Laukiantiems stebuklo tai būtų didžiausia dovana: užpildykite sutikimą Donoro kortelei gauti

Sukantis didžiausių metų laukimo ir pasiruošimo šurmulyje, Nacionalinis transplantacijos biuras (Biuras) dalijasi Advento gerumo ir susikaupimo nuotaikomis, pristatydamas įkvepiančius 11 mėnesių darbo rezultatus. Šiemet Biuro vyr. specialistai – budintys koordinatoriai užregistravo 154 pranešimus apie potencialius donorus – trečdaliu daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. 106 Donorų šeimos, priėmusios netekties skausmą, ištarė neįkainojamą taip – sutiko dovanoti savo mirusių artimųjų organus ar audinius transplantacijai.
Transplantacija
Transplantacija / Shutterstock nuotr.

„Nuoširdi užuojauta, tylus apkabinimas ir žodžiais neišsakomas dėkingumas kiekvienam Donoro artimajam. Jų kilnus apsisprendimas – tai žmogiškumo, stiprybės ir atjautos pavyzdys. Tikime, kad šis dalijimasis ne tik gelbsti sunkiai sergančiųjų gyvybes, bet ir tampa šviesos spinduliu, sušvelnina artimo žmogaus netekties skausmą,“ – sako Biuro vadovė Audronė Būziuvienė.

Nepaisant kilnių artimųjų apsisprendimų, dalis potencialių donorų netiko dėl medicininių kontraindikacijų, tokių kaip onkologinės ligos, išplitusios infekcijos ar amžiaus su lydinčiomis ligomis.

Komandinis darbas gelbstint gyvybes

Audinių, organų ir ląstelių donorystės procesas – komandinis darbas, kuriame kiekvienas žingsnis yra svarbus.

Visų proceso dalyvių - Regioninių donorystės paslaugų koordinavimo centrų Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje bei 21-os donorinės ligoninės gydytojų anesteziologų reanimatologų, slaugytojų, transplantacijų chirurgų ir operacinių slaugytojų instrumentatorių, laboratorijų imunologų bei kitų specialistų, greitosios pagalbos automobilių vairuotojų, Lietuvos policijos pareigūnų, Lietuvos kariuomenės, Lietuvos Karinių oro pajėgų bei Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų dėka džiaugiamės 11 mėnesių rezultatais: 63-im efektyviais donorais arba trečdaliu daugiau nei buvo tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais (48).

„Išskirtinis ačiū 21-os donorinės ligoninės ir Regioninių donorystės paslaugų koordinavimo centrų gydytojams ir slaugytojams. Regioninių donorystės paslaugų koordinavimo centrų ir visų donorinių ligoninių gydytojų glaudus bendradarbiavimas – 154 potencialūs donorai. Tai didžiausias skaičius per visą organų donorystės istoriją Lietuvoje. Labai džiaugiamės mažesnių ligoninių rezultatais – Alytaus, Marijampolės, Telšių, Tauragės, Utenos ir kt. Dėkojame už jūsų darbą, kuris kasdien tiesia tiltus gyvenimui.“

Audinių, organų ir ląstelių donorystės procesas – komandinis darbas, kuriame kiekvienas žingsnis yra svarbus.

Iki lapkričio pabaigos Vilniaus-Panevėžio regione buvo identifikuoti 68 potencialūs donorai, iš kurių 28 tapo efektyviais. Kauno-Šiaulių regione – 61 potencialus donoras, 27 iš jų tapo efektyviais. Klaipėdos regione iš 25 potencialių donorų efektyviais tapo – 8.

Dešimtadaliu daugiau sergančiųjų sulaukė vilties pasveikti ir gyventi

Dviejuose transplantacijos centruose – LSMUL Kauno klinikose ir VUL Santaros klinikose – šiemet atliktos 209 organų ir audinių transplantacijos. Tai beveik dešimtadaliu daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai:

  • 100 inkstų transplantacijų (iš jų 3-ys vaikams) – tame skaičiuje 4 gyvosios inkstų (iš jų 1-a vaikui)
  • 7 širdies (iš jų 1-a vaikui)
  • 18 kepenų,
  • 3 plaučių,

Taip pat buvo atlikta 81 ragenų transplantacija audinių recipientams, suteikusios galimybę geriau matyti ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Stebuklo laukia beveik penki šimtai

Beveik penki šimtai žmonių Lietuvoje laukia savojo stebuklo – galimybės gyventi. Jiems šis laukimas yra viltis, kad organų donorystės ir transplantacijos dėka jie galės pasveikti ar tiesiog gyventi.

Stebuklą galime kurti kartu – tereikia pasakyti „taip“ organų donorystei ir užpildyti sutikimą donoro kortelei gauti. Šį svarbų žingsnį šiais metais jau žengė beveik 2 000 žmonių, vien lapkričio mėnesį prie jų prisijungė 173.

Šiuo metu transplantacijos laukia: 126 žmonės – inksto, 91 – kepenų, 55 – širdies, 4 – plaučių, 3 – širdies-plaučių komplekso, 2 – kasos-inkstų komplekso, 172 – ragenų transplantacijų. Tarp jų yra ir 20 vaikų, kurių didžiausias noras – sveikata ir galimybė augti.

Organų donorystė nieko nekainuoja, tačiau tai pati brangiausia dovana, kuri gali išsaugoti gyvybę ar pagerinti gyvenimo kokybę septyniems sunkiai sergantiems žmonėms. Kviečiame pasakyti „Taip“ organų donorystei – tai galite padaryti internetu ntb.lt svetainėje arba apsilankę „Camelia“, „Eurovaistinė“ ar „Gintarinė vaistinė“ vaistinėse.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – vėl leistų praregėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai