11 veiksnių, galinčių sukelti akių sausumą

Ar kada susimąstėte, kodėl akys staiga tampa sausos, jas ima peršėti? Tam įtakos gali turėti ir per ilgas žiūrėjimas į televizorių ar kompiuterį, ir vėjuota diena bei įvairios alergijos. Tačiau, jei dažnai jaučiate akių deginimą, perštėjimą ar niežėjimą, gali išsivystyti taip vadinamas sausų akių sindromas.
Namų vaistinėlėje verta turėti dirbtinių ašarų, kurios sudrėkina ir apvalo akies paviršių
Namų vaistinėlėje verta turėti dirbtinių ašarų, kurios sudrėkina ir apvalo akies paviršių / Shutterstock nuotr.

Sveikatos naujienų portalas health.com apžvelgia pagrindinius dirgiklius, kurie gali turėti įtakos akių sausumui, bei pateikia keletą patarimų, kaip saugoti akis ir susigrąžinti gyvenimo kokybę.

Senstate

Senėjimas paveikia visas žmogaus kūno dalis, akys – ne išimtis. Iki 30 proc. vyresnių nei 50 metų žmonių skundžiasi akių sausumu. Senstant ašarų „pagaminama“ vis mažiau. Taip gali nutikti dėl užsikimšti linkusių ašarų latakų arba dėl uždegimo, sako Viskonsino universiteto Medicinos ir visuomenės sveikatos mokyklos klinikinė optometristė Janet Cushing. Laimei, akių sausumą, atsiradusį dėl senėjimo, paprastai galima išgydyti.

Vartojate vaistus, laukiatės arba jums menopauzė

Tarp milijonų amerikiečių, patiriančių akių sausumą, dauguma yra moterys. Viena iš pagrindinių priežasčių yra ta, jog po menopauzės moters organizmas gali tiesiog nebeišskirti pakankamo kiekio ašarų. Įvairūs hormoniniai pokyčiai taip pat tam gali turėti įtakos, kaip nėštumas, kontraceptikų vartojimas ir pakaitinė hormonų terapija.

Shutterstock nuotr./Vasarą dažniausiai skundžiamasi akių išsausėjimu, žiedadulkių ir alergijų sukeltu niežuliu
Shutterstock nuotr./Vasarą dažniausiai skundžiamasi akių išsausėjimu, žiedadulkių ir alergijų sukeltu niežuliu

Sergate autoimunine liga

Akių sausumas gali būti susijusęs ir su įvairiomis autoimuninėmis ligomis, tokiomis kaip vilkligė, reumatoidinis artritas, sklerodermija ir Sjögreno sindromas. Sergant Sjögreno sindromu, imuninė sistema atakuoja liaukas, kurios gamina ašaras ir seiles, todėl ne tik išsausėja akys, bet ir burna.

Autoimuninės ligos taip pat gali sukelti trijų pagrindinių ašarų komponentų (aliejaus, vandens ir gleivių) disbalansą. Bet kokie ašarų sudėties pokyčiai gali sukelti akių sausumą.

Greivso liga yra dažniausia autoimuninė liga, kuria sergant diagnozuojamas sausų akių sindromas. Ja sergant imuninė sistema atakuoja ne tik skydliaukę, bet ir akis supančius raumenis bei audinius.

Praleidžiate per daug laiko prie kompiuterio

Jei per ilgai kasdien užsibūnate prie kompiuterio, vaizdo žaidimo ar išmaniojo telefono, ilgainiui galite pradėti skųstis akių sausumu. Mat itin dažnai naudojantis kompiuteriu, gerokai sumažėja mirksėjimo dažnis, tokiu būdu rečiau sutepamos akys, sako optometristė J.Cushing.

Žmogus mirksi vidutiniškai 10–15 kartų per minutę (maždaug kas keturias sekundes), taip palaikoma akių drėgmė dėka ašarų, aliejaus bei gleivių balanso. Retesnis mirksėjimas reiškia, kad ašaros greičiau išgaruoja. Taip gali nutikti ir užsiimant kita veikla, susijusia su intensyvia koncentracija bei susikaupimu, pavyzdžiui, ilgai skaitant, vairuojant ar net siuvant.

Buvo atlikta regėjimo korekcija

Beveik visi žmonės po lazerinės regos korekcijos kurį laiką patiria akių sausumą, kuris gali trukti nuo trijų iki šešių mėnesių. Sausų akių sindromas gali atsirasti ir dėl kitų operacijų, kurios paveikia rageną, arba dėl ​​kosmetinės operacijos (pvz. koreguojant akių vokus).

Nešiojate kontaktinius lęšius

Daugelis žmonių skundžiasi akių sausumu dėl ilgalaikio kontaktinių lęšių naudojimo. Jie trukdo ašarų sluoksniui, kuris apsaugo akių paviršių. Dėl ilgo kontaktinių lęšių naudojimo žmogus gali jausti „smėlingas“ akis. Todėl neretai rekomenduojama vietoj lęšių rinktis akinius arba regėjimo korekciją. Nors akių sausumas yra šalutinis šios operacijos poveikis, tai dažniausiai trunka neilgai.

Vartojate vaistus, kurie padidina akių sausumo riziką

Kai kurių receptinių bei nereceptinių vaistų informaciniuose lapeliuose būna nurodyta, jog akių sausumas galimas kaip šalutinis poveikis, nes vaistai gali sumažinti ašarų gamybą. Tarp tokių medikamentų yra kraujospūdį mažinantys vaistai (diuretikai ir beta adrenoblokatoriai), antidepresantai, vaistai nuo nerimo, skausmą malšinantys vaistai, antihistamininiai ir dekongestantai, taip pat kai kurie vaistai, vartojami Parkinsono ligai gydyti.

Jei jaučiate akių sausumą ir vartojate vieną iš šių vaistų, pasitarkite su gydytoju dėl alternatyvaus gydymo. Jei negalite pakeisti ir jums reikia naudoti dirbtinių ašarų lašus (jų galima įsigyti be recepto), pasitarkite su gydytoju, kaip juos teisingai naudoti. Stenkitės vengti lašų su konservantais, mat jie gali dirginti akis.

Gyvenate sausoje aplinkoje

Sausas oras tiek patalpoje, tiek lauke gali daryti įtaką akims. Sausame klimate bei dideliame aukštyje gyvenantys žmonės dažniau linkę į akių sausumą.

Vienas tyrimas atskleidė, jog tik 9 proc. dalyvių, gyvenančių mažesniame aukštyje (apie 200 metrų virš jūros lygio), pranešė, kad turi akių sausumą, kai tuo tarpu tarp apklaustų dalyvių, gyvenančių apie 3000 metrų virš jūros lygio, akių sausumu skundėsi net 20 proc.

Shutterstock nuotr./Akių drėkinimas
Shutterstock nuotr./Akių drėkinimas

Sausa patalpų aplinka (ten, kur yra oro kondicionavimas ar centrinis šildymas ir mažai drėgmės) gali irgi turėti neigiamą poveikį akims. Taip pat prie akių sausumo prisideda ir vėjas, dūmai, saulės šviesa ir kt.

Sergate cukriniu diabetu

Jei cukrinis diabetas ilgai nekontroliuojamas, jis gali sukelti laipsnišką nervų pažeidimą. Polineuropatija, dažna diabeto nervų pažeidimo forma, gali pažeisti nervų tinklą daugiau nei vienoje kūno dalyje, įskaitant ir priekinį akies sluoksnį – rageną. Tai trukdo ašarų gamybai, todėl rečiau mirksite, o tai reiškia, kad ašaros lengviau išgaruoja.

Vienas tyrimas parodė, kad akių sausumu skundėsi trys ketvirtadaliai žmonių, sergančių cukriniu diabetu ir nervų pažeidimais, 44 proc. – sergantys diabetu, bet neturinčių nervų pažeidimų, o mažiau nei 30 proc. – nesergantys jokia liga.

Kai nervas pažeistas, jau mažai ką galite padaryti. Todėl norint to išvengti, svarbiausia laiku kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir gydyti akių sausumą nereceptiniais ar receptiniais akių lašais pagal gydytojo rekomendacijas.

Trūksta vitamino A

Nepakankamas vitamino A kiekis taip pat gali sukelti akių sausumą, nors tai dažniau pasitaiko besivystančiose pasaulio šalyse. Šią būklę nesunku pakeisti, vartojant pakankamai šio vitamino turinčių produktų: lapines žalias daržoves (pvz., brokoliai), oranžinės spalvos daržoves (pvz., saldžios bulvės, morkos, moliūgai) ir kepenis arba vitamino A papildus.

Tyrimai rodo, kad omega-3 riebalų rūgštys taip pat gali sumažinti akių sausumo simptomus. Itin naudinga valgyti lašišą, graikinius riešutus.

Sergate alergijomis

Įvairios alergijos ir akių sausumas laikomi beveik sinonimais. Viename tyrime nustatyta, kad akių sausumu dažniausiai skundžiamasi pavasarį, ypač balandį, kai žiedadulkių kieks ore būna didžiausias. Tai gali paliudyti šienlige sergantys asmenys. (akių sausumas itin jaučiamas ir žiemą, bet tyrimo autoriai tai labiau linkę sieti su intensyviu patalpų šildymu).

Deja, daugelis priešalerginių vaistų taip pat gali sukelti akių sausumą, todėl geriau pasitarkite su savo gydytoju dėl galimų alergijos gydymo alternatyvų be pašalinio poveikio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis