Norisi per trumpą laiką pamatyti viską. Bet svarbiausias dalykas, kurio labiausiai norisi – išvykti namo su dar geresne nuotaika ir nenusivilti Roma.
Romoje – visko daug, ir tai, žinoma, vargina tvarkingus, punktualius, racionaliai mąstančius šiauriečius.
Būtent šitai pavyksta ne visiems. Yra niurzgų, kuriems į Romą geriau kojos nekelti, nes čia daug netvarkos, daug triukšmo, daug žmonių, daug chaoso, daug motorolerių.
Romoje – visko daug, ir tai, žinoma, vargina tvarkingus, punktualius, racionaliai mąstančius šiauriečius.
Jiems Roma – arogantiškas pietietiško mentaliteto miestas, nepaklūstantis šiaurietiškos tvarkos postulatams.
Italijos sostinė savo papročiais nėra niekaip panaši į Švedijos, Norvegijos, Danijos ar Didžiosios Britanijos sostines.
Nepamirškime: Cezaris su savo legionais buvo pasiekęs Londoną, ir kone trečdalis anglų kalbos yra ta kalba, kuria kalbėjo Roma ir imperija.
Todėl į atvykėlius romiečiai žiūri šiek tiek iš aukšto. Šiek tiek iš „caput mundi“ – pasaulio bambos pozicijų.
Vienus keliautojus šis miestas įkvepia ir tampa viso likusio gyvenimo meile. Kitiems sukelia atmetimo reakciją.
Jei norite susidraugauti su Amžinuoju miestu, patarsiu vengti keleto paprastų Romos turistinės kasdienybės veiksmų. Tai padės bent jau nesusipykti su Roma ir jos gyventojais.
1. Nežiūrėkite į gatvės laikrodžius. Jie velniaižin ką rodo – kiekvienas vis kitas valandas. Iš dešimties gal vienas ir rodo teisingą laiką.
Romoje 15 minučių vėlavimas nėra laikomas vėlavimu.
Klausimas „kodėl?“ yra beprasmiškas, nes atsakymų – tūkstantis arba nė vieno. Tiesiog taip yra ir tiek.
Apskritai laikas Romoje teka sava vaga, todėl stengtis būti šveicariškai punktualiems yra irgi beprasmiška. Romoje 15 minučių vėlavimas nėra laikomas vėlavimu.
2. Penktadieniais nesitikėkite nieko gero iš visuomeninio transporto. Penktadienis – ne tik pasninko, bet ir didžioji vaikščiojimų diena. Romoje streikai dažniausiai prasideda penktadieniais.
Komunistų, fašistų, separatistų ir kitokių „...istų“ manifestacijos dažniausiai vyksta penktadieniais.
Taksistų, mokyklų mokytojų ir jų mokinių, ūkininkų, metalurgų, traukinių mašinistų protestai irgi – dažniausiai penktadieniais.
Todėl geriau neatsidurti įvairių transporto profsąjungų politinės veiklos įkaitais. Geriau eiti pėsčiomis.
3. Pirmadieniais neieškokite gero restorano. Pas mus, Lietuvoje, pirmadieniais dirba beveik visi restoranai. O Romoje beveik visi – poilsiauja.
Beje, nemažai restoranų užsidaro ir sekmadienį, nors tai ir prieštarauja (šiaurietiškai) logikai. Todėl norintys pirmadienį prabangiai pietauti turės pasitenkinti turistams skirtais restoranėliais aplink Navonos aikštę.
4. Trečiadieniais venkite Šv. Petro bazilikos ir aikštės. Jeigu norite dalyvauti trečiadienio popiežiaus audiencijoje tikintiems, tada – prašom. Tiesa, teks iš anksto pasirūpinti kvietimais (jie nemokami).
Šiaip ar taip į didžiausią pasaulio baziliką iki pietų įžengti nebus galima. Na, nebent būtų labai blogas oras, tokiu atveju popiežius maldininkus kviečia į Vatikane stūksančią didžiulę „Paolo VI“ auditoriumo salę.