Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

„Žaliasis koridorius“ onkologiniams pacientams: pas reikiamus specialistus – be siuntimų

Onkologinės ligos yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Lietuvoje kasmet diagnozuojama 18 tūkst. naujų vėžio atvejų, iš jų – apie 300 naujų galvos-kaklo vėžio atvejų. Dauguma šių atvejų diagnozuojami jau ligai gerokai pažengus. Todėl Odontologų rūmų, Nacionalinio vėžio instituto, Šeimos gydytojų profesinės sąjungos ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) iniciatyva atveriamas „žaliasis koridorius“, leisiantis tokiems pacientams lengviau ir greičiau patekti pas reikiamą specialistą.
Gydytojo konsultacija (asociatyvinė nuotr.)
Gydytojo konsultacija (asociatyvinė nuotr.) / Shutterstock nuotr.

„Ilgą laiką tai buvo didelė problema. Net 80 proc. naujų tokios onkologinės ligos atvejų nustatomi vėlyvoje trečioje-ketvirtoje stadijoje, kai išeitis iš ligos būna menka. Galvos ir kaklo navikai pasižymi tuo, kad labai greitai progresuoja, o tai lemia ne tik didelius gydymo kaštus, bet ir dažnai mažą išgyvenamumą. Tad čia ypatingai svarbus greitis, o patekimas pas specialistą iki šiol trukdavo nuo 6 mėnesių iki net 1,5 metų. Tai yra per ilgas laiko tarpas.

Todėl džiaugiamės, kad dabar atveriamas vadinamasis „žaliasis koridorius“, kuris leis įtariant galvos-kaklo srities onkologinę ligą nukreipti pacientą pas reikiamą specialistą be jokio siuntimo. Tikimės, kad tai sutrumpins paciento kelią iki reikalingos pagalbos ir pagerins paciento galimybes pasveikti ir džiaugtis gyvenimu“, – sako Odontologų rūmų vadovė prof. dr. Vilma Brukienė.

Patekimas pas specialistą iki šiol trukdavo nuo 6 mėnesių iki net 1,5 metų.

Lietuvos odontologų rūmų pranešime žiniasklaidai rašoma, kad pagal papildytą Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, kuris įsigalios 2025 metų sausio 1 dieną, nukreipiant pacientą dėl antrinio ar tretinio lygio ambulatorinės gydytojo burnos, veido ir žandikaulių chirurgo, veido žandikaulių chirurgo ar otorinolaringologo konsultacijos, kai pacientui įtariama klinikinė diagnozė dėl galvos-kaklo navikinių ligų, siuntimo nereikia.

Tokiais atvejais svarbu nurodyti diagnozę pagal TLK-10-AM Z03.1 į Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Konsultavęs gydytojas odontologas, šeimos gydytojas, burnos higienistas E. sveikatos sistemoje turi užpildyti E025 „Ambulatorinio apsilankymo aprašymas“ formą ir nurodyti, kad pacientui įtariamas galvos ar kaklo navikas, taip pat nurodyti diagnozę pagal TLK-10-AM, žymimą kodu Z03.1.

Taip pat svarbu, kad gydytojas odontologas, šeimos gydytojas ar kitas sveikatos specialistas pasirūpintų, jog pacientas būtų užregistruotas gydytojo burnos, veido ir žandikaulių chirurgo, gydytojo veido ir žandikaulių chirurgo, gydytojo otorinolaringologo konsultacijai.

Nukreipti pacientą dėl įtariamos onkologinės ligos gali bet kurios gydymo įstaigos gydytojas odontologas, šeimos gydytojas ar kitas sveikatos specialistas, nepriklausomai nuo to, ar ta įstaiga yra sudariusi sutartį su Valstybine ligonių kasa, ar nesudariusi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos