Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Naisių vasaros“ scenoje Jurgis Didžiulis pasakė savo nuomonę apie blaivybę per prievartą 

Festivalis „Naisių vasara 2017“ sutraukė minias žmonių. Dalyviams nelabai rūpėjo festivalio organizatoriaus ir rėmėjo Ramūno Karbauskio blaivinimo politika. Vienintelis garsiai taręs žodį buvo Jurgis Didžiulis. Politikai į sceną nežengė.
Jurgis Didžiulis
Jurgis Didžiulis / Gintarės Januševičienės nuotr.

Jurgis Didžiulis ne kartą pasisakė prieš R.Karbauskio palaikomą alkoholio kontrolės įstatymo griežtinimą. Jis nepraleido šanso savo pasirodymo pabaigoje išreikšti festivalio šeimininkui prieštaraujančią nuomonę.

Į minią J.Didžiulis kreipėsi: „Jūs šiandien čia esat ir rodot gerą pavyzdį žmonėms, kurie moka tiktai tūsintis su buteliu. Taip? Tai klausimas yra – kaip juos atvesti į šitą tūsą? Mes šiandien padarėme gerą vakarėlį, bet pastebėkite vieną dalyką – aš jus tiktai gražiai paprašiau paploti, palinguoti ir pašokti. Jeigu aš tai būčiau daręs per prievartą? Sakyčiau – chebra, jūs dabar privalot šokt. Aš tikiu, kad gerai gaunasi, jei žmonės moka paprašyti gražiai. Tikiu lyderyste per pavyzdį. Tada visi kiti gali būti smagiai.“

VIDEO: Jurgio Didžiulio kreipimasis į „Naisių vasaros“ dalyvius

Festivalio atidarymo metu politikai ir net pats festivalio mecenatas R.Karbauskis nežengė į sceną. R.Karbauskis stovėjo greta scenos, o tarp žiūrovų stoviniavo Seimo pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė bei Seimo narė Agnė Širinskienė. Festivalyje lankėsi ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

R.Baškienė sakė, kad politikai, susiję su šio festivalio rengimu, į sceną nežengė. Teigė, kad vietoje oficialių kalbų geriau vaikšto tarp žmonių ir spaudžia rankas, kalbasi. Jos nuomone, skandalai dėl alkoholio kontrolės įstatymo, „Bix“ ir Vaido Baumilos pasitraukimo festivaliui nepakenkė, nes jis jau yra įsibėgėjęs.

„Nėra Bix‘ų, yra kiti. Tai yra jų apsisprendimas. Jie būtų padovanoję džiaugsmą žmonėms nemokamai. Kituose festivaliuose žmonės perka bilietus už 50 eurų, – sakė R.Baškienė, – nesmerkiu nė vieno. Tai yra nesusipratimas, nesusikalbėjimas. Galbūt suprasta ne taip.“

Festivalyje buvo griežtai draudžiama vartoti ar prekiauti alkoholiniais gėrimais – užrašas su raudonomis raidėmis „griežtai draudžiama“ pasitiko prie įėjimo į festivalio teritoriją.

Įžengus į „sausojo įstatymo“ žemę gali pastebėti, kad bokalui čia išties nėra vietos. Vaikai zuja pievose, ritinėjasi nuo Baltų arenos šlaitų. Tėvai stumdo vežimėlius, stadionas mirga nuo piknikaujančių šeimų.

Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka
Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka
Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka
Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka

„Visi tarsi gėlyčių apsiuostę, – apie festivalį kalba sutiktas šiaulietis Jonas, – man tai priimtina, tačiau vis dar yra žmonių, kuriems šventė nėra šventė, jeigu niekas neprisigeria ir nesusimuša.“

Šis pašnekovas – psichologas, todėl jam iškart krito į akis alkoholį draudžiantis užrašas prie įėjimo: „Iškart kyla pasipriešinimas ir norisi daryti atvirkščiai.“

Drauge atvykusios moterys džiaugėsi, kad yra blaivus festivalis ir atvyksta čia nusiteikusios laiką praleisti blaiviai.

„Visa Lietuva tokia kaip Naisiai nebus. Čia sutvarkyta aplinka, žmonės gražiai gyvena, nėra skurdo. Alkoholio draudimai nepadės – ne nuo to galo pradeda. Valančius gerti nedraudė. Žmonės sąmoningai pasirašydavo pasižadėjimą negerti ir jo laikydavosi, o visa bendruomenė padėdavo.“

Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka
Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka

Festivalio lankytojai iš Kelmės teigė, kad šį renginį visiškai atskiria nuo politikos. Alkoholio kontrolės įstatymas esą kiek per griežtas tiems, kurie dar nori vartoti. Gintui alkoholio galėtų išvis nebūti, tačiau pats pripažįsta, kad be jo nesilinksmina vien dėl įpratimo.

Jo draugas Zigmas jau dvylika metų abstinentas. Išgirdusi pagyras žmona traukia jį per dantį: „Na ir kas, kad dabar negeri? Reikėjo būti abstinentu, kai vaikus auginome.“

Laisvojo bėgimo sportu užsiimanti jaunimo kompanija „Wau“ iš Šiaulių blaivinimo politikos išvis nesureikšmina. Į festivalį atvyko filmuoti savo atliekamų triukų. Jie blaivinimo idėja netiki ir netiki, kad yra žmonių, kurie nevartoja alkoholio: „Kiekvienas žmogus vis tiek kažkiek išgeria.“

Tuo netiki sutikta Beno ir Kristinos Gudinavičių šeima, kurie į festivalį atvyksta kasmet. „Girdėjome, kad žmonės eina prie automobilių išgerti sidro, tačiau vis tiek nesimato girtų žmonių. Palyginus su kitais festivaliais čia labai saugu būti su mažu vaiku.“

Pora nemano, kad festivalis yra politizuotas, skirtas reklamuoti partijai ar tam tikroms politinėms idėjoms: „Nematėme jokios reklaminės atributikos.“

Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka
Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka

Paėjėjus iki naujai įrengtos „Triušių salos“, festivalio teritorijos pakraštyje, įsikūrusi „Valstiečių ir žaliųjų sąjungos“ palapinė. Čia buvo siūloma pasigaminti festivalio medalį su gandru. Šalia, atskiroje palapinėje, kurį laiką jaunuoliai pardavinėjo Gretos Kildišienės naujai išleistą knygą.

Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka
Gintarės Januševičienės nuotr./Festivalio „Naisių vasara“ akimirka

Festivalio svečiai Lina ir Ernestas iš Panevėžio atvyko nesigilindami, kas ir kodėl organizuoja renginį. „Aš įsivaizduoju, kad festivalį organizuoja Naisių miestelio bendruomenė,“ – sakė Ernestas.

Tuo tarpu pora iš Vilniaus Lina ir Marius su mažyliu rankose atvyko, nes svečiavosi Panevėžyje. „Draugai pasiūlė, todėl atvažiavome. Festivalis be alkoholio – gera iniciatyva, tačiau į politikų priimtus draudimus žiūrime skeptiškai,“ – kalbėjo vilniečiai.

Festivalyje „Naisių vasara 2017“ atsisakiusius dalyvauti „Bix“ ir Vaidą Baumilą pakeitė „Naktinės personos“. Vakariniame koncerte taip pat pasirodė Saulius Prūsaitis su grupe, Merūnas Vitulskis, grupė „Perkūno sakmė“.

Viso festivalio metu vyko daug užsiėmimų vaikams – viduramžių miestelis, įvairios meninės, kūrybinės ir mokslo dirbtuvės, gyvūnų parodos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Po keisto skambučio BIX atsisakė koncertuoti „Naisių vasaroje“: „Šis festivalis – politinis“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais