„Jeigu tau patinka bendrauti ne tik su žmonėmis, bet ir su gyvūnais, jei esi charizmatiška, linksma, jei nesi abejinga alkstantiems ir skriaudžiamiems keturkojams – šis pasiūlymas kaip tik TAU! Pakartok Justės Žičkutės (Justė pernai laimėjo atranką ir tapo KK2 vedėja – red.) sėkmę ir tapk televizijos žvaigžde!“ – ragina skelbimas. O po juo pateikiama anketa toms, kurios susivilioja šiuo skelbimu. Tačiau kai kurie duomenys, kuriuos reikalaujama pateikti anketoje, kelia abejonių.
Taip siekiama susidaryti žmogaus portretą
Kuo tai svarbu, norint gauti darbą televizijoje, paklausėme LNK televizijos.
Laidos vedėją vyrą ši nauja laida jau turi, prodiuseriai šiuo metu ieško moters, – sakė LNK atstovas.
„Tai – anketa, kuria siekiama kuo daugiau sužinoti apie žmogų. Iš anketos klausimų siekiama susidaryti pirminį žmogaus portretą, kuriuo vadovaujantis žmogus kviečiamas arba nekviečiamas į atranką. Jūsų paminėti – šeiminė padėtis, tautybė ar kiti anketos klausimai – nėra kriterijai, tai klausimynas, kurį užpildžius susidaromas žmogaus portretas, asmenybė“, – paaiškino LNK atstovas spaudai Gediminas Malaškevičius.
Klausimynas esą pakankamai išsamus, kad jį pildytų tik suinteresuoti asmenys. Anot G.Malaškevičiaus, televizijos laida – audiovizualinis meno kūrinys, turintis savo scenarijų, siužetą, todėl laidos kūrėjai turi savo viziją, koks turi būti laidos vedėjas: „Lygiai taip pat, kaip režisierius yra laisvas pasirinkti aktorius personažams įkūnyti. Laidos vedėją vyrą ši nauja laida jau turi, prodiuseriai šiuo metu ieško moters.“
Gali būti pradėtas tyrimas
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės skyriaus vyresnysis patarėjas Vytis Muliuolis 15min teigė, kad minėtame darbo skelbime nurodoma, jog LNK skelbia naujos televizijos laidos vedėjos (moteriškos lyties) atranką.
Vis dėlto, anot jo, pagal Lietuvos moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo 16 str., skelbimuose priimti į darbą, valstybės tarnybą arba mokytis draudžiama nurodyti reikalavimus, suteikiančius pirmenybę vienai iš lyčių, išskyrus šio įstatymo 10 straipsnio 5 punkte nurodytą atvejį reikalauti iš darbo ieškančių asmenų informacijos apie jų šeiminę padėtį, amžių (išskyrus šiame įstatyme numatytus atvejus), privatų gyvenimą ar šeimos planus.
„LNK administracijos el. paštu paprašėme informuoti, kokiu pagrindu laidų vedėjos pareigos siūlomos išimtinai tik moterims, taip pat, kodėl kandidato anketoje iš darbo ieškančių asmenų reikalaujama pateikti informaciją apie jų šeiminę padėtį, amžių ir privatų gyvenimą. Papildomai susisiekus su LNK administracija telefonu, buvome informuoti, jog dėl organizacinių – techninių kliūčių atsakymo pateikti nebuvo galimybės. Buvo atsiprašyta ir pažadėta atsakyti į užduotus klausimus artimiausiu metu“, – komentavo V.Muliuolis.
Negavus atsakymo ar nepanaikinus netinkamo turinio darbo skelbimo, lygių galimybių kontrolieriui bus siūloma pradėti tyrimą dėl Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo 16 str. pažeidimo kontrolieriaus iniciatyva.