Pranešama ir apie mirties atvejus – Rumunijoje fiksuota 12 mirties atvejų, Airijoje – 1. Nuo šių metų pradžios tymų atvejų skaičius Lietuvoje taip pat auga.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad vienintelė priemonė, galinti suvaldyti šios ligos plitimą, yra skiepai.
Sergančiųjų tymais skaičius išaugo 7 kartus
Šiemet Lietuvoje patvirtinti jau 22 tymų atvejai, tai yra beveik 7 kartus daugiau lyginant su praėjusiais metais. Net 70 procentų visų susirgusiųjų yra nepaskiepyti arba jų skiepijimo būklė nežinoma. 40 procentų susirgusiųjų tymais buvo gydomi ligoninėse.
„Vienintelė prevencinė priemonė, apsauganti nuo tymų kiekviemą žmogų ir visą visuomenę, yra siepai, kuriais vaikai pasaulyje skiepijami jau daugiau nei 60 metų.
Deja, Lietuvoje pastaruosius keletą metų paskiepijama nepakankamai vaikų – skiepų apimtys nesiekia 90 proc. Kad nekiltų tymų protrūkių grėsmė ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų, rekomenduojama, kad būtų paskiepyta 95 proc.“, – primena NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Jegelevičienė.
Praėjusiais metais tik dešimtyje savivaldybių nuo tymų paskiepyta 95 proc. ar daugiau dvejų metų amžiaus vaikų: Pasvalio r. ir Pagėgiuose (97,3 proc.), Tauragės r. (97,8 proc.), Šakių r. (96,5 proc.), Kazlų Rūdoje (98,5 proc.), Širvintų r. (96,2 proc.), Švenčionių r. (95,3 proc.), Ignalinos r. (100 proc.), Visagino r. (99,3 proc.) ir Druskininkuose (96,5 proc.). Septynių metų amžiaus vaikų grupėje tokių savivaldybių – trylika.
NVSC specialistai primena, kad jungtinė vakcina nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai nemokamai skiepijami 15–16 mėn. pirmąja vakcinos doze, o 6–7 metų – antrąja doze. Daugiau informacijos apie tymų infekciją galite rasti čia.