Jeigu atsistosite širdutės formos rožių kompozicijoje galėsite ilgai gėrėtis antikinės Romos panorama.
Rožių grožio konkursas
Nuo Romos gimtadienio balandžio 21 dieną iki birželio vidurio, kol prasidės didieji karščiai, Aventino kalvoje galima nusifotografuoti su gražiausiomis ir rečiausiomis pasaulio rožėmis.
Tiesiai priešais Antikos Palatino griuvėsius stūksantis rožių kalnas svaigina spalvomis ir aromatais. Gegužė – palankiausias mėnuo rengti rožių konkursus. Tuo laiku kasmet Romoje renkama gražiausia „Il Rosetto di Roma“ rožė. Panašūs floros konkursai vyksta Paryžiuje ir Londone, Vienoje ir Madride, bet Romos konkurso dalyvių skaičius – 1100 – vienas didžiausių.
Paprastai konkurse dalyvauja apie 20 valstybių. Rožių sodinukai į Romą atgabenami 2 metus prieš prasidedant konkursui. Svarbus ne tik estetinis žiedo vaizdas, bet ir jo ilgaamžiškumas, atsparumas oro sąlygoms. Per tą laikotarpį biologai ištyrinėja rožės savybes.
Istorijos šaltiniai teigia, kad konkurso sumanytoja buvo praėjusio amžiaus ketvirtame dešimtmetyje pirmąjį gražiausios rožės konkursą surengusi Romos kunigaikštienė Mary Gailei Senni. Kartu su Romos gubernatoriumi princu Francesco Boncompagni Ludovisi Koliziejaus papėdėje esančiame gubernatoriaus rožyne 1931 metais kunigaikštienė atrinko konkursui 300 rožių ir pati dalyvavo kaip žiuri komisijos narė.
Šiuo metu Romos rožių kalva – tarsi filmo setas, kurio scenografijos dekoracijos – gražuolės rožės, o aktoriai – visokiomis pozomis siekiantys su jomis įsiamžinti lankytojai.
Svarbu paminėti, kad jau pirmajame Romos konkurse dalyvavo floristai ne tik iš Europos, bet ir JAV.
Antrojo pasaulinio karo metu rožynas buvo visiškai sunaikintas. 1934 metais toje vietoje, kur šiandien stūkso Romos rožynas buvo įsteigtos iš Verano kapinių iškeltos žydų kapinės.
Šiuo metu Romos rožių kalva – tarsi filmo setas, kurio scenografijos dekoracijos – gražuolės rožės, o aktoriai – visokiomis pozomis siekiantys su jomis įsiamžinti lankytojai.
Vaizdas iš tiesų įdomus – atrodo, lyg viso miesto floristai susirinko pamedituoti į Aventino kalvą. Aromatai svaigina, saulė plieskia tiesiai į žalią kalvą, jos apačioje stūkso didingi Romos forumo griuvėsiai, Viduržemio jūros pušys su plačiomis kepurėmis, ir čia pat dunda miesto autobusai. Tokia yra Romos realybė. Kiekviename žingsnyje susiduria istorija, architektūra, mada ir išskirtinė gamta.
Stebina įvairove ir garsiais vardais
Rožių kalne eksponuojamų žiedų formos vienos į kitas nepanašios. Norėdami suteikti išskirtinumo rožių konkurso dalyviai jas pavadino įvairiausiais vardais.
Aventino kalvos „Il Rosetto di Roma“ galima pamatyti keistų spalvų ir dydžių žiedų. Konkurse dalyvauja smulkios sodo rožės ir visai mažytės, liliputės, ir dekoratyvinės, stambiažiedės, kinrožės.
Rožės skiriasi spalvomis: tarp jų yra purpuro, ciklamenų ir raudonojo vyno, violetiniais ir visų atspalvių geltonais žiedais bei kontrastingų spalvų margumynu viename žiede. Tai – tikra aukštosios mados rožių kolekcija.
Viena rožė atrodo lyg numegzta mašina, jos margumas primena laužtinę liniją. Kažkuriam rožių augintojui tai sukėlė asociacijas, kurias galima pajusti įsigijus panašius „Missoni“ mados namų drabužius. Taip gimė rožė, kurios vardas „Ottavio Missoni“ – šviesios atminties mados namų įkūrėjas. Jo garbei auginama tarsi baltu ir ciklameniniu siūlu megzta rožė.
Visai šalia jos – kita mados „garsenybė“ pavadinta gražuolės korsikietės Laetitia Casta vardu. Rožės žiedas jaudina seksualumu, lapeliai trapūs, juslūs ir skaistūs kaip Laetitios putlios lūpos.
Švelni pilnavidurė šviesiai rožinė rožė pavadinta neseniai mirusios Italijos kino aktorės Virna Lisi vardu. Baltoji rožė – „Queen Mary II“ – lyg balto marmuro skulptūra.
Tad atvykę į Romą, pirkite bilietą į B metro liniją ir išlipkite stotelėje „Circo „Massimo“.
Iš patirties pasakysiu, kad vos pasiekę šią vietą visi puola prie lango, nes rožių gausybė apstulbina.
Svarbi informacija turistams:
Romos rožyno adresas: Via di ValleMurcia, 6
Lankymo laikas: kasdien, nuo 08.30 val. iki 19.30 val.; iki birželio 19 dienos
Įėjimas nemokamas