Šiemet gauti veterinarijos sertifikatai pieno ir žuvininkystės produktams duris atvėrė į Jungtinius Arabų Emyratus, jautienai ir jos produktams – į Maroką, kiaulienai, jautienai ir jų produktams – į Honkongą, kiaulienai ir kiaulienos pusgaminiams, pranešė ŽŪM.
Pieno produktų daugiausia eksportuota į Libiją (10,5 tūkst. tonų), Vietnamą (8,9 tūkst.) ir Indoneziją (5,7 tūkst.). Lietuviškos mėsos daugiausia pageidavo Vietnamas (2,8 tūkst.), Baltarusija (1,8 tūkst.) bei Ukraina (1,7 tūkst.), mėsos gaminių – Tadžikija (983 tonų), Japonija (139) ir Jungtinės Valstijos (124).
ŽŪM duomenimis, 2018 metais mėsos ir jos gaminių iš viso eksportuota – 12,4 tūkst. tonų – 13 proc. mažiau nei pernai, o pieno produktų – 75,9 tūkst. tonų – 30 proc. daugiau.
Ministerijos teigimu, daugiausia Lietuva eksportuoja grūdų, pieno produktų ir mėsos, tačiau artimiausiu metu siekiama išplėsti išvežamų produktų spektrą.
Anot žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio, naujų rinkų žvalgyba reikalinga, nes plečiantis paklausai, augintojai gali didinti gamybą, kurti didesnės pridėtinės vertės produktus, gauti aukštesnes supirkimo kainas.
Anot ministerijos, netrukus tikimasi užbaigti 8 metus trunkančias derybas su Kinija dėl lietuviškos jautienos ir jos subproduktų eksporto – 2019 metų pradžioje į Lietuvą turėtų atvykti Kinijos muitinės tikrintojai įvertinti lietuvišką jautieną.
„Po šio patikrinimo tikimasi, kad bus išduotas leidimas eksportuoti šaldytą jautieną. Kinai įprastai atveria rinką vienam produktui, todėl džiugu, kad jie Lietuvai daro išimtį ir vienu metu nori įsileisti jautieną ir subproduktus“, – pranešime sakė G. Surplys.
Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos (LMPA) vadovas Egidijus Mackevičius spalį BNS sakė, kad jautienos eksporto atvėrimas būtų ypač svarbus žingsnis, nes Kinija laikoma viena perspektyviausių rinkų. Be to, jautienos perdirbėjai nuolat yra perteklinėje situacijoje.
Lietuvos gaminama produkcija iš viso pasiekia daugiau nei 130 pasaulio valstybių.