Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai skelbia naują sveikatos favoritą: naudingesni už žuvų taukus

Ne kiekvienas žinome, kad mikrodumbliai yra žmogaus sveikatai ir aplinkai palankesnis produktas net už visų išgirtus žuvų taukus. Mikrodumbliai valo vandenį ir aplinką.
Žuvų taukai gali netekti „karūnos“: mokslininkai rado sveikatai palankesnį dalyką
Žuvų taukai gali netekti „karūnos“: mokslininkai rado sveikatai palankesnį dalyką / Shutterstock nuotr.

Daugiau apie taip mažai žinomus mikrodumblius Energetikos ir technikos muziejuje trečiadienį, lapkričio 27 dieną, 18 val. papasakos Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) tyrėjas dr. Arūnas Stirkė, rašoma FTMC pranešime žiniasklaidai.

Kas tie mikrodumbliai?

Mikrodumbliai – tai vienaląsčiai mikroorganizmai, turintys didelį biotechnologinį potencialą dėl savo spartaus augimo ir gebėjimo sintetinti įvairias vertingas medžiagas. Šie mikroorganizmai plačiai pritaikomi skirtingose srityse, įskaitant maisto ir pašarų pramonę, biokuro gamybą, farmaciją ir kosmetiką.

Mikrodumbliuose randama didelė koncentracija bioaktyvių junginių, kurie gali būti naudojami kaip maisto papildai arba ingredientai sveikatai gerinti. Be to, jų gebėjimas sugerti CO₂ iš atmosferos ir efektyviai valyti vandenį daro juos tinkamais aplinkosauginiams sprendimams, tokiems kaip nuotekų valymas ar anglies dvideginio mažinimas.

Shutterstock nuotr./Mikrodumbliai (asociatyvinė nuotr.)
Shutterstock nuotr./Mikrodumbliai (asociatyvinė nuotr.)

Šių mikroorganizmų biomasė taip pat vertinama kaip žaliava biodujų ir bioetanolio gamybai, suteikianti galimybių kurti tvarią energetiką. Šių organizmų universalumas ir ekologiškumas skatina intensyvius tyrimus, siekiant maksimaliai išnaudoti jų potencialą įvairiose pramonės šakose.

„Paskaitoje išgirsite įdomių faktų apie mikrodumblius, kuriuos panaudoti galima įvairiose srityse, įskaitant naftą“, – žada dr. A.Stirkė.

Mokslinių pristatymų ciklas „Įkvėpti mokslo“ jau keliauja link pabaigos. Kiekvieną trečiadienį Energetikos ir technikos muziejuje Lietuvos mokslininkai pasakoja apie užsienyje ir Lietuvoje atliekamus mokslinius tyrimus bei kuriamas inovacijas. Daugiau informacijos čia.

Renginio afiša
Renginio afiša

Dr. Arūnas Stirkė yra Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Funkcinių medžiagų ir elektronikos laboratorijos vyresnysis mokslo darbuotojas, Bioelektrikos laboratorijos vadovas, chemijos mokslų daktaras. Per pastaruosius dešimt metų jis paskelbė daugiau kaip 20 mokslinių publikacijų.

Mokslinių išradimų pristatymai nemokami, tačiau į juos būtina užsiregistruoti. Registracijos formą rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos