„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuvoje startuoja nauja sveikatos priežiūros programa: skatins pacientus gydyti ne tik vaistais

Pirmą kartą Lietuvoje startuoja programa „Rūpinamės sveikata – gydo ne tik vaistai“. Sveikatos problemos ir baimė tapti ligoniu neramina daugelį žmonių. Pagrindinės su liga susijusios baimės yra savarankiškumo ir nepriklausomybės praradimas, priklausomybė nuo aplinkinių pagalbos ir gydymasis nepažįstamoje aplinkoje. Aplinkinių empatija, žmogiškumas, pagarba ir užuojauta gali padėti sumažinti šiuos nemalonius jausmus.
Įgyvendinto projekto pavyzdys
Įgyvendinto projekto pavyzdys / Pranešimo aut. nuotr.

Bendravimas ir gera psichinė sveikata padeda sveikti

Siekiant priminti, jog pacientų priežiūra ir sveikatai palankios aplinkos kūrimas ir palaikymas nėra tik vaistų vartojimas, pranešime žiniasklaidai „Teva Baltics“ iki rugsėjo 29 d. kviečia Lietuvoje veikiančias nevyriausybines organizacijas (toliau – NVO) dalyvauti programoje „Rūpinamės sveikata – gydo ne tik vaistai“ ir teikti savo iniciatyvas – trijų atrinktų projektų iniciatoriams bus skirta po 5000 eur jų projekto įgyvendinimui. Bendras projektų paramai skirtas biudžetas siekia 15 000 Eur.

Programa „Rūpinamės sveikata – gydo ne tik vaistai“ grindžiama idėja, jog pacientų sveikimas priklauso ne tik nuo medikamentų, bet taip pat nuo geros psichologinės būsenos, malonios aplinkos, įtraukiančių užsiėmimų ir teigiamų minčių.

Daugiau nei dešimtyje šalių iki šiol vykdyta programa 2024 m. startuoja Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Pagrindinis šios tarptautinės programos ir paramos tikslas yra sukurti humanistinį požiūrį į sveikatos priežiūrą. „Teva Baltics“ remia sveikatos priežiūros srityje veikiančias organizacijas bei jų įgyvendinamus projektus, kurie skirti rūpintis pacientų gyvenimo sąlygomis bei gerove, palaikyti jų šeimas bei slaugytojus.

Shutterstock nuotr./Palaikymas
Shutterstock nuotr./Palaikymas

Pasak programą įgyvendinančios ir finansinę paramą projektams skiriančios įmonės vadovės Agitos Birnbaumos, besikeičiantis požiūris į pacientų sveikatą yra visapusiškai naudingas.

„Mūsų rūpestis – geresnė Jūsų sveikata“ – taip skamba mūsų misija. Būdami generinių vaistų srities lyderiu, esame ne tik įsipareigoję tiekti inovatyvius ir kokybiškus vaistus, bet ir tikime, kad empatija, žmogiškumas, orumas ir atjauta yra neatsiejamos kovos su liga dalys. Ne vienas tyrimas patvirtina teigiamą geros emocinės būsenos poveikį sveikimo procesui.

Savo programa siekiame įkvėpti pokyčius ir paskatinti ligonius bei jų artimuosius nebijoti prašyti pagalbos, o jais besirūpinančias organizacijas – kurti ir įgyvendinti iniciatyvas, prisidedančias prie sveikesnės visuomenės ateities“, – sako A. Birnbauma.

Kasdieniai svečiai – bildukai

Savanoris ir VUL Santaros klinikų Pacientų tarybos narys Domas Švalpa taip pat pastebi, jog socialiniai ryšiai ir jauki aplinka yra labai svarbi pacientų kasdienybės dalis. Anot jo, gydymo įstaigose esantiems ligoniams dažnai trūksta laisvalaikio bei poilsio erdvių, edukacinių užsiėmimų, knygų ligoninių bibliotekose.

Palata neretai tampa savotišku kalėjimu – pacientai mato vienodas sienas, tuos pačius žmones ir personalą, tad bet kokie papildomi užsiėmimai yra labai svarbūs gerai emocinei sveikatai.

Nuo 2019 metų savanorystėje aktyviai dalyvaujantis D. Švalpa pastebi, jog pacientams reikalinga skirtinga pagalba: vieni nori pabendrauti ir išsipasakoti, kiti – padiskutuoti apie skaitytas knygas ar matytus spektaklius, dar kiti prašo nupirkti jų mėgstamų produktų.

Noras bendrauti tikrai ne visada išreiškiamas žodžiais, tačiau užėjusius į palatą savanorius pacientai visada šiltai pasitinka ir nejučia atsiveria, pradeda pasakoti, ko jiems norėtųsi. D. Švalpa šypteli, jog savanorius jie dažnai vadina bildukais – mat jie nuolat vaikšto ir beldžiasi į kiekvienas duris.

Shutterstock nuotr./Ligoninė
Shutterstock nuotr./Ligoninė

„Lietuva seka užsienio šalių pavyzdžiu ir savanorystės srityje proveržis matomas, tačiau bendrai vertinant mums trūksta ne tik žmonių savanorių, bet ir savanorystės įtraukimo į kasdienį gyvenimą, o ypač – dėmesio pacientų psichinei sveikatai. Labai skatinu žmones prisidėti prie tokių veiklų, nes tai neša naudą ne tik pacientui, bet ir pačiam savanoriui“, – sako D. Švalpa, pagal profesiją dirbantis gidu ir lydintis turistų grupes į užsienio šalis.

Finansinė parama įgyvendinamiems projektams

Tarptautinė programa „Rūpinamės sveikata – gydo ne tik vaistai“ kviečia visas ligoniais ir jų artimaisiais besirūpinančias organizacijas ir NVO teikti paraiškas dėl paramos gavimo. Šiai programai „Teva Baltics“ skiria 15 000 eur, kurie lygiomis dalimis bus skirti trims iniciatyvoms Lietuvoje, prisidėsiančioms prie nuoširdesnės sveikatos priežiūros sistemos kūrimo.

Daugiau apie programą ir paraiškų teikimo sąlygas galite sužinoti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau