Apstulbinusi leidyklos naujiena
„Auginu vaiką be skiepų“ – „Obuolio“ leidyklos išleista knyga, kuri siūlo susipažinti su išsamia ir neva saugia informacija tėvams, siekiantiems auginti neskiepytą vaiką. Kad tėvams neliktų abejonių dėl turinio patikimumo, knygą, parašytą vienos žymiausių Australijos antivakserių, skaityti rekomenduoja Lietuvos farmakologas, Seimo narys dr. Rimas Jankūnas.
Jis rašo: „Leidinys, kurį rekomenduočiau kiekvienam gydytojui. Ne kaip neginčijamą tiesą, bet kaip kitą nuomonę ir paskatinimą susimąstyti. Žinau, kad daugelio pirmoji reakcija bus netikėjimas ar neigimas. (…) Knyga parašyta su didžiule meile vaikams. Pasirinkimas neskiepyti – tai susitaikymas su tuo, kad vaikas sirgs dažniau ir sunkiau, tačiau mainais išvengs vakcinų šalutinio poveikio, įskaitant tokį, apie kurį mokslas nežino, ir įgis imunitetą visam gyvenimui.“
Pristatydama knygą leidykla tikina, kad puslapiuose rasta informacija tėvams padės apsaugoti vaikus ir nuo vakcinų pramonės klastų, ir nuo kenksmingų mikroorganizmų.
„Čia nėra madingų mitų prieš skiepus, viskas išsamiai pagrindžiama moksliniais tyrimais, patikimais šaltiniais ir faktais. Knygoje paaiškinama, kuo skiriasi vaikų ligos, nuo kurių pagyjama savaime, tokios kaip tymai ir vėjaraupiai, nuo infekcinių ligų, tokių kaip poliomielitas ar stabligė, kurioms reikia holistinio įsikišimo.
Kodėl gydytojai ir slaugytojai neretai „nugydo“ vaikus, didindami ligos komplikacijų rizikas? Juk daugybė mokslinių tyrimų rodo, kad persirgtos vaikiškos ligos iš tiesų ne pavojingos, o naudingos, nes mažina vėžio ir įvairių širdies ligų rizikas vėlesniame amžiuje“, – taip pristatoma knyga, pabrėžiant, kad joje paneigiama daug mitų.
Pavyzdžiui, tokie, kad skiepai neišgelbėjo pasaulio nuo mirtinų ligų. Perskaičius knygą tėvai pasisems informacijos, kuris neva padės atremti kaltinimus, kad neskiepyti vaikai yra grėsmė visiems kitiems. O galiausiai, leidinys turėtų atverti tiesą apie žiniasklaidos ir vakcinų pramonės ryšius bei sukrečiančią skiepų istoriją, kuri atskleis, kad tai yra nemokslinė procedūra, paremta melu, prievarta ir abejotinomis prielaidomis.
Gėda ir žala
Lietuvos šeimos gydytojų asociacijos vadovas Leonas Valius atkreipė dėmesį, kad visi turime suprasti, jog gyvename demokratinėje šalyje, taigi lyg ir aišku, kodėl negalime cenzūruoti knygų. Vis dėlto, pasak mediko, iš šeimos gydytojų ir bendrai medikų perspektyvos tokią literatūrą vertina blogai. Ypač kai matyti, kad kai kurių rimtos ligos būtent dėl vakcinacijos mastų mažėjimo sugrįžta, nors jau seniai buvo suvaldytos būtent skiepais.
„Tokios knygos yra žala visuomenės sveikatai. Antivakserių ir taip knibžda visuose tinkluose, o dar didesnis to propagavimas yra tiesioginė žala visų sveikatai, ypač tų asmenų, kurie negali būti skiepijami dėl įvairių sunkių ligų.
Sveikų užkrato nešiotojų skatinimas nesiskiepyti yra tiesioginė grėsmė sunkiems ligoniams. Jie gali susirgti kokliušu, poliomielitu, gripu, tymais, raudoniuke ar kuo tik nori. Nesiskiepijančių procentas dėl tokių knygų auga, aišku, nedaug, juk žmonės turi kritinio mąstymo, bet abejojančių gretos gali pagausėti. Tai tikrai nėra gerai“, – tikino L.Valius.
Gali būti ir ne visiškai nusiteikę prieš, pasako, kad viena vakcina skiepys, kita ne.
Pašnekovas pridūrė, kad medicina kaip tik susiduria su vakcinacijos iššūkiais – pavyzdžiui, antivakseriais tėvais: „Nėra kad labai dažnas reiškinys, bet yra. Gali būti ir ne visiškai nusiteikę prieš, pasako, kad viena vakcina skiepys, kita ne.“
Bet turime, anot L.Valiaus, žiūrėti į mokslo pavyzdžius – dėl vakcinos pasaulyje išnyko raupai, o juk tai buvo mirtina liga. „Iš principo civilizuotame pasaulyje išnyko poliomielitas. Tai įvyko irgi dėl skiepų. Antivakseriams būtų labai gerai, naudinga pamatyti žmones, sirgusius šia liga – paralyžius, protinė negalia, sunkiai judantys pacientai. Liga suvaldyta būtent dėl skiepų“, – aiškino medikas.
Visuotinės sveikatos idėja prieš vakciną nusistačiusių žmonių dažnai neįtikina, jie teigia nenorintys skiepyti savo vaikų vien tam, kad kiti nesusirgtų sunkiai, tačiau L.Valius priminė sunkių ligų pasekmes patiems mažyliams, o po to ir jų tėvams bei valstybei: „Didžiausia rizika ta, kad vaikai gali susirgti rimtomis ligomis, o skiepai juk ir yra skirti apsaugoti nuo sunkių formų, komplikacijų.“
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad tiems, kurių nedomina bendras vakcinacijos lygis, visuomenės sveikata, reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad vėliau, šeimos nariams jau susirgus, kompensuojamų vaistų, nemokamos priežiūros reanimacijoje, nedarbingumo ir kitų išmokų žmonės prašo jau iš valstybės.
Pasipiktino žinomi žmonės
Į „Obuolio“ leidyklos žingsnį išversti vaikų neskiepijimą propaguojančią knygą priešiškai reaguota ir socialiniuose tinkluose. Laidų vedėjas ir komikas Paulius Ambrazevičius aštriai kritikavo leidyklos veiksmus, o rašytoja, žurnalistė Goda Raibytė-Aleksa kreipėsi į leidyklą ir klausė – ar jums su galvomis viskas gerai?
Leidyklos komentaro dar laukiame, papildysime.