Kelionė, trunkanti kiek daugiau nei valandą, neprailgsta. Toliau pateiktas trumpas dienos planas leis sutaupyti laiko, neieškant papildomos informacijos.
Vos iškėlus koją iš traukinio, pasidaro aišku, kad miestelį, esantį ant kalno viršūnės, patogiausiai galima pasiekti keltuvu. Tiesa, tą patį supranta ir visi kiti išlipę maždaug 95 žmonės. Tad verta paskubėti, mat keltuvas juda kas 15–20 minučių, ir nespėjusieji surasti sau vietelės lieka laukti apačioje. Bilietas keltuvu kainuoja 1,3 euro. Tas pats bilietas galioja ant kalno viršūnės, kur mažytis autobusas pristato keleivius į patį miesto centrą.
Tačiau autobusui dar ne laikas. Vos išlipus iš keltuvo prieš akis atsiduria vienas žymiausių Orvjeto miestelio objektų – Pozzo di San Patrizio, arba Šv. Patriko šulinys, į kurio dugną galima nusileisti įvijais laiptais.
Kiti, taip pat įviji, laiptai veda aukštyn iš tunelio. Suprasti, kaip tai pavyko suprojektuoti prieš kokius 500 metų, gana sudėtinga. Taip pat nelengva atskirti, kur kurie laiptai. Stovint šulinio „dugne“ ir žvelgiant daugiau nei 60 metrų aukštyn, apima nejaukus jausmas. Verčiau grįžti į viršų.
Tada laikas sėsti į autobusą (bilietas tebegalioja) ir vykti į patį miesto centrą. Tiesa, centras labai arti, vos kelios minutės važiavimo ir autobusas sustoja prie pat Orvjeto katedros.
Orvjetas buvo įkurtas etruskų, tad yra ne ką jaunesnis, nei pati sostinė Roma. Bent iš dalies susipažinti su miestelio istorija galima aplankant muziejus. Orvjetas turistams turi ypatingą pasiūlymą: katedrą, dvi bažnyčias ir dar tris nedidelius muziejus, kuriuos galima aplankyti vos už 5 eurus.
Miestelio valdžia skatina šių objektų lankymą ir kuria darbo vietas (juk kiekviename iš objektų dirba bent po vieną bilietų pardavėją). Šitaip aplankoma dauguma vietų, kuriomis miestelis didžiuojasi, o abejojančius paskatina mintis „juk jau vis tiek sumokėjau“. Plačiau paskaityti ir pasirinkti objektus galima čia.
Pamačius tiek freskų ir viduramžių dailės, apima nedidelis nuovargis, todėl visai malonu prisėsti, užkąsti ir pailsėti. Orvjeto restoranai pasiūlys tipiškų patiekalų Umbrijos regionui, o ypač – šernienos.
Šio žvėries simbolių netrūksta ir kitur. Pavyzdžiui, kai kur siaurose gatvelėse šernų galvos tiesiog kabo ant sienų. Tiesa, kad ir kaip norėtųsi, liesti jų nevalia.
Popiet galima praleisti laiką tiesiog apžiūrint miestelį. Anksčiau ar vėliau prieisite gyvenvietę juosiančią neaukštą sieną: iš čia atsiveria puikūs miestelio vaizdai. Jie ypač patiks pasiilgusiems ramybės: kiek tik akis mato – nedidelės kalvos, keletas namų, alyvų medžiai, kiparisai. Ir ramybė.
Dar vienas Orvjeto išskirtinumas – keramika, kuri, anot vietinių, pati nuostabiausia pasaulyje ir nutapyta tik rankomis. Todėl beveik kiekvienoje nedidelėje vietos parduotuvėje jums tikrai siūlys nusipirkti lėkščių, puodelių, vazų ir visokių margų dalykų namams. Atsispirti bus sunku.
Paskutinis patarimas – pasilikite monetų keltuvui ir šiek tiek laiko pačiam nusileidimui, kad be nerimo grįžtumėte atgal į traukinių stotį.