Tyrimo metu analizuoti JAV gyventojų duomenys. Naudodami prognozavimo modelį, pagrįstą nacionaliniais sveikatos duomenimis ir gyventojų surašymo informacija, tyrimo autoriai nustatė, kad 25 proc. gyventojų, kurių fizinis aktyvumas yra didžiausias, kiekvieną dieną eina 160 min. beveik 5 km per valandą greičiu. Jei mažiausiai fiziškai aktyvūs gyventojai būtų tokie pat aktyvūs, jų gyvenimo trukmė pailgėtų dar 11 metų.
Remiantis prognozavimo modeliu, mažiausiai fiziškai aktyvūs 25 proc. gyventojų turi daugiausia naudos: kiekviena valanda vaikščiojimo gali pailginti jų gyvenimą maždaug 6 valandomis.
Tyrime nedalyvavęs Ryanas Glattas, vyresnysis smegenų sveikatos treneris ir „FitBrain“ programos direktorius Ramiojo vandenyno neurologijos institute Kalifornijoje, „Medical News Today“ pritarė, kad vaikščiojimas sumažina mirtingumo riziką visais aktyvumo lygiais.
„Didžiausią naudą gauna neaktyvūs asmenys, nes net ir nedidelis fizinio aktyvumo padidėjimas gerokai sumažina neinfekcinių ligų ir ankstyvos mirties riziką“, – sakė R.Glattas ir pridūrė, kad naujas tyrimas patvirtina ryšį tarp fizinio aktyvumo ir ilgaamžiškumo.
Kaip vaikščiojimas gali pailginti gyvenimo trukmę?
Jau anksčiau buvo žinoma, kad nuolatinis fizinis aktyvumas yra akivaizdžiai naudingas žmogaus organizmui, ypač palyginus su sėsliu gyvenimo būdu, kuris daugeliui tapo kasdienybe. Be to, vaikščioti gali visi, todėl tai paprasta ir veiksminga sveiko gyvenimo priemonė.
„Užsiimant fizine veikla galima geriau išsaugoti kaulų tankį, padidinti jėgą, sumažinti kūno riebalų kiekį ir pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą. Dėl jo taip pat gali pagerėti nuotaika ir kognityvinės funkcijos. Tokių dalykų, kaip širdies ritmas, kraujospūdis ar kūno riebalų pertekliaus kiekis, pagerinimas gali padėti sumažinti širdies darbo krūvį, kad ji galėtų pumpuoti kraują į visą kūną, o tai savo ruožtu apsaugo nuo ligų ir mirties“, – „Medical News Today“ sakė medicinos mokslų daktaras, Jeilio medicinos mokyklos sporto medicinos gydytojas, Jeilio medicinos mokyklos ortopedijos ir reabilitacijos docentas Christopheris Schneble.
Kadangi širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė vyresnio amžiaus žmonių mirtingumo priežastis visame pasaulyje, nenuostabu, kad, sumažinus šiuos rizikos veiksnius, gali sumažėti mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, taigi ir mirtingumas nuo visų priežasčių.
Pasak tyrimo autorių, vaikščiojimo privalumai nenuginčijami. Tarkime, kitos fizinio aktyvumo formos gali būti sunkesnės arba sudėtingesnės žmonėms, kurie paprastai nėra fiziškai aktyvūs. Tuo metu bendra vaikščiojimo nauda yra didžiulė.
„Ėjimas skiriasi nuo bėgimo ar treniruočių su svoriais tuo, kad yra mažiau intensyvus ir prieinamas, todėl ypač veiksmingas sėdimą darbą dirbantiems asmenims. Nors bėgimas ir treniruotės su svoriais yra skirti skirtingoms fiziologinėms sistemoms, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ar raumenų ir skeleto sveikatai, vaikščiojimą lengviau palaikyti ir jis teikia didelę naudą gyvenimo trukmei be kliūčių, dažnai susijusių su intensyvesniais pratimais“, - sakė R.Glattas, vyresnysis smegenų sveikatos treneris ir „FitBrain“ programos direktorius Ramiojo vandenyno neurologijos institute Kalifornijoje.