Jurgis Bielinis

Visos temos
Jurgis Bielinis 15min.lt iliustracija/Juozo Zikaro skulptūra „Knygnešys“

Jurgis Bielinis (1846 m. kovo 16 d. – 1918 m. sausio 18 d.) – Lietuvos knygnešys, publicistas, „Aušros“ ir „Varpo“ bendradarbis.

Mokėjo vokiečių, latvių, lenkų ir rusų kalbas. Nuo1873 m. pradėjo knygnešio veiklą, talkino Motiejui Valančiui. Jo ir lietuviškos spaudos leidėjo Prūsijoje ryšininkas. Nuo 1890 m. persekiojamas jau nebegalėjo gyventi namuose, tėviškėje ir tapo profesionaliu knygnešiu. 1988 m. įkūrė ir vadovavo Panevėžio krašto knyknešių draugijai. Vidurio ir Vakarų Lietuvoje sukūrė draudžiamos spaudos platinimo tinklą, apėmusį ir Latgalą.

Bendradarbiavo laikraščiuose „Aušra“, „Varpas“, „Ūkininkas“, „Tėvynės sargas“ vėliau – „Lietuvos ūkininkas“, „Vilniaus žinios“. Pats leido neperiodinį laikraštį „Baltasis erelis“.

Caro žandarams ir pasienio sargybiniams buvo įkliuvęs 5 kartus, bet buvo sumanus ir drąsus, todėl pavykdavo ištrūkti. Už jo sugavimą valdžia buvo paskyrusi didelę premiją. Savojo gyvenimo šūkiu laikė paties sukurtą posakį: „Nemirsiu, kol maskoliai iš Lietuvos neišeis“. Mirė eidamas pėsčiomis į Vilnių, į Lietuvių komferenciją. Jurgis Bielinis įėjo į lietuvių tautinio judėjimo istoriją kaip ryškiausias lietuvio knygnešio prototipas. J. Bielinio gimimo diena (kovo 16 d.) minima kaip Knygnešių diena.

Jurgis Bielinis

Prieš 100 metų mirė knygnešys Jurgis Bielinis

Knygynas

Knygnešio Jurgio Bielinio tėviškėje jau 12 metų veikia pačių gyventojų išlaikoma biblioteka

Juozas Ottas Širvydas su gausia savo šeima

Juozas Ottas Širvydas – knygnešys, pogrindinio laikraščio leidėjas ir kalinys (II)

Jonas Katelė

Knygnešystė Rokiškio rajone: lietuvišką žodį skleidė ir kunigai, ir prasčiokai

Juozo Zikaro skulptūra „Knygnešys“

Kovo 16-oji: prieš 167 metus gimė visuomenės veikėjas, knygnešys, „Aušros“, „Varpo“ bendradarbis Jurgis Bielinis

Juozas Žitkauskas teigė besididžiuojantis, jog gimė tą pačią dieną kaip bene garsiausias Lietuvos knygnešys Jurgis Bielinis.

Juozo Žitkausko debiutas – marga eilėraščių knyga

Juozo Zikaro skulptūra „Knygnešys“

Kovo 16-oji – Knygnešio diena

Patarimų rinkinį, skirtą bibliotekininkams, gali sudaryti kiekvienas norintis.

Pradinukams – pažintis su knygnešystės laikotarpiu