Sveikos virtuvės maniakai – italai – visus metus laikosi vieno svarbiausio krikščioniško įstatymo: nepersivalgyk. Negano to, savo kasdienybę apriboja sveika neriebia virtuve, saikingu mėsos ir vyno vartojimu ir ne tik Advento metu. Angliavandenių sąrašas – dar asketiškesnis. Kas rytą – tik vienas ragelis cornetto. Tai pusryčiai prie espreso arba kapučino kavos. Šiek tiek laisvesnis požiūris į saldumynus jaučiamas tik savaitgalį.
Adventas – tarsi susikaupimas prieš sprogimą: Kalėdų pietums šeimininkės ruošia įvairiausius šventinius patiekalus – paršiuką ir avinėlį. Ir, žinoma, gausybę saldumynų.
Nesu saldumynų mėgėja, tačiau trimis pagrindiniais kepiniais – panettone, pandoro ir torrone – kasmet pagyvinu savo šeimos šventinį stalą. Tačiau šįmet baro „Due scalini“ konditeris net mane įkvėpė didesniems eksperimentams. Nusprendžiau pati sukurti saldumynų valgiaraštį.
Italijos mamos ir močiutės namuose nesistengia gaminti sudėtingų šokoladinių tortų, todėl juos šventėms užsisako iš savo kvartalo pasticciere – konditerio. 20-ies centimetrų skersmens šokoladinis Kalėdų tortas, papuoštas prakartėle, kainuoja apie 23–25 eurus, o tai nėra pigu. Todėl namuose lengviau pasigaminti prabangiai atrodančius pyragus – „panettone ripieno“, „pandoro farcito“ arba „tronchetto di Natale“.
Pirmieji du saldumynai – tai ne kas kita, kaip prekybos centre įsigyti jau pagaminti pyragai. „Panettone“ – tai mielinis pyragas su džiovintų vaisių žievelėmis, „pandoro“ – su cukraus pudra.
Italijos konditeriai tik šiek tiek pakoregavę šiems saldumynams suteikia naują šventinį įvaizdį. Bet juos pasigaminti galima ir namuose. O estetinį įspūdį siūlau pagyvinti panaudojant jūsų pačių fantaziją.
Štai keletas paprasčiausių receptų:
„Panettone ripieno“ – įdarytas Kalėdų pyragas su vaisių žievelėmis
Prekybos centre nusipirkite gatavą panettone pyragą. Neišimkite jo iš sviestinio apvalkalo. Nupjaukite tik išgaubtą viršų, kad atrodytų kaip puodas nukeltu dangčiu. Atsargiai išpjaukite iš vidaus pyrago minkštimą. Namuose pasigaminkite arba nusipirkite baltų vanilinių ledų su trapaus šokolado gabaliukais. Prieš ruošdami Kalėdų desertą ledus išimkite iš šaldiklio, kad šie spėtų suminkštėti. Pripildykite jais tuščią panettone ertmę taip, kad viduje liktų duobutė, tarsi šulinys. Į jį sudėkite minkštimą, kurį anksčiau išėmėte iš pyrago. Uždenkite panettone kepurę ir įdėkite naująjį saldumyną į šaldytuvą iki šventės pradžios. Pjaustykite trikampiais.
„Pandoro farcito“ – įdarytas biskvitas su cukraus pudra
Prekybos centre įsigytą „panettone“ apverskite aukštyn kojomis, išpjaukite viduriuką. Atverskite atgal ir pyragą supjaustykite 3 cm storio skersiniais sluoksniais. Kremą pasiruoškite iš plaktos grietinėlės ir mascarpone sūrio. Į apatinį sluoksnį įdėkite anksčiau išpjautą skritulį ir kiekvieną „aukštą“ pripildykite kremu pasukdami vis skirtingu kampu, kad jau paruoštas pyragas primintų eglutę. „Pandoro“ viršų uždenkite pilnaviduriu sluoksniu ir apšlakstykite išlydytu karštu šokoladu. Eglutės kampučius papuoškite likusiu kremu. Apibarstykite riešutais arba papuoškite kitomis Kalėdų dekoracijomis iš spalvoto cukraus.
„Tronchetto di Natale“
Išsikepkite 20 cm pločio, 20 cm ilgio ir 0,5 cm aukščio biskvitą. Pasigaminkite kremą iš plaktos grietinėlės, mascarpone ir kakavos. Jei biskvito nepapildėte kakava, tai kremas gali būti tamsus ir atvirkščiai. Dekoracijas galima pagaminti ir kitokių atspalvių, pavyzdžiui, jos gali būti žalios, pagamintos iš pistacchio di Bronte – Brontės pistacijų. Paruoštu kremu lygiai ištepkite plokštumą ir susukite pyragą lyg vyniotinį. Viršų taip pat ištepkite kremu ir nupjaukite įstrižai lyg medžio kamieną, kad išryškėtų apvalios rievės. Apibarstykite susmulkintais sausainiais, riešutais, razinomis. Jei saldusis kamienas yra tamsios spalvos, paviršių papuoškite baltais morengų grybais ir apibarstykite cukraus pudra.
„Albero di Natale“
Iš sausainiams kepti skirtos tešlos išsikepkite 20 cm aukščio eglutę. Išlydykite konditerinį šokoladą ir juo apliekite visą formą. Papuoškite konditeriniais papuošalais lyg žaisliukais Kalėdų eglutę.