Dailis Barakauskas nuo genetiškai modifikuotų organizmų siūlo labiau saugoti sodininkus

Sodininkų bendrijų teritorijoje bei 5 kilometrų atstumu nuo jos siūloma uždrausti auginti ar dauginti genetiškai modifikuotus organizmus (GMO), augalus bei jų sėklas.
Dailis Barakauskas
Dailis Barakauskas / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Atitinkamą pasiūlymą Sodininkų bendrijų įstatymui Seime įregistravo parlamentaras „tvarkietis“ Dailis Barakauskas.

„Kol tiek Lietuvoje, tiek Europoje nėra vieningos nuomonės ir neginčitinų tyrimų, dėl GMO poveikio žmonių sveikatai ir natūraliai gamtai, būtina taikyti atsargumo principą, siekiant išvengti negrįžtamųjų arba tik sunkiai sugrąžinamų procesų“, – teigia jis.

Pasak parlamentaro, sodininkų bendrijos ne kartą jam yra išreiškusios nuogąstavimą dėl galimo GMO ir kultūrų plitimo.

„Sodininkai savo žemėje, kuri prilyginama žemės ūkio paskirties žemei, augina daržoves, gėles, bites savo poreikiams ir yra suinteresuoti, kad jos augtų ekologiškos, nenaudojant trąšų, pesticidų“, – sako parlamentaras.

Pasak D.Barakausko, 5 km atstumas motyvuojamas mokslinių tyrimų išvadomis, kad bitės bei kiti vabzdžiai ieškodami medingų plotų gali nuskristi pirmyn atgal iki 7 km.

„Taip pat reikia atsižvelgti, ir į tai, kad net be vabzdžių pagalbos GMO gali išplisti – pavyzdžiui, vėjui pernešant rapsų žiedadulkes“, – teigė D.Barakauskas, Seimui teikiantis svarstyti nebe pirmą pataisą dėl GMO apribjimų Lietuvoje.

Tačiau motyvuodamas verslo žlugdymu, Seimas kol kas nė vieno sprendimo nepriėmė: nesugriežtino prekybos GMO turinčiais produktais, neįpareigojo maisto produktų ir vaistų, kuriuose yra GMO, gamintojų, importuotojų ar tiekėjų mokėti specialias 5 proc. dydžio produkto vertės sveikatos draudimo įmokas.

Dabar Lietuvoje nėra numatyta draudimų GMO auginti sodininkų teritorijose bei šalia jų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai