Geriausi filmai apie Antrąjį pasaulinį karą (II dalis)

Šį penktadienį, spalio 24 dieną, Lietuvos kino teatrus pasieks apie paskutiniuosius Antrojo pasaulinio karo mėnesius pasakojantis įspūdingas karo filmas „Įniršis“. Premjeros proga apžvelgiame įdomiausius ir labiausiai atmintin įsirėžusius šio žanro filmus, pasakojančius apie 1939-1945 metų įvykius.
Filmas „Ivo Džimos smiltys“
Filmas „Ivo Džimos smiltys“ / Kadras iš filmo

Pirmajame straipsnyje apie geriausius filmus apie Antrąjį pasaulinį karą aptarėme tokius šio žanro darbus kaip „Ilgiausia diena“, „Gelbstint eilinį Rajaną“, „Purvinasis tuzinas“ ir nemažai kitų, kurių veiksmas ir sausumos karinės operacijos vyko Europos žemyne. Antrojoje dalyje dalijamės dešimčia filmų, kurie buvo apdovanoti prestižinėse apdovanojimų ceremonijose, yra pamėgti viso pasaulio kinomanų ir karo temos gerbėjų, o jų veiksmas vyksta už Europos ribų – Afrikoje ir Azijoje (filmų eiliškumas atsitiktinis).

1. „Plona raudona linija“ (angl. „The Thin Red Line“), 1998

Septyniems „Oskarams“ nominuota juosta „Plona raudona linija“ sužavėjo pasaulį įtaigia režisieriaus Terrence‘o Mallicko karo siaubo vizija. Filmui garso takelį parašęs kompozitorius Hansas Zimmeris sukūrė neįtikėtinai ramią atmosferą, kuri yra savotiškas kontrastas neišvengiamam kraujo praliejimui karo metu. Kaip ir daugelyje T. Mallicko darbų, didelis dėmesys šioje juostoje skiriamas gamtos vaizdams, todėl filmo kinematografija palieka neišdildomą įspūdį. Taip pat filmas gali pasigirti dideliu kino žvaigždžių kolektyvu. Juostoje nusifilmavo tokie vaidybos meistrai, kaip Seanas Pennas, Nickas Nolte, Adrienas Broody, Woody Harrelsonas, George‘as Clooney ir Johnas Travolta.

Kadras iš filmo/Filmas „Plona raudona linija“
Kadras iš filmo/Filmas „Plona raudona linija“

2. „Pirmasis pėstininkų būrys“ (angl. The Big Red One“), 1980

Režisierius Samuelis Fulleris 1980 metais pristatė karinę epopėją „Pirmasis pėstininkų būrys“ (angl. „The Big Red One“), pasakojančią apie pirmąjį JAV pėstininkų būrį, kuriame susipina keturių nepatyrusių karių likimas. Jiems vadovauti paskiriamas veteranas seržantas, kuris jaunuolius galiausiai paverčia užgrūdintais vyrais. Filmo veiksmas ir įdomiausios jo scenos vyksta Afrikos šiaurėje – ypač įsimena kovų epizodai, gražiai nufilmuotas veiksmas ir susišaudymų akimirkos. Juostoje galima pamatyti daug žinomų veidų, pavyzdžiui, šio žanro filmuose neretai matytą Lee Marviną. Filmo aktorių kolektyvą taip pat papildė Markas Hamillas, Robertas Carradine‘as ir Kelly Wardas.

Kadras iš filmo/Filmas „Pirmasis pėstininkų būrys“
Kadras iš filmo/Filmas „Pirmasis pėstininkų būrys“

3. „Laiškai iš Ivo Džimos“ (angl. „Letters from Iwo Jima“), 2006

Jei filmą imasi režisuoti legendinis režisierius ir aktorius Clintas Eastwoodas, nekyla abejonių, kad galima laukti išskirtinės juostos. 2006 metais penkių „Oskarų“ laureatas pristatė dvi, vieną už kitą įspūdingesnes, karinės tematikos juostas. Pirmoji – „Laiškai iš Ivo Džimos“ (angl. „Letters from Iwo Jima“) – iš japonų perspektyvos papasakojo apie tragiškus įvykius Ivo Džimoje amerikiečių karinės operacijos metu. Filmo siužetinės linijos epicentre atsiduria japonų generolo Kuribajašio (akt. Kenas Watanabe) ir jo pavaldinių paskutinės gyvenimo dienos. Juostoje didelis dėmesys skiriamas japonų ir amerikiečių kultūrų susidūrimui ir skirtumams. Šis filmas ne apie mūšį, o apie žmogiškumą. Juosta buvo nominuota keturiems „Oskarams“, tarp kurių – už geriausią filmą, scenarijų ir režisūrą, tačiau turėjo pasitenkinti auksine statulėle tik už geriausią garso montažą.

Kadras iš vaizdo įrašo/Filmas „Laiškai iš Ivo Džimos“
Kadras iš vaizdo įrašo/Filmas „Laiškai iš Ivo Džimos“

4. „Mūsų tėvų vėliavos“ (angl. „Flags of Our Fathers“), 2006

Kitas C.Eastwoodo žvilgsnis į amerikiečių šturmą Ivo Džimoje iš JAV karių perspektyvos pateikiamas filme „Mūsų tėvų vėliavos“ (angl. „Flags of Our Fathers“). Čia matome patriotizmo prisodrintą vaizdą, filmas pasakoja apie pasirengimą Ivo Džimos šturmui ir itin vaizdžiai pristato kiekvieno kario gyvenimą ir jų likimą saloje. Finalinio mūšio scenos užgniaužia kvapą, gaila, jog karinė operacija parodoma taip trumpai. Japonų akimis šis įvykis atrodė gerokai epiškiau. Į šį filmą C.Eastwoodas nepanoro kviesti pačių žinomiausių Holivudo žvaigždžių, todėl ši juosta įgavo paprastumo ir natūralumo. Čia nėra vieno lyderio, herojai lygiaverčiai. Filme pasirodė aktoriai Ryanas Phillippe‘as, Adamas Beachas, Barry Pepperis ir Paulas Walkeris. Juosta buvo nominuota dviem „Oskarams“ techninėse kategorijose.

Kadras iš filmo/Filmas „Mūsų tėvų vėliavos“
Kadras iš filmo/Filmas „Mūsų tėvų vėliavos“

5. „Tiltas per upę Kvai“ (angl. „The Bridge on the River Kwai“), 1957

Geriausias 1957 metų filmas, karinė drama „Tiltas per upę Kvai“ (angl. „The Bridge on the River Kwai“) savo kūrėjams iš aštuonių „Oskaro“ kategorijų, kuriose buvo nominuotas, pelnė net septynis JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimus, tarp kurių – už geriausią metų filmą. Režisieriaus Davido Leano filme pasakojama apie į japonų nelaisvę pakliuvusius britų karius ir jų vadą. Belaisviai priverčiami statyti geležinkelio tiltą Birmoje. Tai drama apie ryžtą, garbę ir nepalaužiamą laisvės troškimą. Pagrindinio vaidmens atlikėjas, aktorius Alecas Guinessas, gavo savo pirmąjį „Oskarą“ už nepriekaištingą pulkininko Nikolsono vaidmenį.

Kadras iš filmo/Filmas „Tiltas per upę Kvai“
Kadras iš filmo/Filmas „Tiltas per upę Kvai“

6. „Ivo Džimos smiltys“ (angl. „Sands of Iwo Jima“), 1949

Keturiems „Oskarams“ nominuota 1949 metų amerikiečių karinė drama „Ivo Džimos smiltys“ (angl. „Sands of Iwo Jima“) – įdomus režisieriaus Allano Dwabo filmas apie drąsą. Pagrindinį vaidmenį juostoje atliko ano meto JAV vyriškumo simbolis – aktorius Johnas Wayne‘as. Jis įkūnijo griežtą seržantą Džoną Straikerį, kuriam liepiama paruošti nepatyrusius karius Ivo Džimos šturmui. Nors filme karinės operacijos parodytos labai trumpai, tačiau juosta turi tvirtą psichologinį pagrindą. Filmo metu labai vaizdingai pateikiami kareivių portretai, jų baimės ir vienintelis noras – gyventi.

Kadras iš filmo/Filmas „Ivo Džimos smiltys“
Kadras iš filmo/Filmas „Ivo Džimos smiltys“

7. „Ilgiausia japonų diena“ (angl. „Japan‘s Longest Day“), 1967

„Ilgiausia japonų diena“ (angl. „Japan‘s Longest Day“) – tai 1967 metais pasirodęs karo filmas apie 1945 m. rugpjūčio 15 dieną. Būtent tą dieną buvo paskelbta Japonijos kapituliacija. Juostos centre atsiduria žmonės, kurie dar bando kovoti, tačiau beprasmis kraujo liejimas atneša tik dar daugiau mirčių. Tai labai tamsus, nemalonus ir pesimistiškai nutiekiantis filmas apie žmonių bejėgiškumą. Filmas savo stiliumi panašus į 2004 metų vokiečių „Trečiojo Reicho žlugimą“ (angl. „The Downfall“), apie kurį buvo kalbama ankstesniame straipsnyje.

Kadras iš filmo/„Ilgiausia japonų diena“
Kadras iš filmo/Filmas „Ilgiausia japonų diena“

8. „Šlovės dienos“ (angl. „Days of Glory“), 2006

Prancūzų 2006-ųjų karinė drama „Šlovės dienos“ (angl. „Days of Glory“), kurią režisavo Rachidas Boucharebas, parodo negailestingą keturių prancūzų karių likimą. 1943 metais vaikinai siunčiami į karą tiek Europoje, tiek Afrikoje. Jie visomis pastangomis bando nugalėti fašistus, tačiau kruvina realybė leidžia tik pasvajoti apie pergalės skonį, kai priešas toks galingas. Juosta buvo nominuota „Oskarui“ Geriausio užsienio filmo kategorijoje, o pagrindinius vaidmenis atliko žinomi aktoriai Samy Naceri ir Jamelis Debbouze.

Kadras iš filmo/Filmas „Šlovės dienos“
Kadras iš filmo/Filmas „Šlovės dienos“

9. „Saulės imperija“ (angl. „Empire of the Sun“), 1987

Vienas geriausių pasaulio režisierių ir prodiuserių, keturių „Oskarų“ laureatas Stevenas Spielbergas, 1987 metais pasauliui pristatė savo pirmąjį rimtą karinės tematikos filmą „Saulės imperija“ (angl. „Empire of the Sun“). Juostoje pasakojama likimo valiai palikto berniuko, kuris pakliūna į japonų rankas ir tampa vienu iš šimtų koncentracijos stovykloje atsidūrusių žmonių, istorija. Tai jautri drama, parodoma iš vaiko, kurio užnugaryje vyksta siaubingas karas, perspektyvos. Filmas supažindina mus su dar jaunu ir pirmą kartą kino ekranuose pasirodžiusiu Christianu Bale‘u. Juostoje puikų vaidmenį atliko ir Johnas Malkovichius. Filmas buvo nominuotas šešiems „Oskarams“ ir pelnė nemažai kitų prestižinių apdovanojimų.

Kadras iš filmo/Filmas „Saulės imperija“
Kadras iš filmo/Filmas „Saulės imperija“

10. „Pragaras Okeanijoje“ (angl. „Hell in Pacific“), 2004

1968 metais pasirodė karo filmas „Pragaras Okeanijoje“ (angl. „Hell in Pacific“), kuriame pagrindinius vaidmenis atliko garsūs aktoriai Lee Marvinas ir Toshiro Mifune. Filmas ypatingas tuo, jog jame parodomi tik du personažai. Juostoje pasakojama apie amerikiečių ir japonų karių susidūrimą ir norą nugalabyti vienas kitą, tačiau karo siaubas ir gyvybės troškimas sugeba pralaužti ledus ir suvienyti juos bendram tikslui – pabėgimui iš salos, kurioje jie įstrigo. Filme nėra kovų, tačiau dviejų skirtingų kultūrų priešprieša ir bendradarbiavimas leidžia įsivaizduoti, kokių padarinių karas turėjo jį išgyvenusiems žmonėms.

Kadras iš filmo/Filmas „Pragaras Okeanijoje“
Kadras iš filmo/Filmas „Pragaras Okeanijoje“

11. „Jūrų pėstininkai“ (angl. „The Pacific“), 2010

Papildomą vietą šiame sąraše užima „Jūrų pėstininkai“ (angl. „The Pacific“) – režisieriaus S.Spielbergo ir aktoriaus Tomo Hankso bendras televizinis projektas, kurio veiksmas rutuliojasi Okeanijoje. Brutalus, efektingai žavus ir vyriškas mini-serialas iš dešimties serijų, įtraukia nuo pradžių iki pat finalo. „Jūrų pėstininkai“ – brangiausias visų laikų mini-serialas, kainavęs 120 mln. JAV dolerių. Dėl puikios aktorių vaidybos ir įtraukiančio scenarijaus šis projektas tapo vienu išraiškingiausių karo epų televizijos istorijoje, nors jame ir nėra garsių vardų.

Kadras iš filmo/Filmas „Jūrų pėstininkai“
Kadras iš filmo/Filmas „Jūrų pėstininkai“

Tikimės, kad kiekvienas jūsų atras patikusį filmą šiame labiausiai intriguojančių filmų apie Antrąjį pasaulinį karą sąraše. Jau spalio 24 dieną jį papildys efektingas ir stiprių emocijų prisotintas „Įniršis“, kuriam jau dabar pranašaujamos nominacijos 87-uose JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimuose.

VIDEO: ĮNIRŠIS kinuose spalio 24d.

Daugiau kino naujienų, recenzijų ir straipsnių rasite ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų