„Kvailių auksas“ (angl. Fool's Gold, 2008)
Nuoširdžiai pasakysiu, tikėjausi sąrašą pradėti kiek solidesniu pasiūlymu, tačiau šis filmas man yra pats vasariškiausias iš visų. Jis turi viską, ko reikia kietai vasariškai istorijai: meilę, saulę, simpatiškus herojus, banalius nutikimus, kvailą humorą, jachtą ir lobių paieškas žydrame vandenyje. Po šio filmo aš visada jaučiuosi kaip po mini atostogų.
„Mėnesienos karalystė“ (angl. Moonrise Kingdom, 2012)
Karštuoju metų laiku reikėtų pažiūrėti bent vieną JAV režisieriaus Weso Andersono filmą. Šią vasarą siūlyčiau šį. Eklektiška ir kitokia amerikietiška vasara. Kažkas tarp Astridos Lindgren nuotykių ir atostogų rūgpienių kaime. Vaikiškos svajonės, fantazijos ir nuotykiai suaugusių pasaulyje.
„Velniop tą Sarą Maršal“ (angl. Forgetting Sarah Marshall, 2008)
Absoliučiai klasikinė kvailų ir nešvankių bajerių prigrūsta amerikietiška komedija. Jei šią vasarą dėl pandemijos nepavyks nukeliauti į Havajus, tai su šia istorija tikrai pabuvosite ten net ir gulinėdami namie ant sofos.
„Viki, Kristina, Barselona“ (angl. Vicky Cristina Barcelona, 2008)
Kontroversiškas JAV režisierius Woody Allenas serviruoja sau būdingo stiliaus komediją apie vasarą Barselonoje. Daug absurdo, kvailų personažų, banalybių ir meilės trikampių, kurie virsta daugiakampiais. Tik nereikia apsigauti – už visų šių smagumynų stovi taikliai ir asmeniškai duriantys moralai.
„Purvini šokiai“ (angl. Dirty Dancing, 1987)
Gal jau laikas pasikartoti purvinus šokius? Aš šią kino juostą pažiūriu tikrai ne kasmet, tačiau visada šiltuoju metų laiku. Reikia šnekėti atvirai, keistai žiūrisi šis filmas 2021 metais, visgi daug kas pasikeitė pasaulyje per tiek laiko. Tačiau kad ir ką begalvotumėme, ši juosta yra kla-si-ka. Kaip dabar madinga Lietuvoje sakyti, istorija yra a must see (angl. privaloma pažiūrėti).
„Nasrai“ (angl. Jaws, 1975)
Kada daugiau žiūrėti šį klasikinį siaubiaką, jei ne vidurvasarį? Aš nesugalvoju geresnio laiko. Spielbergo auksinis filmas, kurį šiais laikais, matyt, jau galima žiūrėti ir užkandant šašlyku ar kokiu kepsniu nuo laužo. Tiesiog vartoti kaip pramogą per daug nesitraumuojant. Gerai, kad ryklių Palangoje nėra daug, bus ramesnės atostogos.
„Mamma Mia!“ (angl. Mamma Mia! The Movie, 2008)
Jei galėtumėte rinktis, kuriame filme norėtųsi gyventi vasarą, matyt, šis būtų vienas iš topinių pasirinkimų. Tobula Graikija, ABBA dainos, gražūs žmonės ir nesibaigianti vasara. Ai, ir dar ore tvyranti meilė. Pavojinga net žiūrėti, nes sunku bus grįžti į realybę.
Keli mano kalbinti žmonės šį filmą įvardino kaip pirmą, kuris krenta į galvą, pagalvojus apie vasarišką kiną.
„Mamma Mia! Štai ir mes“ (angl. Mamma Mia! Here We Go Again, 2018)
Jei po pirmos dalies dar šiek tiek pritrūko saldumo, galima iškart pasižiūrėti ir antrą. Kiek silpnesnė nei pirmoji „Mamma Mia!“ dalis, bet nesibaigianti vasara tikrai tęsiasi. Saldūs, banalūs ir pozityvumo perteklių duodantys filmai (jei tai būtų soc. medijos tekstas, uždėčiau dar gale širdelę).
„Vasara '85“ (pranc. Été 85', 2020)
90-tųjų vasaros atostogos, kai nebuvo mobilių telefonų ir interneto, o tik dviratis, šortai ir drugeliai pilve. Netradicinės meilės istorija vasariškoje Normandijoje. Pirmos meilės saldumas ir su tuo atkeliaujančios kančios.
„Gelmėje“ (angl. The Shallows, 2016)
Banglentė, maudymosi kostiumėlis, paplūdimys, plėštinės žaizdos ir pagiežingas (?) ryklys – ko dar reikia padoriam vasaros siaubiakui?Keletas šlykštokų epizodų pribaigė ir mane, tikrai buvo užėjęs silpnumas. Nesakysiu, kokie jie buvo, palinkėsiu pamatyti patiems.
„Floridos projektas“ (angl. The Florida Project, 2017)
Šią rekomendaciją skiriu tiems, kurie trokšta vasariško filmo, bet nori pasiparinti – visgi ši kino juosta buvo rodyta ir „Kino pavasario“ festivalio metu. Nelengvas filmas, nagrinėjantis sudėtingas socialines problemas. Tik ryškios spalvos ir vasariškos vaikų išdaigos šią kino istoriją paverčia šiek kiek lengviau suvirškinama.
„Šešios dienos, septynios naktys“ (angl. Six Days, Seven Nights, 1998)
Harrisonas Fordas ir prieš 20 metų ant bangos buvę aktoriai, faina į juos jaunus žiūrėti. Nuotykiai, romantika, veiksmas ir nuostabi gamta. Prižadu – tikrai geras atostogų ir nuotykių filmas.
„Absolventas“ (angl. The Graduate, 1967)
Sveikinu visus absolventus pabaigus mokslus! Didysis gyvenimo ir artimųjų klausimas – o tai kas dabar? Besipliuškenant baseine ateina visokių minčių, siūlyčiau jas atidėti į šalį ir apturėti slaptą vasaros romaną. Nes o kodėl ne? Klasikų klasika su jaunuoliu aktoriumi Dustinu Hoffmanu.
„Magiškasis Maikas“ (angl. Magic Mike, 2012)
Aliejuoti kūnai, striptizas, raumeningi vyrai ir daug šokių. Iš tų laikų, kai choreografiniai filmai buvo ant bangos. Tobulas mergaitiškas filmas, kurio šaltuoju metų laiku neprisiruoštum pažiūrėti.
„Vadink mane savo vardu“ (angl. Call Me by Your Name, 2017)
Stilingas ir karščiu kvepiantis atostogų filmas. Klasikinis vasaros romanas uždraustos meilės pavidalu. Jei neišeis paatostogauti šią vasarą, pažiūrėkite šį filmą, bent kažkiek pakvėpuosite svilinančia pietų Europa.
„Didžioji banga“ (angl. Blue Crush, 2002)
Banglentininkų filmas. Daug gražių ir įdegusių kūnų, jaunystės problemų, bangų ir seksualių bikinių. Skiriama visiems, besižavintiems banglenčių sportu.
„Keliaujančių kelnių seserija“ (angl. The Sisterhood of the Traveling Pants, 2005)
Aktorė Blake Lively valdo vasariškų filmų kategoriją. Mergaitiškų juostų klasika: apie drauges, jų ryšį ir studentiškas draugučių problemas. Skiriama toms, kurioms draugės lyg antra šeima.
„Prieš saulėtekį“ (angl. Before Sunrise, 1995)
Pripažintas vienu geriausių visų laikų romantinių filmų (skambiai šneku, bet tai yra tiesa) apie du nepažįstamuosius, kurie kartu praleidžia nuotykių ir pokalbių kupiną naktį Vienoje. Šis filmas tobulas dar ir tuo, jog yra trilogijos pirma dalis. Pažiūrėję šį, tikrai ieškosite kitų dviejų. Pažadu.
„Kažkur tarp ten ir čia“ (angl. Somewhere, 2010)
Estetikos virtuozė režisierė Sofia Coppola ir jos vasariškas, itin amerikietiškas pasakojimas apie Holivudo paviršutiniškumą ir tikrąsias ten gyvenančių žmonių svajones.
„Saulės Kultas“ (Midsommar, 2019)
Suprantu, jog filmo siūlymas keistokas, bet kada daugiau žiūrėti psichologinio smurto kupiną filmą apie Jonines, jei ne per Jonines? Šis filmas bus idealus, jei norėsis romantiškai vasaroti, bet jūsų mėgstamiausias kino žanras yra siaubiakai.
„Šefas ant ratų. Virtuvė Los Andžele“ (angl. Chef, 2014)
Vasara yra apie keliones, maistą, karštį ir nuotykius. Daug žinomų aktorių ir skaniai atrodančio maisto. Po šio filmo norėsis užsikurti šašlykinę kieme ir, dalinantis maistu, pavakaroti su šeima.
„Laukiniai” (angl. Savages, 2012)
O gal narkotikų, smurto ir mafijoziško filmo lietingą vasaros vakarą? Jei taip, šis bus idealus. Gražūs vaizdai, meilės trikampiai, Blake Lively, Salma Hayek, blogi vyrukai ir turime gerą filmą apie negerus žmones. Po šios rolės aktorė Blake Lively katapultavosi į Holivudo auksinį sąrašą.
„Karštos vasaros naktys“ (angl. Hot Summer Nights, 2018)
Aktorius Timothée Chalametas yra naujasis Leonardo DiCaprio pagal tai, kokius projektus atsirenka, kaip atsakingai žiūri į vaidybą ir kaip žavingai atrodo ekrane. „Coming of age” žanro kinas su daug daug žolės.
„Visados kaip pirmą kartą“ (angl. 50 First Dates, 2004)
Kokia vasara be filmo su Adamu Sandleriu? Dar pridedame tikrai visų seniai matytą aktorę Drew Barrymore, Havajus, keistą istoriją, kvailus juokelius ir išeina puikus šilto vasaros vakaro filmas. Galvoju, iki Havajų šią vasarą nenusigausime – reikia žiūrėti ten filmuotus filmus. Bent taip pakeliausime.
„Vasaros karaliai“ (angl. The Kings of Summer, 2013)
Jei jūsų aplinkoje yra paauglių, pasiūlykite jiems šį filmą. Apie paauglystę, šventą naivumą, nekaltas fantazijas ir sveiką jaunų žmonių vasarą. Žinote, tą, kur ne prie ekranų, o ieškant nuotykių ir gyvenant istorijose. Trys vaikinai ir jų vasaros nuotykiai. Truputį net pavydžiu jiems jų vasaros.