Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nieko nekainuojanti veikla, kuri stebuklingai veikia jūsų sveikatą: ja užsiimti gali kiekvienas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, jog trečdalis pasaulio suaugusiųjų, t.y. apie 1,8 milijardo žmonių, yra fiziškai neaktyvūs – t.y. jie neturi bent 150 minučių vidutiniško intensyvumo treniruočių per savaitę. Manoma, kad iki 2030 metų šis skaičius išaugs iki 35 proc., rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vaikščiojimas
Vaikščiojimas / Pranešimo aut. nuotr.

Moterys yra 5 proc. mažiau aktyvios nei vyrai. Nuo 60 metų auga fizinis pasyvumas. 81 proc. 11-17 metų paauglių yra fiziškai neaktyvūs, o mergaitės mažiau aktyvios nei berniukai.

Ką tai lemia? Pasak PSO, fizinis aktyvumas prisideda apsaugant nuo neužkrečiamų ligų, kaip širdies, kraujagyslių ligos, vėžys ir diabetas, prevencijos, mažina depresijos ir nerimo simptomus, gerina smegenų veiklą.

Pamiršta vaikščiojimo naudą

Daugelis mano, kad fizinis aktyvumas yra štangos kilnojimas salėje ar aktyvus užsiėmimas kita sporto šaka, bet taip nėra. Net ir vaikščiojimas yra fizinis aktyvumas. Žinoma, nekalbame apie labai lėtą pasivaikščiojimą gėrintis peizažu, bet apie tokį, kai įveikiami bent 4 km per valandą.

Unsplash nuotr./Vaikščiojimas
Unsplash nuotr./Vaikščiojimas

Šešerius metus trukęs tyrimas rodo, kad didesnio intensyvumo ėjimas davė panašią naudą, kaip ir vidutinio intensyvumo bėgimas mažinant aukšto kraujospūdžio, didelio cholesterolio kiekio kraujyje ir diabeto riziką.

Ateityje nereikėtų nustebti, kad gydytojai išrašys receptą vaikščioti. Štai penki privalumai, kuriuos įvardija Harvardo medicinos mokykla.

1. Įveikia svorį skatinančius genus

Harvardo mokslininkai ištyrė 32 nutukimą skatinančius genus daugiau nei 12 000 žmonių, siekiant nustatyti, kiek šie genai iš tikrųjų prisideda prie kūno svorio. Tyrimo dalyviams, kurie sparčiai vaikščiojo maždaug valandą per dieną, šių genų poveikis sumažėjęs per pusę.

2. Padeda sutramdyti smaližius

15 minučių pasivaikščiojimas gali sumažinti šokolado troškimą ir netgi sumažinti šokolado kiekį, kurį valgote stresinėse situacijose. Naujausi tyrimai parodė, kad vaikščiojimas gali sumažinti potraukį ir įvairių saldžių užkandžių vartojimą.

3. Sumažina riziką susirgti krūties vėžiu

Mokslininkai jau žino, kad bet koks fizinis aktyvumas sumažina krūties vėžio riziką. Tačiau Amerikos vėžio draugijos atliktas tyrimas, kurio metu buvo atsižvelgta į vaikščiojimą, parodė, kad moterys, kurios vaikščiojo septynias ar daugiau valandų per savaitę, turėjo 14 proc. mažesnę krūties vėžio riziką nei tos, kurios vaikščiojo tris valandas ar mažiau per savaitę.

Vaikščiojimas suteikė tokią apsaugą net moterims, turinčioms krūties vėžio rizikos veiksnių, pavyzdžiui, turinčioms antsvorio ar vartojančioms papildomus hormonus.

4. Palengvina sąnarių skausmą

Keli tyrimai parodė, kad vaikščiojimas sumažina su artritu susijusį skausmą, o vaikščiojimas 8-10 km per savaitę netgi gali užkirsti kelią artritui susidaryti. Vaikščiojimas apsaugo sąnarius – ypač kelius ir klubus, kurie yra labiausiai jautrūs osteoartritui – juos sutepdami ir stiprindami juos laikančius raumenis.

5. Padidina imuninę funkciją

Vaikščiojimas gali padėti apsisaugoti peršalimo ir gripo sezono metu. Tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 1000 vyrų ir moterų, parodė, kad tie, kurie vaikščiojo bent 20 minučių per dieną, bent 5 dienas per savaitę, 43 proc. mažiau dienų sirgo nei tie, kurie mankštinosi kartą per savaitę ar rečiau. Ir jei jie sirgdavo, tai trumpiau, o simptomai buvo švelnesni.

Simboliškai eina kartu

Vaikščioti visada įdomiau turint bendraminčių arba tikslų. Visada vaikščioti mėgęs alytiškis Rimgaudas Leonavičius prieš trejus metus sugalvojo suorganizuoti žygį – įveikti 100 km pėsčiomis be miego iš Vilniaus į Alytų.

Pranešimo aut. nuotr./Rimgaudas Leonavičius
Pranešimo aut. nuotr./Rimgaudas Leonavičius

„Manau, kad vaikščiojimas pati sveikiausia ir pigiausia sporto šaka, kuriai tereikia patogių batų. Pastebėjau, kad visiems norisi iššūkių – bėgikai dalyvauja maratonuose, kitų sporto šakų mėgėjai irgi turi įvairias varžybas, todėl ir vaikščioti norisi su tikslu.

Šis žygis ne tik ištvermės, bet ir paramos – jo metu renkame lėšas autizmo paramos fondui „Pokyčių ambasada“ ir einame visi kartu, palaikydami ir prisitaikydami prie įvairių žmonių poreikių", – sako IT srityje dirbantis vyras.

Ėjimas skirtas ne tik rinkti lėšas, bet ir keisti nuostatas – ėjimas kartu simbolizuoja įvairovę, kad turi priimti ir prisitaikyti prie neuroįvairovės ir kasdieniniame gyvenime.

Žygis prasidės rugpjūčio 10 dieną ryte Vilniaus pakraštyje, susitikimo nuorodą gaus visi registravęsi iš anksto. Daugiau apie žygį www.ialytu.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų