Braškės išstūmė agurkus ir pomidorus
Apie vieną hektarą ploto užimantys braškių krūmai atsirado ten, kur anksčiau derėjo derėjo daržovės. Dabar jau neegzistuojančių „Neveronių šiltnamių“ vietoje pirmasis braškynas pasodintas prieš trejus metus, kai šių uogų auginimu užsiimantis A.Liaudinskas gavo pasiūlymą naudotis buvusios bendrovės šiltnamiais.
Suprasti akimirksniu
- A.Liaudinskas braškes Neveronyse augina buvusių pomidorų šiltnamių vietoje
- Pagrindiniai ūkininko braškių pirkėjai – turgaus lankytojai ir smulkios kavinės
- Šiemet braškės nebus brangesnės nei pernai
- Kai kurie pirkėjai pasiryžę už lietuviškas uogas mokėti du kartus daugiau
„Juose anksčiau buvo auginami pomidorai ir agurkai“, – pasakoja dabar jau du dešimtmečius braškių auginimu užsiimantis ūkininkas.
Nors A.Liaudinsko braškių valdos kuklios, tačiau pernai kai kuriomis dienomis augintojas parduodavo iki kelių šimtų kilogramų šios rūšies uogų.
Daugiausiai jų keliauja į Vilniaus ar Kauno turgavietes, taip pat kai kurių restoranų ir kavinių virtuves. Be to, į Neveronyse esančius braškių šiltnamius gali atvykti ir norintieji patys prisiskinti uogų, tiesa, ne už dyką.
Prasidėjus raudonuoti braškėms, uogos šiltnamiuose pradedamos rinkti kiekvieną dieną, išskyrus pirmadienį, kuomet nė vienas iš šalies turgų nedirba.
Vedžiodamas po šiltnamį A.Liaudinskas pasakoja, kad braškių krūmus reikia keisti kas tris sezonus.
„Po trečio sezono tokius braškių krūmus auginti nėra ekonomiškai naudinga – uogos susmulkėja, sumažėja jų kiekis. Sąnaudos tos pačios, o uždarbis sumažėja kelis kartus“, – aiškino ūkininkas.
Konkurencija kainas sumažintų
A.Liaudinskas teigė, kad braškių skynimas šiltnamiuose šiais, kaip ir praėjusiais metais, prasidėjo gegužės viduryje ir tęsis iki birželio vidurio, o tai, jog pirmojo derliaus uogos yra brangesnės nei parduodamos antroje birželio pusėje, – normalu.
„Šiemet, kai prasidėjo su kalafiorais čia viskas, visiems kažkodėl užsifiksavo, kad viskas brangu. Pasakai, kad braškių kilogramas aštuoni eurai, ir tada: „Jėzau, kaip brangu“. Pernai lygiai tiek pat kainavo, visi stojo į eilę ir pirko, o šiemet jau brangu“, – iš lietuvių pasipiktinimo pirmojo derliaus vaisių kainomis juokėsi A.Liaudinskas.
Jo teigimu, pačių pirmųjų lietuviškų braškių, užaugintų šiltnamiuose, kilogramas ir šiais, ir praėjusiais metais kainavo apie 10 Eur, o 2014 m. pirmųjų braškių kilogramas buvo kiek pigesnis – 25 lt (7,2 Eur).
Tiesa, A.Liaudinskas priduria, kad tuo metu jomis pradėjo prekiauti savaite vėliau nei šiemet ir rinkoje tada jau buvo nemažai lenkiškų uogų.
„Jeigu atsirastų daugiau braškių augintojų Lietuvoje, tai vieną gražią dieną kainos galbūt nukristų ir gal nebevežtų iš Lenkijos“, – mintimis dalijosi ūkininkas iš Kauno rajono.
Mažiausiai braškių mėgėjų piniginė nukentės antroje birželio pusėje. A.Liaudinskas pažymi, kad pernai pigiausi braškių kilogramas prieš Jonines kainavo apie 1,5 Eur. Tikėtina, kad panašios kainos bus ir šiemet.
Anot ūkininko, viena iš priežasčių, kodėl pastaraisiais metais braškių kainos yra šiek tiek ūgtelėjusios, yra išaugusi uogų tręšimui naudojamų mineralinių medžiagų kaina.
Paklaustas, ar nemažėja braškių valgytojų Lietuvoje, vyriškis patikina, kad yra atvirkščiai – šių uogų suvalgoma vis daugiau, o ištikimiausi braškių gerbėjai jas perka kiekvieną dieną, vos tik joms pasirodžius prekyboje.
Tiesa, kai kuriems braškių valgytojams svarbi ir uogos kilmės šalis. Kaip teigė braškių augintojas, patriotiškai nusiteikusių pirkėjų negąsdina net du kartus brangesnė, lyginant su užsienietiškomis, lietuviškų uogų kaina.