Pelningi ligoninių konkursai: fiktyvios įmonės ir vokeliai „draugystei“ palaikyti

2021 metų kovą Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra paskelbė atliekanti plataus masto tyrimą dėl sisteminės korupcijos sveikatos apsaugos įstaigose vykdant viešuosius pirkimus. Skelbta, kad teisėsaugos akiratyje atsidūrė 10 gydymo įstaigų. Bene daugiausiai darbo tyrėjai turėjo Plungės ligoninėje, kur nustatyta ne viena sukčiavimo schema, užfiksuota keliolika kyšininkavimo atvejų. Nors įtariamųjų pavardės paviešintos jau kone prieš ketverius metus, nusikaltimų aplinkybės iki šiol tebenarpliojamos teismuose.
COVID-19 susirgo ir Plungės ligoninės vadovas Antanas Martusevičius. Kurį laiką jis buvo gydomas Šiauliuose.
Buvęs Plungės ligoninės vadovas Antanas Martusevičius / 15min ir Plungės ligoninės nuotr.

Pirmoji ciklo dalis: Viena ranka baudžia, kita – glosto: Temidės dėmesio sulaukusiems ligoninių direktoriams – politikų dovanos

Antroji ciklo dalis: Viešųjų pirkimų ypatumai: pagalba rengiant konkursus ir padėkos už „teisingą“ jų baigtį

Prieš Dievą ir valstybę prisiekė kyšių neėmęs

Šį rudenį po pusantrų metų užtrukusio nagrinėjimo paskelbtas sprendimas buvusio Plungės ligoninės direktoriaus Antano Martusevičiaus bei buvusios finansininkės Loretos Miltenienės byloje.

A.Martusevičius, teisme prieš Dievą ir valstybę prisiekęs, kad neėmė kyšių, rugsėjo mėnesį Vilniaus miesto apylinkės teismo buvo pripažintas kaltu dėl visų jam inkriminuotų 6-ių nusikalstamų veikų.

Ikiteisminio tyrimo metu jis tris kartus prisipažino gaudavęs kyšių iš medicinine įranga prekiaujančių „Lusanus“ ir „Airimedus“ atstovo Vytauto Kasnausko ir jų neatsisakydavęs, nors jokio susitarimo, kad ligoninė pirks iš jo atstovaujamų įmonių, esą nebuvo.

Oksanos Šukienės nuotr./Antanas Martusevičius
Oksanos Šukienės nuotr./Antanas Martusevičius

Vis tik iš „Lusanus“ ir „Airimedus“ Plungės ligoninė įrangą ir medicinines priemones pirkdavo gana dažnai. Išreikšdamas dėkingumą už naudingą bendravimą V.Kasnauskas ligoninės vadovui ir kitiems atsakingiems asmenims duodavo įvairias sumas pinigų.

Užfiksuota, kad 2021-ųjų vasario 24 dieną, prieš pat didžiąsias kratas, V.Kasnauskas keliuose bankomatuose Plungėje išsigrynino 2 400 eurų ir išdalino juos ligoninės vadovui bei dar keliems jam palankiems asmenims. A.Martusevičius ikiteisminio tyrimo metu prisipažino tądien iš V.Kasnausko gavęs tūkstantį eurų, tačiau vėliau teisme pakeitė poziciją.

V.Kasnauskas keliuose bankomatuose Plungėje išsigrynino 2 400 eurų ir išdalino juos ligoninės vadovui bei dar keliems jam palankiems asmenims.

A.Martusevičius teisme aiškino V.Kasnauską pažįstantis daugelį metų ir ne sykį padėjęs jam finansiškai prispaudus bėdai, todėl teisėsaugos užfiksuoti 6 atvejai, kai V.Kasnauskas picerijose ir kitose viešose vietose jam davė skirtingas sumas pinigų, esą buvo bičiulio grąžinama skola.

Tokia pozicija neįtikino Vilniaus miesto apylinkės teismo. A.Martusevičiui jis skyrė 35-ių tūkst. eurų baudą. V.Kasnauskas nubaustas 36 800 eurų bauda, buvusi ligoninės finansininkė L.Miltenienė – 14 900 eurų bauda. Nuteistieji šį sprendimą apskundė, bylos aplinkybes toliau aiškinsis Lietuvos apeliacinis teismas.

Oksanos Šukienės nuotr./Antanas Martusevičius
Oksanos Šukienės nuotr./Antanas Martusevičius

Apmokėjo automobilio remontą

Plungės ligoninės vardas dominavo Generalinei prokuratūrai bei STT aiškinantis ir rentgeno aparatų įsigijimo aplinkybes. Klaipėdos apylinkės teismas 2022 metų liepą nustatė, kad medicinine įranga prekiaujanti įmonė „Limeta“ apmokėjo ligoninės viešųjų pirkimų specialisto Edvardo Bieronto automobilio remontą.

