gydytojai dėl vitamino D vartojimo?
Medicinos mokslų daktarė Mary Tinetti, Jeilio medicinos mokyklos geriatrė, ir Gladys Phillips Crofoot medicinos profesorė, kuri yra kritimo prevencijos ekspertė, „Medical News Today“ sakė, kad rekomendacijos dėl vitamino D papildų vartojimo keitėsi daugybę kartų.
„Traumos vyresniame amžiuje ir vitaminas D yra nuolatinė diskusijų tema. Keičiasi rekomendacijos dėl tyrimų ir papildų, o skirtingos grupės pateikia skirtingas rekomendacijas, priklausomai nuo esamų duomenų ir nuo to, į kokius duomenis atsižvelgiama“, – sakė M.Tinetti.
Medicinos mokslų daktaras Davidas Cutleris, „Providence Saint John's Health Center“ Santa Monikoje, Kalifornijoje, šeimos medicinos gydytojas, sako, kad tikėjimas vitamino D nauda laikui bėgant keitėsi, nes buvo paskelbta daugiau mokslinių tyrimų.
„Kadaise vitaminas D buvo laikomas panacėja nuo įvairių negalavimų, tačiau dabar kai kurie mano, kad jis nėra svarbus. Daugelis neseniai atliktų didelių, gerai atliktų tyrimų neparodė, kad vitamino D papildai būtų naudingi mažinant lūžių riziką, širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio prevenciją ar mirtį“, – sakė D.Cutleris.
Jis priduria: „Kai kurie ekspertai teigia, kad vitamino D galima saugiai gauti iš saulės spindulių, tačiau ši rekomendacija buvo vertinama prieštaringai dėl galimai padidėjusios odos vėžio rizikos. Kiti ekspertai teigia, kad galbūt buvimas lauke ir saulės spinduliavimas pagerina sveikatos būklę, nepriklausomai nuo vitamino D padidėjimo. Nereikia nė sakyti, kad ekspertams, jau nekalbant apie paprastą žmogų, sunku suderinti šį daug niuansų turintį naudos ir rizikos balansą“, – aiškino D.Cutleris.
Ar man reikia vartoti vitamino D papildus?
Pasak D.Cutlerio, daugeliui žmonių apskritai nereikia papildomų vitamino D papildų. Vis dėlto priimant sprendimą, reikėtų atsižvelgti į bendrą žmogaus sveikatą – tiek fizinę, tiek emocinę.
Pasak jo, tai apima ir mitybą, kurioje turi būti pakankamai kalcio, fizinį krūvį, kad žmogaus kūnas turėtų mažesnę traumų riziką, ir genetinius veiksnius, kurie gali turėti įtakos, pvz., inkstų akmenų atsiradimo rizikai.
„Taigi, tik visapusiškai įvertinus visą jūsų sveikatos būklę galima pateikti tinkamą rekomendaciją dėl vitamino D papildų“, – sakė D.Cutleris. Geriausia tai padaryti pasikonsultavus su jūsų sveikatos būklę žinančiu šeimos gydytoju, kuris esant reikalui atliks papildomus tyrimus arba nusiųs specialisto konsultacijai.