Gaunate daugiau deguonies
Atlikti tyrimai įrodo, kad žmogus, taisyklingai kvėpuodamas pro nosį, geba pasisavinti net iki 20 proc. daugiau deguonies nei tie, kurie dėl įvairių priežasčių (adenoidų hipertrofijos, kreivos nosies pertvaros, polipų, lėtinės slogos ar kt.) negali laisvai kvėpuoti.
Efektyviau veikia plaučiai
Kvėpavimas nosimi lemia ir plaučių funkciją – oras, įkvėptas pro nosį, labiau aktyvina diafragmą ir kvėpavimo raumenis, todėl kvėpavimas yra efektyvesnis – įkvepiamas didesnis oro tūris, o tai reiškia – dar daugiau deguonies jūsų kūnui.
Mažiau genda dantys
Žmonės, kvėpuojantys pro burną, dažniau skundžiasi įvairiomis burnos ligomis, sausumu, dažniau gendančiais dantimis ir įvairiomis dantenų ligomis. Taip atsitinka dėl to, kad kvėpuojant pro burną džiūsta burna, joje susidaro mažiau seilių, kurios tiek mechaniškai padeda apsivalyti burnos ertmei, tiek turi savo sudėtyje svarbių komponentų, palaikančių burnoje reikiamą terpę ir apsaugančių dantis nuo kenksmingų mikrobų ir emalio pažeidimo.
Mažėja rizika susirgti kvėpavimo takų ligomis
Nosies sandara yra ypatinga tuo, kad ji geba įkvepiamą orą valyti, filtruoti nuo teršalų, alergenų, dulkių ir ligų sukėlėjų bei turi natūralų apsivalymo mechanizmą, padedantį išnešti iš kvėpavimo takų viską, kas kenksminga ir nereikalinga. Taisyklingas kvėpavimas ir sveikai funkcionuojanti nosis geba geriau apsaugoti organizmą nuo mikrobų.
Subalansuojama nervų sistema
Daugybę šimtmečių žinoma kvėpavimo įtaka ne tik žmogaus kūnui, bet ir jo nervų sistemai bei psichinei sveikatai. Taisyklingas kvėpavimas pro nosį teigiamai veikia didžiausio žmogaus organizme klajoklio nervo darbą ir padeda reguliuoti vidaus organų veiklą (ypač širdies, virškinimo sistemos). Kvėpavimas pro nosį tiesiogiai mažina nerimą, dažną širdies plakimą ir streso hormonų išsiskyrimą organizme, siejamą su streso sukeltomis ligomis, autoimuninėmis būklėmis ir kt.
Kokybiškesnis miegas
Knarkiantys, kvėpavimo sustojimus miego metu (apnėjas) patiriantys ar tiesiog išsižioję miegantys žmonės pasižymi žymiai prastesne miego kokybe. Dėl tokio ydingo kvėpavimo organizme pasisavinama žymiai mažiau deguonies, o trinkant kvėpavimui natūraliai kyla organizmo poreikis išsibudinti ir pakeisti kūno padėtį, dėl džiūstančios burnos – atsigerti ir pan.
Negadinate dantų jais grieždami
Manoma, jog dantų griežimas nakties metu yra susijęs ne tik su dienos metu patiriamu stresu, bet ir gali būti ženklas, jog nakties metu kvėpuojate nekokybiškai – griežiant dantimis kūnas tarsi bando ,,pasidaryti vietos’’ orui praeiti pro kvėpavimo takus keičiant apatinio žandikaulio padėtį.
Kalbate ir ryjate taisyklingai
Kvėpavimas pro nosį ir buvimas susičiaupus nakties metu gali būti laikomi kertiniais sveikų kvėpavimo takų ženklais. Taisyklingas kalbėjimas ir rijimas yra organizmo funkcijos, neįmanomos be taisyklingo kvėpavimo takų susiformavimo. Ypač tai svarbu ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams – jų kvėpavimo takai dar auga ir laiku negydant gali turėti ilgalaikės žalos gyvenimo kokybei.
Taisyklingas sąkandis
Žandikaulių augimas – vienas svarbiausių procesų, vykstančių formuojantis taisyklingam sąkandžiui, o tuo pačiu ir vaiko veidui. Kad šis procesas būtų sklandus, labai svarbi yra taisyklinga liežuvio padėtis burnoje, miego metu sučiauptos lūpos, stiprūs kramtomieji raumenys bei taisyklinga laikysena ir visa tai yra neįmanoma be laisvo kvėpavimo pro nosį.
Žmonės, kvėpuojantys pro nosį, yra... gražesni
Kvėpavimas pro nosį yra neatsiejamas nuo darnaus veido susiformavimo – apskaičiuota, jog žmonės, kvėpuojantys pro burną (angl. mouth breathers), pasižymi pailgesne veido forma, dažnai kartu ir netaisyklingai susiformavusiu apatiniu žandikauliu (per siauru, per daug atsikišusiu į priekį ar atvirkščiai – per daug pastumtu atgal ir pan.), o tai stipriai įtakoja veido proporcijas, raumenyno funkcijas, o tuo pačiu ir veido patrauklumą.
Taigi, kvėpavimas pro nosį yra ne tik natūralus, bet ir būtinas siekiant užtikrinti optimalią organizmo veiklą, gerą savijautą ir ilgalaikę sveikatą.