Taip pat Marija Jakubauskienė pakomentavo viešojo ir privataus medicinos sektorių santykį, tabako prieinamumo ribojimo ir vaikiško šampano grįžimo į prekybos lentynas klausimus.
Sveikatos ministrė ne kartą, kalbėdama apie darbų prioritetus, tikino, kad viešojo sektoriaus stiprinimas – vienas iš jų. Paklausta, ar toks privataus ir viešojo medicinos sektorių santykis, koks yra dabar, tenkina, ministrė atkreipė dėmesį, kas sinergija turi būti visada.
„Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad teikiant sveikatos paslaugas mums labai svarbi viešojo ir privataus sektorių partnerystė, tačiau tie santykiai turi būti subalansuoti.
Ir vienas iš mūsų darbų – papildomų pacientų mokėjimų, priemokų apribojimas, uždraudimas
Kadangi kalbame apie sveikatos paslaugas, kurios teikiamos privalomuoju sveikatos draudimu, apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, tuomet, kai gydymo įstaigos turi sutartis su ligonių kasa, vienas iš mūsų sprendinių – apriboti papildomų pacientų ėjimą.
Kas yra akivaizdi pasekmė to, kad privačiame sektoriuje gydytojams mokami gerokai geresni atlyginimai. Taip gydytojai pereina darbuotis į privatų sektorių. Taigi norėtume stiprinti viešąjį sektorių. Ir vienas iš mūsų darbų – papildomų pacientų mokėjimų, priemokų apribojimas, uždraudimas, tuomet, kada gydymo įstaiga turi sutartis su ligonių kasa“, – kalbėjo sveikatos ministrė.
Viešajame sektoriuje, anot sveikatos apsaugos ministrės, taip pat labai svarbus medikų darbo sąlygų gerinimas, tam ji planuoja su komanda skirti daug dėmesio. „Skirsime laiko medikų atlyginimų didinimui, tam, kad personalas sugrįžtų į viešąjį sektorių.“
Seime pasigirdo siūlymų nuo 2029 m. uždrausti asmenims iki 21 metų parduoti, leisti įsigyti, turėti ir vartoti tabako gaminius. Paprašyta pakomentuoti tokią iniciatyvą, sveikatos apsaugos ministrė tikino, kad jai pritartų.
Be abejonės, laikantis tokio algoritmo ir tokios logikos, rūkymo draudimas ir apribojimas iki 21 m. visuomenės sveikatai būtų naudingas.
„Moksliniai tyrimai rodo, kad tai yra veiksminga priemonė. Yra šalių, kuriose tokia praktika taikoma, pavyzdžiui, Jungtinės Amerikos Valstijos. Moksliniai įrodymai kalba aiškiai, kuo paauglys vėliau pradeda eksperimentuoti su psichoaktyviomis medžiagomis, tuo didesnė tikimybė, kad priklausomas elgesys neišsivystys. Be abejonės, laikantis tokio algoritmo ir tokios logikos, rūkymo draudimas ir apribojimas iki 21 m. visuomenės sveikatai būtų naudingas“, – tikino M. Jakubauskienė.
Sveikatos apsaugos ministrė įvertino ir kitą Seime išsakytą siūlymą – grąžinti į prekybos lentynas vaikišką šampaną, tačiau šiam siūlymui M. Jakubauskienė sako nepritarianti.
„Tai svarbus simbolinis dalykas, grynai rinkodarinis. Tai yra labai prasta idėja, kalbant apie priklausomybių elgesio kultūros stiprinimą. Kalbant su medikų bendruomene ir sveikatos mokslininkais, man atrodo, kad šis klausimas yra absoliučiai aiškus – tokia iniciatyva neturėtų pajudėti toli nuo idėjaus generatoriaus.“