Apklausų metu šis pasakojo „Limetos“ direktorių Virginijų Domarką pažįstantis jau seniai. Esą sykį sutiktas jis paklausė, kaip sekasi. E.Bierontas atsakė, kad blogai – sugedo jo asmeninis automobilis, kuriuo važinėja iš namų Klaipėdoje į darbą Plungėje.

Asmeninio archyvo nuotr./Virginijus Domarkas
Asmeninio archyvo nuotr./Virginijus Domarkas

Išgirdęs tai verslininkas esą pasisiūlė apmokėti remonto išlaidas. E.Bierontas tyrėjams iš pradžių aiškino tokį V.Domarko poelgį supratęs kaip draugišką seno bičiulio gestą ir norą padėti atsitikus bėdai. Bet papildomos apklausos metu klaipėdietis kiek pakeitė savo poziciją ir jau prabilo apie tai, kad „Limetos“ vadovas tokiu būdu jam atsidėkojęs už suteiktas konsultacijas apie ligoninės planuojamus viešuosius pirkimus.

Tuo metu ligoninė, kaip minėta, ruošėsi pirkti du rentgeno aparatus. Gauti dviejų įmonių – „Limetos“ ir „Grainos“ – pasiūlymai, su abejomis ir sukirsta rankomis, abiem už rentgeno aparatus sumokėta po beveik 200 tūkst. eurų.

Papildomos apklausos metu E.Bierontas patvirtino, kad „Limeta“ kiek vėliau apmokėjo ir dar vieną sąskaitą už jo asmeninio automobilio remontą. Ši dovana galimai buvo susijusi su kitu viešuoju pirkimu, mat įsigijusi rentgeno aparatus ligoninė ruošėsi pirkti endoskopą. Jį įsigijo už 150 tūkst. eurų iš konkursą laimėjusios tos pačios „Limetos“.

Jurgitos Naglienės nuotr./Plungės ligoninė
Jurgitos Naglienės nuotr./Plungės ligoninė

Pats pirko, pats pardavė

E.Bierontui Klaipėdos apylinkės teismas už neteisėtus susitarimus su „Limeta“ skyrė 7-ių tūkst. eurų baudą. Bet tuo šio klaipėdiečio nemalonumai nesibaigė. Klaipėdos apygardos teismas kitoje byloje pripažino jį kaltu dėl piktnaudžiavimo ir apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo.

Nustatyta, kad jis su bendrininku Tadu Baniu susitarę įsigijo UAB „Elevitra“. Bendrovė buvo nupirkta tam, kad laimėtų viešuosius pirkimus, kuriuos Plungės ligoninės vardu organizuodavo E.Bierontas.

Žinodamas, kiek ir kokių prekių ligoninei reikia įsigyti, jis ieškojo jų tarp Lietuvos ir užsienio tiekėjų, o radęs „Elevitros“ vardu teikdavo pasiūlymus ligoninei. Veikdamas pagal tokią schemą E.Bierontas Plungės ligoninei per metus pardavė medicininių prekių už 122 616 eurų, nors iš tiekėjų jas įsigijo už 69 831 eurą.

Klaipėdos apygardos teismas E.Bierontą nubaudė 64 900 eurų, T. Banį – 47 900 eurų bauda, be to, įpareigojo solidariai Plungės ligoninei atlyginti 43 027 eurų žalą. E.Bierontui uždrausta penkerius metus dirbti valstybės tarnyboje.

Dar kelios bylos – teismuose

Šiuo metu teismuose nagrinėjamos dar kelios bylos, išskirtos iš minėto korupcijos gydymo įstaigose tyrimo. Šiaulių apygardos teisme tenka aiškintis buvusiai Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorei Irenai Janušonienei, kaltinamai tuo, kad per tarpininką reikalavo duoti ir priėmė kyšį mainais už palankią viešojo pirkimo baigtį.

Giedrės Minelgaitės-Dautorės /„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr./Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas
Giedrės Minelgaitės-Dautorės /„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr./Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas

O Kauno apygardos teisme tiriama buvusio Kėdainių ligoninės direktoriaus Stasio Skaumino byla, kurioje jis kaltinamas priėmęs kyšius iš 4-ių įmonių, dalyvavusių ligoninės skelbtuose pirkimuose, vadovų.

Publikacijų ciklą „Korupcija medicinoje: teisėsaugos veiksmai ir savireguliacija“ iš dalies remia Medijų rėmimo fondas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų