„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Marius Jampolskis iš alkoholio balos išvairavo beveik sausas: baudžiamoji byla nutraukta

Neblaivaus prie vairo sulaikyto 39 metų aktoriaus Mariaus Jampolskio baudžiamąją bylą nagrinėjusi Klaipėdos apylinkės prokuratūra nutarė šį ikiteisminį tyrimą nutraukti. Neteistu likusiam pažeidėjui palankią bylos baigtį patvirtino ir Klaipėdos apylinkės teismas, įpareigojęs vieną M.Jampolskio šeimos narį jį uoliai prižiūrėti, kad daugiau nenusikalstų. Vienintelė rimtesnė pamoka pažeidėjui, nekalbant apie viešumą nelinksmame kontekste – jam laikinai uždrausta vairuoti, praneša portalas 15min.lt.
Marius Jampolskis
Marius Jampolskis / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Neblaivi kelionė namo, pasibaigusi nedidele avarija ir rūpesčiais su teisėsauga, Mariui Jampolskiui netapo tokiu dideliu nemalonumu, kaip galėjo pasirodyti įvykio įkarštyje. Svarbiausia, kaip sakė pats menininkas, dėl neatsakingo jo poelgio nenukentėjo niekuo dėti žmonės, o jis pats, kaip dabar paaiškėjo, išvengė teistumo.

Kelių policijos pradėtam tyrimui vadovavusi prokuratūra nutarė garsenybės baudžiamąją bylą nutraukti dar ikiteisminėje stadijoje. Ir tik su vienintele sąlyga: kad už aktorių sutiks laiduoti artimas, didelę teigiamą įtaką jam darantis žmogus. Toks šeimos narys atsirado.

Įkliuvo po komandiruotės Mažeikiuose

M.Jampolskis į pareigūnų akiratį pateko naktį iš sekmadienio į pirmadienį, birželio 25 d. apie 1 val. nakties.

Kaip 15min yra sakiusi Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Andromeda Grauslienė, kelyje Mažeikiai-Plungė-Tauragė buvo pastebėtas automobilis „Opel Zafira“, nuvažiavęs į griovį.

Pats M.Jampolskis 15min sakė, kad tą savaitgalį dirbo Mažeikiuose.

„Buvo visokių aplinkybių, kodėl sėdausi prie vairo. Aš neturėjau būti prie vairo“, – netrukus po įvykio kalbėjo prislėgtas aktorius.

Atvykus policijos pareigūnams, M.Jampolskiui buvo nustatytas 1,79 promilės girtumas, iškelta baudžiamoji byla.

Suprasti akimirksniu

  • Jei ikiteisminis tyrimas būtų baigtas ir byla pasiektų teismą, formaliai už šią nusikalstamą veiką pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 281 str. 7-ąją dalį vairuotojai grėstų net kalėjimas.
  • Kodeksas numato, kad tas, kas vairavo kelių transporto priemonę arba mokė praktinio vairavimo būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai jo kraujyje buvo daugiau negu 1,5 promilės alkoholio, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienų metų.

Viena iš privalomų ikiteisminio tyrimo stadijų tokiais atvejais: kraujo mėginio tyrimas.

Alkotesteriu M.Jampolskiui buvo nustatytas 1,79 promilės girtumas. Vairuotojo apsvaigimas vėliau patvirtintas ir kraujo tyrimu.

Plungės rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Loreta Tamaliūnaitė 15min teigė, kad ir kraujo analizė šiuo atveju patvirtino vairuotojo apsvaigimą. Testas parodė tą patį vidutinį, didesnį, nei pusantros promilės, girtumą.

Prie automobilio vairo pirmą kartą išgėręs sėdęs M.Jampolskis nuo pat pradžių elgėsi vyriškai ir teigė nenorįs išsisukinėti, o esąs pasiruošęs atsakyti už šį poelgį, kad ir kokios jam grėstų pasekmės. Tuo pačiu vairuotojas guodėsi artimųjų palaikymu: „Šeima mane labai palaiko. Aš atsakysiu už visas pasekmes, už kurias turiu atsakyti. Tik, ačiū dievui, kad nepadariau avarijos, niekas nenukentėjo.“

Aktorius realiame gyvenime – teigiamas personažas

Vis dėlto ikiteisminis tyrimas M.Jampolskiui pasisuko palankia linkme.

„Ikiteisminis tyrimas nutrauktas pagal laidavimą. Mes surinkome visus duomenis apie asmenį, kad tas laiduotojas yra tinkamas. Prokuroro nutarimą nutraukti tyrimą patvirtino teismas. Teismas galėjo patvirtinti arba atmesti“, – teigė Plungės policijos skyriaus vadovė L.Tamaliūnaitė.

Net neperdavę bylos teismui, tyrimui vadovavę Plungės prokurorai nutarė atsižvelgti į teigiamą M.Jampolskio charakteristiką. Esminiai jo dosjė punktai – tai anksčiau neteistas, o dabar – savo kaltę visiškai pripažįstantis ir atgailaujantis vairuotojas.

Giedriaus Abromavičiaus nuotr./Marius Jampolskis
Giedriaus Abromavičiaus nuotr./Marius Jampolskis

Todėl prokuratūra sutiko su galimybe nutraukti M.Jampolskio baudžiamąją bylą su sąlyga, kad atsiras jo šeimos narys, kurio autoritetu niekas neabejoja ir kuris sutiks tapti laiduotoju. Kitaip tariant, prižiūrės M.Jampolskį nustatytu laikotarpiu, kad jis nedarytų naujų šiurkščių KET pažeidimų ar juolab kitų kriminalinių nusikaltimų. Kas konkrečiai ryžosi stoti mūru už M.Jampolskį, pareigūnai bent kol kas neatskleidžia.

Pažymėtina, kad prokuratūra svarsto laidavimo galimybę ne savo iniciatyva, o tik esant motyvuotam paties įtariamojo arba jo advokato prašymui. Prokuratūros atstovai visuomet teigia, kad nieko išskirtinio tokios privilegijos suteikime nėra, tokių atvejų per visą Lietuvą yra pakankamai daug.

Kad yra yra visos sąlygos, leidžiančios atleisti M.Jampolskį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, šiuo atveju patvirtino ir Klaipėdos apylinkės teismo Plungės rūmai.

Suprasti akimirksniu

  • Prokuroras turi teisę priimti nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, kai įtariamasis perduodamas asmeniui, kuris vertas teismo pasitikėjimo, pagal laidavimą Baudžiamojo kodekso 40 straipsnyje numatytais atvejais.
  • Teismuose susiklosčiusi praktika remiasi būtent BK 40 str. 1 dalies nuostatomis, kurios numato: asmuo, padaręs baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, jeigu yra asmens, kuris vertas teismo pasitikėjimo, prašymas perduoti kaltininką jo atsakomybei pagal laidavimą.
  • Asmuo teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, jeigu egzistuoja BK 40 str. 2 d. numatytos sąlygos. Pagal šias sąlygas asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės tik tada, jeigu jis pirmą kartą padarė nusikalstamą veiką, visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi, padaręs nusikalstamą veiką, ir bent iš dalies atlygino ar pašalino padarytą žalą arba įsipareigojo ją atlyginti, jeigu ji buvo padaryta, ir yra pagrindas manyti, kad asmuo visiškai atlygins ar pašalins padarytą žalą, laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų.
  • Tik šių sąlygų visuma sudaro pagrindą atleisti asmenį nuo baudžiamosios atsakomybės. Kartu pažymėtina ir tai, kad net ir esant visoms BK 40 str. nurodytoms sąlygoms, teismas gali motyvuotai apsispręsti tiek dėl asmens atleidimo, tiek ir dėl atsisakymo atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, nes BK 40 str. nuostatos suteikia teismui galimybę, bet ne privalomą pareigą priimti būtent tokį sprendimą, kuriuo asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės.
  • Šių sąlygų buvimą teismas nustato vertindamas byloje įrodymus pagal savo vidinį įsitikinimą, ir padaręs išvadą, kad yra arba nėra galimybės atleisti asmenį nuo baudžiamosios atsakomybės, priima atitinkamą sprendimą.

M.Jampolskis nekalbus: „Procesas dar vyksta“

Išsisukęs nuo baudžiamosios atsakomybės M.Jampolskis iš alkoholio balos visiškai sausas vis dėlto neišlipo. Kaip administracinė nuobauda, tokiais atvejais vairuotojams įsigalioja draudimas dvejus metus vairuoti.

Jei laidavimo sąlygos būtų pažeistos, laiduotojui jokios pasekmės negresia, tačiau pačiam nuo atsakomybės atleistam asmeniui privilegija išnyktų ir jam tektų stoti prieš teismą pagal bendrą tvarką.

Tuo metu pats M.Jampolskis tuo, kaip klostosi jo reikalai su teisėsauga, džiaugtis nebuvo linkęs ir teigė nieko apie šią istoriją komentuoti nebenorintis. Maža to, aktorius prasitarė, kad taškas šioje istorijoje nėra padėtas: „Dar procesas vyksta.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs