Taikos altorius „Ara Pacis“ – gerokai mažesnis už Koliziejų ir už Panteoną, galbūt todėl mažiau pažįstamas skubantiems klasikinio savaitgalio Romoje turistams. Tačiau architektūros ir Antikos istorijos žinovai teigia, kad būtent „Ara Pacis“ įprasmino imperijos galybę.
„Kai grįžau iš Ispanijos ir Galijos... po sėkmingų operacijų tose provincijose Senatas nusprendė mano sugrįžimo garbei pašventinti Taikos altorių Marso lauke ir nurodė, kad ant šio altoriaus magistratai, žyniai ir vestalės kasmet atliks aukojimą“. Taip Romos imperatorius Augustas aprašo „Ara Pacis“ atsiradimo aplinkybes. Altorius buvo pradėtas statyti 13 metais prieš Kristų ir baigtas 9 metų po Kristaus gimimo sausio 30 dieną.
Keletą šimtmečių šis neįtikėtino grožio monumentas slūgsojo po žeme Tibro pakrantėje, ir tik XIX amžiaus pabaigoje jauno vokiečių archeologo Friedericho von Duhno iniciatyva dabartinėje sostinės „Piazza Augusto Imperatore“ aikštėje buvo pradėti kasinėjimai. 1996 metais „Ara Pacis“ buvo apdengtas moderniu betono ir stiklo gaubtu, kurį suprojektavo pasaulinio garso JAV architektas Richardas Meieris.
Virtualios realybės projektas „L‘Ara com‘era“ (it. koks buvo Ara) – pirmasis bandymas pasaulyje „atsukti“ laiką atgal ir žiūrovą sugrąžinti į Antiką. Naujausia „augmented reality“ (padidintos realybės) technologija suteikia galimybę pamatyti „Ara Pacis“ erdvinėje 3D perspektyvoje.
Kiekvienas komplekso lankytojas gauna vizualinį aparatą „Samsung Gear VR“ su įmontuotu išmaniuoju telefonu „Samsung S7“. Atsistojęs prieš Taikos altorių tam tikruose taškuose vizualinio aparato ekrane mato erdvinį vaizdą ir klausosi diktoriaus komentaro viena iš pasirinktų penkių kalbų.
Iš pradžių – kvapą gniaužiantį virtualus skrydis virš Romos. O štai imperatorius Augustas Oktavianas. Ekrane jis – tarsi gyvas, rodos, užteks ištiesti ranką ir paliesi jo tunikos skverną. Iškilmingu mostu imperatorius kviečia į jaučio aukojimo ritualą. Silpnų nervų žiūrovams ši ceremonija nerekomenduojama: spurdančią širdį iš gyvulio išlupęs žynys ją neša ant altoriaus.
Visos Taikos altoriaus perimetro sienos netikėtai nušvinta ryškiomis spalvomis: atgyja bareljefe iškaltų žmonių veidai, ryškėja drabužių siluetai, karių ginklai. Antikos pasaulis trumpam vėl tampa realybe! Tačiau ne įsivaizduojama, o tikra, istorine. Projekto „L‘Ara com‘era“ autoriai portalui 15min teigė, kad istorinė daugybės „Ara Pacis“ detalių rekonstrukcija truko maždaug dešimt metų.
Laiko mašina virš Antikos per keletą mėnesių skraidė jau apie 12 tūkstančių turistų.
Kur? Romoje, „Ara Pacis“ kompleksas Tibro pakrantėje (adresas: Lungotevere in Augusta)
Kada? Iki 25 kovo – penktadieniais ir šeštadieniais nuo 19.30 iki 24.00 val. Nuo kovo 31 iki balandžio 15 – penktadieniais ir šeštadieniais nuo 20 iki 24 val. Nuo balandžio 21 iki spalio 30 – kiekvieną vakarą nuo 20 iki 24 valandos.
Kiek kainuoja? Bilieto kaina 12 eurų (vaikams iki 13 metų nerekomenduojama)
Kur nusipirkti? Geriausia užsisakyti iš anksto internete: www.arapacis.it