Įtarimai – dėl to, kad nemokamai
Viena „Facebook“ vartotoja lapkričio 30 d. pasidalijo ilgoka kažkokios laidos rusų kalba ištrauka su lakonišku komentaru: „Kodėl mergaitėms privaloma „nemokama“ vakcinacija?“
Nepristatytas vyras laidoje išties kalba apie skiepijimą – nuo ŽPV, tik ne Lietuvoje, o Kazachstane, kur 11-metės mergaitės nuo jo pradėtos masiškai skiepyti šį rugsėjį.
Mažosios kazachės vakcinuojamos medicinos kabinetuose mokyklose, jei tokių nėra – regionų medicinos įstaigose.
„Čia kyla pirmas klausimas. Žiūrėkite – pas mus visos medicinos paslaugos visur mokamos. <…> O čia visa kampanija daugybei vaikų – nemokamai. Įdomu, kuo tai aiškinama.
Ir atvirai kalbama, kad gautas pakankamas vakcinų kiekis. Pirma partija buvo išsiųsta į regionus, antra iš 173 tūkst. dozių bus pristatyta lapkritį. Įsivaizduojate, koks kiekis?
Ir jau nupirkta 350 tūkst. dozių už 10 mlrd. tengių (maždaug 18,117 mln. eurų). Tai galimai reiškia, kad 350 tūkst. 11 metų mergaičių jie turės, sakykim, rasti, atvesti ir paskiepyti.“
Toliau vyras samprotauja apie vakcinos nuo ŽPV privalomumą, nors faktiškai mergaitę paskiepyti galima tik gavus jos tėvų ar globėjų raštišką sutikimą. Bet mokyklose esą gali būti įtikinama skiepyti apgaulingai, „pudrinant smegenis“.
Laidos vedėjas kritikuoja ir vakcinas „Gardasil“, kuriomis skiepijamos kazachės, nors, pavyzdžiui, Europos vaistų agentūra jas yra patvirtinusi kaip saugias ir efektyvias. Kartu pabrėžia, kad šias vakcinas reikia laikyti +2-+8 laipsnių temperatūroje, taigi šaldytuve, kitaip praras efektyvumą. „Ar mes Kazachstane turime šaldytuvų?“ – abejoja vyras.
Galiausiai jis pažeria internete rastos statistikos apie labiausiai paplitusias mažųjų kazachų ligas. Dažniausios – kvėpavimo takų ligos (daugiau nei 2 mln. atvejų per metus). Toliau rikiuojasi nervų sistemos ligos (beveik 400 tūkst. atvejų), virškinimo sistemos sutrikimai (236 tūkst. atvejų), odos ligos (beveik 220 tūkst. atvejų).
Vyras retoriškai klausia, ar kiekvienos iš šių ligų prevencijai ir gydymui išleidžiama po 10 mlrd. tengių, ir tuo suabejoja: „O juk šie minėti milijonai ir šimtai tūkstančių berniukų bei mergaičių, jiems juk šiandien reikia gydymo, įvairių preparatų, vaistų ir t.t.
Bet tokios sumos jiems neišleidžiamos. O kažkodėl skiepijamos – ir tam išleidžiama 10 mlrd. tengių – absoliučiai sveikos mergaitės, kurioms šių vakcinų visai nereikia. Kaip manote, kodėl yra toks paradoksas?“
Laidos vedėjas dar pamini keletą dažniausiai suaugusiems pasitaikančių infekcinių ligų, pavyzdžiui, vėjaraupius, ūmines žarnyno infekcijas, kvėpavimo takų tuberkuliozę, viduriavimą, tymus, gripą. Tarp jų esą nėra tokių, kuriomis galima susirgti užsikrėtus virusu, nuo kurio skiepijamos mergaitės.
„Dabar joms suleidžia šią injekciją nuo gimdos kaklelio vėžio. Taip, jis egzistuoja, bet pasiklausykite jo skaičių... Apskritai jie yra nereikšmingi, palyginus su mano minėtaisiais“, – tvirtina vyras ir priduria, esą nėra prasmės skiepyti nuo šios ligos, kad ja nesusirgtų ateityje.
Per mažai ligos atvejų
Pagal sakomo teksto ištraukas internete galima išsiaiškinti, kad ekrane kalba Aidaras Alibajevas, Kazachstano nepriklausomo informacinio portalo „Barys Media“ laidų vedėjas.
Galima rasti ir visą laidą, kurioje kalbama ir apie skiepus nuo ŽPV. Ji platformoje „YouTube“ buvo įkelta šių metų spalio 18 d.
Vėliau laidoje jis nurodo, esą pernai didžiausiame Kazachstano mieste (maždaug 1,9 mln. gyventojų), buvusioje sostinėje Almatoje pernai buvo diagnozuoti 223 gimdos kaklelio vėžio atvejai. Iš viso pernai mieste juo sirgo 2 522 moterys.
Tokią statistiką tikrai yra užfiksavusi šalies valdžia. Bet kartu pažymėta, kad 97 proc. susirgimų buvo susieti su ŽPV.
Kazachstane kasdien nuo šio vėžio miršta vidutiniškai dvi ligonės.
„Šiandien gimdos kaklelio vėžys yra vienas iš labiausiai paplitusių moterų piktybinių navikų besivystančiose šalyse“, – metų pradžioje skelbė Kazachstano vyriausybė.
Tačiau kai kurios įraše daromos prielaidos yra klaidingos.
Lytiniai santykiai – ne vienintelis būdas užsikrėsti
Skiepijimas nuo ŽPV yra pagimdęs ne vieną mitą, kurie yra seniai paneigti (čia, čia, čia, čia, čia).
Apie tai pernai pavasarį, Lietuvoje pradėjus skiepyti ir berniukus, rašė ir portalas 15min. Tuomet internete pasirodė įspėjimų, esą ši injekcija pavojinga ir skirta žmonijai naikinti, mat tariamai sukelia nevaisingumą. Skeptikų įsitikinimu, tokio amžiaus vaikų nuo ŽPV skiepyti nereikia, nes jis dažniausiai perduodamas per lytinius santykius.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pernai sausio pabaigoje informavo, kad vasarį nuo ŽPV bus pradėti skiepyti ir berniukai. Iki tol pagal profilaktinių skiepų kalendorių buvo vakcinuojamos tik 11-metės mergaitės, siekiant sumažinti susirgimų gimdos kaklelio vėžiu.
Taip pat skaitykite: Nuo ŽPV pernai paskiepyta 60 proc. 11-12 metų mergaičių ir berniukų
„Šie skiepai reikalingi visiems vaikams, ir mergaitėms, ir berniukams“, – tuomet aiškino NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
Europos skiepijimo informacijos portale rašoma, kad ŽPV infekcija paprastai perduodama lytiniu keliu, per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu. Ji yra dažniausia pasaulyje lytiniu būdu perduodama virusinė infekcija.
Žinoma daugiau kaip 200 šio viruso tipų, iš kurių apie 40 aptinkama lytinių organų gleivinėje. Kai kurie ŽPV tipai turi onkogeninių – galinčių sukelti vėžį – savybių. Galima užsikrėsti ir keliais ŽPV tipais vienu metu.
„Didelės rizikos ŽPV gali sukelti išangės ir lytinių organų vėžį, tam tikrus galvos ir kaklo vėžinius susirgimus, kurie pasireiškia ir vyrams, ir moterims, – įspėjo D.Razmuvienė. – Užsikrėtus mažos rizikos ŽPV, gali atsirasti lytinių organų ir išangės karpų.“
Taip pat skaitykite: Netinka ir skiepai nuo papilomos viruso: vaikai jiems per maži, nes neužsiima seksu?
Apie 90 proc. infekcijos atvejų per porą metų praeina savaime. Bet kartais ŽPV lieka organizme ir sukelia lėtinį uždegimą arba kitų sveikatos problemų. Ilgainiui užkratas organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir įvairių organų vėžį.
Ankstesnis skiepas – geresnis imunitetas
Siekiant išvengti rizikos užsikrėsti ŽPV, rekomenduojama susilaikyti nuo rizikingo seksualinio elgesio, naudoti prezervatyvus (beje, net jie nėra garantuota apsauga, nes ŽPV gali užkrėsti ir neapsaugotą aplinkinę odos sritį), vartoti kuo mažiau arba visai atsisakyti tabako, gydyti lytiškai plintančias infekcijas.
Tačiau, specialistų teigimu, efektyviausia priemonė yra skiepai, apsaugantys nuo gimdos kaklelio vėžio, kitų stiprių lytinių organų audinių pažeidimų ir karpų. Skiepus tikslingiausia skirti 9-13 metų vaikams ir moterims iki 26 metų, dar nesusidūrusioms su ŽPV (prieš pirmą lytinį kontaktą).
Skeptikai stebisi, kad nuo ŽPV skiepijami vaikai, nors infekcija plinta per lytinius santykius. Tai yra vienas iš klaidingų įsitikinimų apie šias vakcinas.
„Kuo anksčiau paskiepysite, tuo geresnis bus imuninis atsakas“, – teigiama Britų medicinos žurnale „The BMJ“, kur Europos ginekologinės onkologijos bendrijos (ESGO) Prevencijos komitetas sklaidė kai kuriuos mitus apie vakcinas nuo ŽPV.
Tyrimai rodo, kad, skiepijant iki 15 metų, reikia mažiau vakcinos dozių ir susidaro didesnis titras – susiformuoja stipresnis imunitetas. Derinant skiepus nuo ŽPV su kitais rekomenduojamais šiame amžiuje, didesnė tikimybė, kad jų nebus išvengta.
„Galiausiai žinome, kad skiepijimas prieš pradedant lytinį gyvenimą yra veiksmingiausias ir kad amžius, kai pradedami lytiniai santykiai, skiriasi tarp žmonių, šalių ir kultūrų“, – pažymi ESGO Prevencijos komiteto nariai.
Be to, nustatyti ir ne lytiniai užsikrėtimo ŽPV infekcija būdai (užkratą pernešančios medžiagos, bendri drabužiai ir pan.).
„Skiepijimas yra skirtas ilgalaikei apsaugai ir neturėtų būti skiriamas arti galimo užsikrėtimo. Kuo anksčiau skiepijami paaugliai, tuo geriau, pradedant nuo 9 metų amžiaus“, – teigiama žurnale.
Dar vienas mitas – kad skiepai nuo ŽPV sutrikdo reprodukcinę sveikatą. Ryšys tarp šių vakcinų ir kiaušidžių nepakankamumo nepatvirtintas.
2018 m. atliktame tyrime dalyvavo 20 tūkst. 11-34 metų amžiaus paauglių ir moterų. Tik viena iš 46 pacienčių, kurioms buvo patvirtintas pirminis kiaušidžių nepakankamumas, buvo paskiepyta nuo ŽPV. Tokio ryšio neįrodė ir Danijoje surinkti duomenys apie 950 tūkst. moterų ir mergaičių.
Manoma, kad berniukų skiepyti nereikia, nes vyrai neserga gimdos kaklelio vėžiu. Tai – irgi netiesa: ŽPV susijęs su dar mažiausiai penkiais piktybiniais navikais: vulvos, makšties, išangės, varpos ir burnos ertmės.
Nuo lyties nepriklausantis skiepijimas užtikrina geriausią apsaugą visiems asmenims, nepriklausomai nuo jų lyties ir seksualinės orientacijos, pabrėžia medikai.
15min verdiktas: trūksta konteksto. Skleidžiamos abejonės dėl skiepų nuo žmogaus papilomos viruso yra nepagrįstos. Šis užkratas gali sukelti gimdos kaklelio ir kai kurių kitų organų vėžį, įvairius lytinių organų audinių pažeidimus. Jis pavojingas ir vyrams. Kuo anksčiau paskiepijama (rekomenduojama nuo 9 metų), tuo geresnis imuninis atsakas susidaro.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.