COVID-19 kilmės paieškos laboratorijoje: kaip JAV politikų tyrimą įvertino mokslininkas

JAV Atstovų Rūmų pakomitečio paskelbta ataskaita apie SARS-CoV-2 kilmę dėmesio sulaukė ir Lietuvoje. Socialinių tinklų vartotojai ir kai kurios žiniasklaidos priemonės pasigavo žinią, kad virusas buvo sukurtas laboratorijoje ir atsitiktinai iš jos ištrūko. Mokslininko Gyčio Dudo teigimu, ši ataskaita neturi nieko bendro su tiesos paieškomis, o turimi įrodymai yra suderinami su natūralia šio užkrato kilme.
Naujasis koronavirusas
Naujasis koronavirusas / 123RF.com nuotr.

Ataskaita – 520 puslapių

Dvejus metus trukusio tyrimo, per kurį buvo nagrinėjama COVID-19 pandemiją sukėlusio viruso kilmė, federalinio ir valstijų lygmens reakcija, skiepijimo pastangos, išvados buvo paskelbtos pirmadienį.

Respublikonų kontroliuojamų Atstovų Rūmų atskirojo pakomitečio dėl koronaviruso pandemijos ataskaitą sudaro 520 puslapių.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Didžiausio dėmesio sulaukė pakomitečio išvada, kad SARS-CoV-2 galėjo ištrūkti iš laboratorijos
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Didžiausio dėmesio sulaukė pakomitečio išvada, kad SARS-CoV-2 galėjo ištrūkti iš laboratorijos

Viena iš joje pateikiamų išvadų – kad 1,1 mln. amerikiečių pražudęs virusas, tikėtina, nutekėjo iš laboratorijos Kinijoje.

Ši versija iškart sulaukė COVID-19 bei vakcinų nuo šios ligos skeptikų dėmesio ir Lietuvoje.

„COVID-19 buvo dirbtinai sukurtas Kinijos laboratorijoje Uhane ir išplito dėl nutekėjimo. Eksperimentą finansavo JAV, pripažino pats JAV Kongresas.

Sąmokslo teoretikai vėl buvo teisūs“, – pranešė viena „Facebook“ vartotoja.

Panašią informaciją skelbė ir įvairūs tinklalapiai: „JAV Kongreso ataskaita: Uhano laboratorijoje sukurtas ir atsitiktinai paleistas COVID-19. Laboratorijos darbuotojai susirgo kažkuo labai panašiu į „kovidą“ dar prieš kelis mėnesius prasidedant protrūkiui.“

Šiame tekste rašoma: „SARS-CoV-2, sukeliantis sunkią kvėpavimo takų ligą COVID-19, buvo sukurtas Kinijos laboratorijoje ir „ištrūko“ į išorinį pasaulį dėl šios laboratorijos darbuotojų padarytų saugos pažeidimų. Ataskaitą su tokiomis išvadomis paskelbė JAV Kongreso Priežiūros ir atskaitomybės komiteto koronavirusų pandemijos pakomitetis.

Amerikiečių teigimu, Uhano virusologijos instituto darbuotojai vykdė eksperimentus, kuriais buvo siekiama sustiprinti virusų funkcijas, įskaitant jų genetinį modifikavimą. <…>

Paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad SARS-CoV-2 koronavirusas pasižymi biologinėmis savybėmis, kurių nėra gamtoje.“

Buvo du viruso šuoliai iš gyvūnų

Į šiuos ir žiniasklaidos priemonių pranešimus, kuriuose taip pat dominuoja akcentas apie galimą SARS-CoV-2 kilmę, sureagavo Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkas G.Dudas.

„Pirmiausiai, JAV kongreso ataskaita neturi nieko bendro su tiesos paieškomis, – savo paskyroje „Facebook“ rašė jis. – Tai buvo respublikonų vykdyta atpirkimo ožių paieška svetur ir (daugiausia JAV) mokslininkų persekiojimas, nes dabartinio mokslininkų COVID-19 pandemijos kilmės supratimo negalima išnaudoti politiniais tikslais.

Nuotr. iš asmeninio albumo/Dr. Gytis Dudas
Nuotr. iš asmeninio albumo/Dr. Gytis Dudas

Toje ataskaitoje nėra jokių naujų duomenų, o turimi duomenys apie natūralią SARS-CoV-2 kilmę yra tikslingai ignoruojami.“

G.Dudas išdėstė bendrą informaciją, kurios rėmuose mokslo bendruomenė analizuoja pandemijos kilmę. Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog kasmet įvyksta dešimtys tūkstančių zoonotinių virusų šuolių į žmones, todėl iš anksto susidaro klaidingą įspūdį, kad tai yra retas reiškinys.

„SARS-CoV-2 atveju mes neturime (ir greičiausiai niekuomet neturėsime) tiesioginių natūralios kilmės įrodymų. Tačiau žinome, kad Huanano turguje buvo pardavinėjami gyvi gyvūnai, kurie yra imlūs SARS-CoV-2 (pvz. usūriniai šunys), nors ši veikla pagal Kinijos įstatymus yra ir buvo neteisėta būtent dėl to, kad tai yra žinoma milžiniška zoonozių rizika.

