Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Rudenį – unikalus tyrimas: specialiu aparatu bus tiriamas Lietuvos genomas

Vilniaus universiteto ligoninė (VUL) Santaros klinikos netrukus pradės unikalų tyrimą. Iki 2026 metų pabaigos numatoma atlikti mažiausiai 1570 Lietuvos gyventojų genomo tyrimų, kurie ir sudarys nacionalinio genominės medicinos tinklo pagrindą bei reprezentuos Lietuvos populiaciją Europos genomo tinkle.
Lietuvos genomo tyrimai
Lietuvos genomo tyrimai / Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr.

VUL Santaros klinikų mokslininkai tyrimą vykdys kartu su partneriais – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine (LSMUL) Kauno klinikomis ir Nacionaliniu vėžio institutu (NVI). Tyrimams reikalinga įranga – genetiniai analizatoriai – jau įsigyti, laukiama Lietuvos bioetikos komiteto leidimo. Planuojama, kad tyrimai prasidės rudenį, rašoma Centrinės projektų valdymo agentūros pranešime žiniasklaidai.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Kauno Klinikų genetikos ir molekulinės medicinos klinika
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Kauno Klinikų genetikos ir molekulinės medicinos klinika

Lietuva kartu su 23 Europos Sąjungos valstybėmis dar 2018 metais pasirašė deklaraciją, kuria susitarė ne tik atlikti ne mažiau kaip milijono Europos gyventojų genomo tyrimų, bet ir tarpusavyje dalintis jų rezultatais. Ši bendra Europos šalių „Milijono genomų iniciatyva“ padės gausybę genomo duomenų padaryti prieinamais ir naudingais ne tik mokslininkams, kuriantiems sveikatos inovacijas, bet ir pacientams, nustatant jų ligų diagnozę ir pritaikant tinkamiausią gydymą.

„Mes turėsime pakankamai duomenų, kad galėtume kiekvieno konkretaus paciento tyrimo rezultatus daug greičiau įvertinti ir tokiu būdu pacientas asmens sveikatos priežiūros sistemoje turės daug efektyvesnes galimybes gauti molekulinę diagnozę. Juk, jei kažkur pasaulyje yra pacientas su panašiais klinikiniais simptomais ir pokyčiais toje pačioje genomo srityje, tai galbūt gali palengvinti mums nustatyti paciento Lietuvoje diagnozę. Visa ši kaupiamų duomenų bazė bus naudojama tiek paveldimų ar įgimtų ligų diagnostikai, tiek vertinant žmogaus polinkį susirgti tam tikra liga“, - sako „Lietuvos genomo“ projekto vadovė, Santaros klinikų Medicininės genetikos centro Molekulinės genetikos ir citogenetikos laboratorijos vyresnioji medicinos genetikė prof. dr. Laima Ambrozaitytė.

Padės personalizuotai medicinai

Pasak jos, tvarus genominės medicinos tinklas šalyje taip pat įgalintų dar labiau plėtoti personalizuotą, t.y., geriausiai konkrečiam pacientui tinkamą, mediciną, kurios tikslas – konkreti diagnozė arba medikamentas konkrečiam pacientui. Nuo tradicinės medicinos ji skiriasi tuo, kad ligos stadija nustatoma molekuliniame lygmenyje, o ne jau sužinojus patologinio tyrimo rezultatus.

Dar vienas šio projekto uždavinių yra siekis, kad žmogaus viso genomo sekoskaitos tyrimas būtų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojama paslauga tiems pacientams, kuriems gydytojų genetikų konsiliumo sprendimu jis būtų reikalingas.

Be naujausios ir galingiausios genominės medicinos įrangos gydymo įstaigos įsigis ir didžiulio kiekio duomenų kaupimui ir saugojimui reikalingas duomenų saugyklas, tyrimams reikalingus reagentus. Taip pat bus parengta visa teisinė, metodologinė, IT bazė ir bendraeuropiniai susitarimai, kurie leis saugiai atverti ir dalintis šiais gausiais genomų tyrimo duomenimis.

„Lietuvos genomo“ projektas įgyvendinamas pagal planą „Naujos kartos Lietuva“, finansuojamą Europos Sąjungos priemonės „NextGenerationEU“ ir valstybės biudžeto lėšomis. Bendra investicijų vertė siekia 7,6 mln. eurų. Projektą administruoja Centrinė projektų valdymo agentūra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai
30 metų su ypatingais vaikais dirbanti mokytoja Irutė: neįsivaizduoju, kaip galime skirstyti vaikus