„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kankina prasta savijauta, o priežasties nežinote? Kaltas gali būti ir geležies trūkumas

Naktiniai kojų skausmai, neramių kojų sindromas, dažni galvos skausmai... Kaip tikina šeimos gydytoja Elena Šukė, žmonės nesieja šių negalavimų su geležies stoka, o bėdos ieško visai kitur arba nusprendžia, kad kitaip jiems jau nebus... „Bet taip neturi būti, nustatę geležies stoką skiriame gydymą vaistais“, – surasti laiko ir išsitirti ragina pašnekovė.
Elena Šukė
Elena Šukė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nuo pasauline pandemija praminto geležies trūkumo kenčiant 20 proc. pasaulio gyventojų, atsakyti į klausimą, kas gi nulemia geležies trūkumą organizme, kartais tampa gyvybiškai svarbu.

Nors Lietuvoje vis dar įprasta, kad moteris jaučiasi paliegusi, išbalusi ir silpna, bet papildžius organizmą geležimi, situacija keičiasi iš esmės, sako E.Šukė, tiesiog prastos savijautos neturėtume priimti, kaip normos.

Tiesa, priežasčių, kodėl kai kada organizmas geležies neįsisavina, gali būti daugiau nei viena.

Asmeninio archyvo nuotr. /Šeimos gydytoja Elena Šukė
Asmeninio archyvo nuotr. /Šeimos gydytoja Elena Šukė

Tai ir padidėjęs rūgštingumas, ir skrandyje tūnančios bakterijos, gana dažna situacija, kai nustačius geležies trūkumą, organizmas spyriojasi ja pildomas: ima kankinti skrandžio skausmai, suskystėja viduriai, padidėja rūgštingumas.

Geležies įsisavinimą slopina ir taninai, medžiagos slypinčios kavoje, arbatoje, vyne), o jei dar maistas nėra toks gausus geležimi, kokio norėtųsi?

Shutterstock nuotr./Gurmaniškas kiaulienos kepsnys su grietinėlės padažu gali būti priežastimi, kodėl jums nepavyksta pasisavinti geležies
Shutterstock nuotr./Gurmaniškas kiaulienos kepsnys su grietinėlės padažu gali būti priežastimi, kodėl jums nepavyksta pasisavinti geležies

Medikė atskleidžia auksinę taisyklę, kad pildant organizmą geležimi vertėtų peržiūrėti ne tik pieno produktų, bet ir kavos vartojimą. Vos kelios korekcijos gali ženkliai pagerinti savijautą. Apie tai plačiau galite išgirsti čia.

E.Šukė sako, kad organizmo atsargos įprastai geležimi papildomos dviem būdais: geriant vaistus arba lašinant juos į veną (šiuo būdu įsisavinimas bus greitesnis).

„Geležis yra metalas, ją virškinti skrandžiui sunku, todėl pasitaiko, kad jis ir supyksta, todėl gali padidėti rūgštingumas, kankinti skrandžio skausmai. Jei taip nutinka, tenka atsigręžti į intraveninę geležį.

Tačiau reikėtų nepamiršti organizmo papildyti ir geležies produktais: ankštinėmis daržovėmis, raudona mėsa ir pan. Tačiau naudodami produktus, kuriuose gausu geležies, nevartokite pieno produktų.

Jei geriausią ir naudingiausią mėsą patieksime su grietinėlės padažu, nieko naudingo iš to nebus. Keturias valandas prieš maistą ir keturias valandas po jo, reikėtų vengti pieno produktų, arbatos, kavos ir vyno“, – daugelio daromas klaidas akcentavo gydytoja, nes būtent mūsų kasdieniniai įpročiai tampa geležies atsargų organizme žudikais.

Dar vienas svarbus momentas, anot gydytojos, yra tai, kad nereikėtų laboratorijoje atliktų tyrimų imtis vertinti patiems.

Šiame kelyje pasitaiko įvairiausių niuansų, kaip antai, užklupusi virusinė infekcija. Vien dėl jos tyrimų rezultatai gali būti netikslūs. Todėl būtina sąlyga atliekant profilaktinius tyrimus būti sveikam.

VIDEO: Pataria manodaktaras.lt: ką turėtume žinoti apie geležies naudą žmogaus organizmui?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau