B raupai (anksčiau vadinti Beždžionių raupais) – infekcinė liga, kurią sukelia beždžionių raupų virusas. Afrikoje aprašytos dvi genetiškai skirtingos beždžionių raupų viruso linijos: Kongo baseino ir Vakarų Afrikos. Jos skiriasi sukeliamos ligos sunkumu bei mirtingumo rodikliais. Kongo baseino variantas užkrečiamesnis ir mirtingumas siekia daugiau kaip 10 %, Vakarų Afrikos varianto mirtingumas siekia mažiau kaip 1 %. Pastarojo viruso atmaina labiau išplitusi, dėl kurio PSO paskelbė ekstremaliąją situaciją.
Kas yra B raupai ir kaip ši infekcija plinta?
Beždžionių raupai pirmą kartą buvo aptikti 1958 m., kai tarp tyrimams laikomų beždžionių prasidėjo į raupus panašios ligos protrūkis. Pirmasis žmogaus susirgimo atvejis buvo užregistruotas 1970 m. Kongo Demokratinėje Respublikoje. 2003 m. beždžionių raupų susirgimo atvejai buvo užregistruoti JAV, įvežus infekuotų gyvūnų ir po artimo kontakto su naminiais žinduoliais, daugiausia graužikais.
2023 m. rugsėjį centrinėje Afrikoje išplito naujas b raupų variantas. 2024 m. rugpjūtį šia liga sirgo daugiau nei 17 000 pacientų, iš kurių 500 mirė.
2024 m. rugpjūčio 14 d. naują b raupų atvejų bangą PSO paskelbė pasauline ekstremalia visuomenės sveikatos situacija. Kitą dieną apie pirmąjį užsikrėtimo atvejį už Afrikos ribų pranešė Švedija.