Dėl šios priežasties Europoje jau keletą dešimtmečių uždrausta pardavinėti gyvus paukščius turguose.

Uhano maisto turgus
Uhano maisto turgus

Taip pat žinome, jog anksčiausi žinomi COVID-19 atvejai Kinijoje gyveno aplinkui Huanano turgų, net jei atvejai iš anksto nebuvo sieti su turgumi (beje, Uhano virusologijos institutas yra kitoje miesto pusėje nei Huanano turgus).“

Anot mokslininko, žmonėse pandemijos pradžioje cirkuliavo du SARS-CoV-2 variantai. Jie skyrėsi dviem mutacijomis, kurioms atsirasti cirkuliavimo žmonėse metu būtų užtrukę per ilgai, kad nebūtume pastebėję pirminio protrūkio.

Todėl manoma, jog COVID-19 pandemiją sukėlė du nepriklausomi SARS-CoV-2 šuoliai iš gyvūnų, laikytų Huanano turguje (šį pastebėjimą esą sunkiau suderinti su laboratorine kilme).

Institucijos neatliko savo darbo

Pandemijos metu buvo matoma tai, kas žinota iš kitų koronavirusų, – SARS-CoV-2 perdavimas yra itin netolygus ir dauguma žmonių šį virusą kitiems perduoda retai, bet mažuma žmonių gali užkrėsti dešimtis. Todėl, atliekant epidemiologines simuliacijas, esą labai sunku sukelti pandemiją, daug dažniau protrūkiai užgęsta savaime.

„Galima tik įsivaizduoti, kiek skirtingų virusų ir kokį jų skaičių „išsibandėme“ Huanano turguje, kol galų gale radome tokį, kuris būtų neišrankus šeimininkams, galėtų sėkmingai būti perduodamas iš vieno žmogaus kitam ir kuriam galų gale taip nusišypsotų „sėkmė“, – rašė G.Dudas.

Anot mokslininko, visi turimi SARS-CoV-2 kilmės įrodymai yra suderinami su natūralia kilme, bet nebūtinai vienareikšmiškai ją įrodo.

„Iki šiol nemačiau jokių duomenų, kurie būtų suderinami su laboratorine kilme, tik natūralios kilmės argumentų perinterpretavimus per siaurą prizmę, kurie reikalauja vis daugiau ir daugiau atsitiktinumų“, – pridėjo jis.

Pagrindinis argumentas laboratorinei kilmei pagrįsti esąs tai, kad Uhane yra įsikūręs virusologijos institutas, kuris dirbo su šikšnosparnių koronavirusais, ir tai, kad artimiausi SARS-CoV-2 giminaičiai randami Junano provincijos šikšnosparniuose. Bet pastaroji yra labai toli nuo Hubėjaus provincijos, kurioje yra Uhanas.

Uhano maisto turgus
Uhano maisto turgus

„Iš SARS-CoV protrūkio 2003 m. žinome, jog antriniuose šeimininkuose koronavirusai (civetose 2003 m. protrūkio atveju, tikėtina, usūriniuose šunyse 2019 m.) per gyvų gyvūnų prekybą gali atsidurti labai toli nuo savo įprasto arealo.

Taip pat pažymėtina, kad iki šiol artimiausių žinomų SARS-CoV-2 giminaičių genetinės sekos buvo priduotos į viešas sekoskaitos duombazes (Genbank) likus keletui metų iki pandemijos to paties Uhano virusologijos instituto darbuotojų.

Yra labai sunku įsivaizduoti, kad instituto darbuotojai viešai dalintųsi turima sekoskaitos informacija, bet kažkaip numatytų, kuris konkretus virusas sukels pandemiją ir tikslingai nesidalintų būtent SARS-CoV-2 sekomis jei jas būtų turėję.“

G.Dudo manymu, pagrindinė SARS-CoV-2 pandemijos pamoka yra tai, kad mokslas gerai supranta zoonozių rizikos veiksnius, ir atsakomybė už šių rizikų mažinimą dabar krenta atsakingoms institucijoms.

„Šios pandemijos kontekste Uhano veterinarinės ir visuomenės sveikatos institucijos akivaizdžiai neatliko savo darbo neužkirsdamos kelio gyvų gyvūnų prekybai Huanano turguje“, – pažymėjo jis.

Tačiau esama istorinių pavyzdžių, kuomet virusai tikrai „pabėgo“ iš laboratorijų (pvz. viena gripo pandemija, vienas raupų protrūkis ir bent pora veterinarinės svarbos virusų Jungtinėje Karalystėje). Todėl moksliniai patogenų tyrimai atliekami laikantis aukščiausių saugos standartų ir dauguma mokslininkų, suprasdami galimas rizikas, pritaria griežtiems savo veiklų apribojimams.

15min verdiktas: trūksta konteksto. JAV Atstovų Rūmų pakomitečio ataskaitoje nurodyta, kad SARS-CoV-2 greičiausiai ištrūko iš Uhano laboratorijos, tačiau mokslininkų turimi duomenys rodo, kad šis virusas yra natūralios kilmės, ne sukurtas dirbtinai.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų