„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuvos kūrėjai džiaugiasi pergale prieš interneto vagis

Lapkričio 8-oji – istorinė diena ilgoje kovoje prieš vagystes internete. Ketvirtadienį Seimas priėmė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, įpareigojančias interneto tiekėjus blokuoti neteisėtai kūrinius platinančias svetaines.
Dominykas Vaitiekūnas, Dovilė Filmanavičiūtė, Jurga Šeduikytė
Dominykas Vaitiekūnas, Dovilė Filmanavičiūtė, Jurga Šeduikytė / 15min.lt nuotr.

Ši naujiena nudžiugino ir būrį mūsų šalies kūrėjų bei atlikėjų. Ta proga savo emocijas, mintis bei sveikinimus jie išreiškė nuotaikingu vaizdo klipu, kuriame galima sutikti Lilą ir Innomine, Vaidą Baumilą, Dovilę Filmanavičiūtę, Mindaugą Papinigį, Jurgį Brūzgą, Jurgą Šeduikytę, grupę „8 Kambarys“, Kazimierą Likšą bei Dominyką Vaitiekūną.

VIDEO: Lietuvos kūrėjai sako AČIŪ

Dar 2016 m. rugsėjį̨ pradėtų rengti įstatymo pataisų tikslas – sukurti galimybę kūrėjams efektyviai ginti savo teises internetinėje erdvėje. Įsigaliojus įstatymui, autorių teisių turėtojai ir jas ginančios asociacijos galės kreiptis į Lietuvos radijo ir televizijos komisiją (LRTK) su prašymu interneto paslaugų teikėjams blokuoti piratines interneto svetaines, kuriose be kūrėjų sutikimo talpinami jų darbai.

Įstatymo pakeitimai įsigalios 2019 m. balandžio 1 dieną ir tai nebus pokštas. Taigi jau kitais metais internetinio adreso laukelyje suvedus nelegaliai turinį platinančios svetainės adresą, vartotojai bus nukreipti į LRTK puslapį. Būtent LRTK koordinuos bei užtikrins įstatymo vykdymą, atliks priežiūros ir prevencijos veiksmus, o esant reikalui įpareigos Lietuvos interneto tiekėjus blokuoti į „juodąjį sąrašą” įtrauktas interneto svetaines.

Praėjusių metų vagiamiausių kūrinių dešimtuke atsidūrusio kūrinio „Dviese” autorius ir dainininkas Vaidas Baumila įsitikinęs, jog piratavimą internete svarbu vadinti tikruoju vardu – vagyste.

„Šis įstatymas yra itin reikalingas muzikos, filmų bei knygų autoriams, kurie dėl nelegalių svetainių veiklos netenka dalies savo, kaip kūrėjo, duonos. Nors tai tik pradžia, bet žingsnis tikrai geras. Žmonės ima suprasti, kad kiekvienas nelegalus parsisiuntimas yra ne koks romantiškas piratavimas, o paprasčiausia vagystė. Juolab turime daug legalių, patogių platformų, kur galima žiūrėti filmus ar klausyti muzikos“, – sako dainininkas.

AGATA vadovė Agnė Begetė džiaugiasi, jog kelerius metus ruoštas įstatymas pagaliau pasiekė dienos šviesą, tačiau pastebi, kad blokavimas – tai tik techninė priemonė, o edukacija bei sąmoningas vartojimas yra tai, į ką turime orientuotis.

„Europa ir iš esmės Vakarai jau prieš kurį laiką perėjo prie legalių turinio platformų ir Lietuva sėkmingai juda ta linkme. Todėl svarbu ne pats blokavimo faktas, o tai, kad pokyčiai vyksta. Žmonės atranda legalias, patogias platformas ir vogti tampa nebemadinga. Šios pataisos yra tik vienas iš kelio ženklų, reguliuojančių eismą filmų, muzikos bei knygų vartojimo greitkelyje, kuriame daugėja taisykles gerbiančių vairuotojų”, – pasakoja A.Begetė.

Autorių teises atstovaujančios asociacijos LATGA, AGATA, AVAKA, LANVA, INAC ir LKTA autorių bei kūrėjų vardu sveikina visus su simboline pergale ir grotažyme #KūrybosBusDaugiau žada dar daugiau filmų, muzikos ir knygų Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs