Pavojingas „vaikų žaidimas“ ant Mokslo salos stogo
Įsitikinti tuo savo akimis galėjo kaunietė Evelina Kiznė. Moters teigimu, tik laimingo atsitiktinumo dėka ji ir kartu buvę žmonės nenukentėjo.
„Su draugais Naujuosius metus nusprendėme pasitikti ant naujai Kaune atidarytos Mokslo salos stogo – iš čia gražiai atsiveria Kauno padangė. Atvykome be fejerverkų ir šaltų ugnelių, planavome pasigrožėti miesto fejerverkais ir vykti namo. Visai netoliese pastebėjome, kaip viena šeima leidžia fejerverkus čia pat, ant Mokslo salos stogo.
Su draugais aptarėme, kad fejerverkas gali nuvirsti, pavojinga degti tokias fejerverkų dėžutes netoli žmonių.
Po kelių sekundžių fejerverkas iš tiesų nuvirto į mūsų pusę ir mus apšaudė: liepsnos praskriejo pro veidą, rankas, kojas. Niekas nenukentėjo, bet išsigandome, šventiška nuotaika labai greitai išgaravo“, – pasakojo Evelina, šį vaizdą spėjusi nufilmuoti telefonu:
„Tuomet pastebėjome, kaip du vaikai vienas į kita leidžia fejerverkus lyg per kokią Hario Poterio filmo sceną. Taikėsi vienas į kitą negalvodami, kur fejerverkas pataikys, ar į veidą, ar į kitą vietą“, – apie pavojingą „žaidimą“ pasakojo Evelina.
Pasak jos, nors gražu stebėti spalvotomis šviesomis nusidažantį dangų per Naujuosius metus, tačiau, jei fejerverkus Lietuvoje uždraustų, ji jų nepasigestų.
„Paklausiau ir savo „Instagram“ sekėjų, ką jie galvoja – ar reikėtų uždrausti fejerverkus. 2393 žmonės (75 proc.) tam pritarė, 810 žmonių (25 proc.) nepalaikė šios idėjos. Manau, kad tikrai nedaugelis moka naudotis fejerverkais saugiai, o kiti juos naudoja tiesiog aplaidžiai ir kelia pavojų aplinkiniams. Aplinkos tarša, nukentėję gyvūnai, žmonės ir turtas – tokia ta pusvalandžio pasigrožėjimo fejerverkais kaina“, – teigė pašnekovė.
Pacientų srautas nenustebino
Portalo kalbinti medikai sako, kad šventinės dienos nepasižymėjo sunkiomis traumomis.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Komunikacijos tarnybos vyriausioji specialistė Vaida Bytautė 15min informavo, kad sutinkant 2025-uosius nuo fejerverkų nukentėjo trys suaugusieji ir du vaikai. Pastarųjų sužalojimai nesunkūs.
„Lyginant su ankstesniais metais, pacientų skaičius nėra didelis“, – šventinę parą budėjusius Skubios pagalbos skyriaus medicinos darbuotojus citavo Kauno klinikų atstovė.
LSMU Kauno klinikinės ligoninės Priėmimo skubios pagalbos ir traumų skyriaus vedėjo Artūro Šulniaus žiniomis, į ligoninės Priėmimo skubios pagalbos ir traumų skyrių 2024 m. gruodžio 31 d. – 2025 m. sausio 2 d. kreipėsi 167 pacientai. Iš jų dėl skubios pagalbos – 89.
„Naujųjų metų naktį priimti 7 traumas patyrę pacientai: vyravo stiklo šukių ar peiliu padarytos žaizdos. Vienas pacientas patyrė rankos sužalojimus ir nudegimus sprogus petardai. Palyginti su ankstesniais metais, tai labai maži skaičiai, tad džiaugiamės, kad Naujuosius metus kauniečiai sutiko saugiai“, – pastebėjo medikas.
Pacientų buvo mažiau nei dienos vidurkis
„Naujųjų metų naktį srautas buvo intensyvus, bet skaičiai Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės (RVUL) Skubios pagalbos skyriaus darbuotojų nenustebino – per parą atvyko apie 230 pacientų. Tai yra mažiau nei skyriaus dienos vidurkis, kuris siekia 270-300 pacientų“, – nurodė RVUL Skubios pagalbos skyriaus vyresnysis skubiosios medicinos gydytojas Andrius Černauskas.
Pasak jo, visgi skirtumas tas, kad pacientai buvo kiek sudėtingesni nei eilinę dieną: „Daugiau alkoholio vartojusių žmonių, daugiau žaizdų, įvairių traumų, pavyzdžiui, sumušimų, patempimų, lūžusių kaulų, kritimų nuo laiptų. Tai greičiausiai lėmė dėl alkoholio vartojimo suprastėjusi koordinacija, savisaugos instinktas. Daugiau nei įprastą naktį pacientų atvyko ir dėl sužalojimų, patirtų muštynių metu. Na, o pirmasis 2025 metų pacientas buvo atgabentas dėl apsinuodijimo smalkėmis.“
Gydytojo teigimu, petardų sukeltų sužalojimų pasitaikė vos keli – pacientai nebuvo sunkios ar kritinės būklės, stipriai sužalotų plaštakų ar veido nepasitaikė.
„Lyginant su ankstesniais metais, manau, šventimo kultūra gerėja. Be to, orai gan palankūs, todėl nėra sniego ar ledų sukeltų traumų. Antroji naujų metų diena Skubios pagalbos skyriuje kol kas taip pat gan rami“, – sakė A.Černauskas.
Panaši situacija šventinę parą buvo ir Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikose. Pasak Santaros klinikų Skubios medicinos centro vadovo Juliaus Jaramavičiaus, skyriuje 2025 m. sausio 1 d. nuo 7-8 val. iki 19-20 val. apsilankė 139 pacientai, tarp jų – 59 įvairias traumas patyrę pacientai.
„Dar 30 pacientų apsilankė Infekcinių ligų Priėmimo skyriuje (Santariškių g.14). Iš viso naujametinę naktį nuo vidurnakčio iki ryto buvo priimti 9 akių ligų pacientai, 2 traumas patyrę žmonės, 7 vidaus ligų pacientai ir 5 kardiologiniai (tarp jų – 4 patyrę širdies ritmo sutrikimus)“, – statistika pasidalino gydytojas.
Daugiau sunkių būklių pacientų
Pasak Klaipėdos universiteto ligoninės Skubios medicinos klinikos vadovo Mariaus Eliko, pirmąją metų dieną pacientų skaičius išliko toks pats kaip ir kitomis dienomis – siekė iki 200 pacientų per parą.
Tačiau pastebima, kad šventinėmis dienomis padaugėjo sunkių būklių pacientų, kuriems buvo reikalinga medikų pagalba.
„Sulaukėme sunkių būklių pacientų, sergančių įvairiomis ligomis. Nemažai žmonių kreipėsi dėl kardiovaskulinių ligų paūmėjimo, infekcijų. Kalbant apie traumas, dominavo smurtiniai sužalojimai bei nelaimingi atsitikimai. Nukentėjusiųjų nuo fejerverkų nebuvo“, – sakė medikas.