„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ekologiniai ūkiai turi pateikti informaciją apie derlių

Į Europos Sąjungos (ES) ir valstybės biudžeto lėšomis teikiamas kompensacines išmokas pretenduojantys ekologinių ūkių savininkai iki metų pabaigos sertifikavimo institucijai turi pateikti būtiną informaciją apie užaugintą ir realizuotą produkciją.  
shutterstock (3)
Obuoliai

Tokią prievolę turi ūkininkai, pateikę paraiškas ir prisiėmę įsipareigojimus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“. Ne vėliau kaip iki š.m. gruodžio 31 dienos sertifikavimo institucijai jie turi pateikti informaciją apie einamaisiais metais užaugintą ir pateiktą rinkai produkciją, nurodant produkto rūšį, pavadinimą ir kiekį.

Suskubę, paramos sulauks greičiau

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Metodikų rengimo ir koordinavimo skyriaus vyriausiosios specialistės Sigutės Stakvilevičienės teigimu, ekologiniuose pareiškėjų ūkiuose užauginta ar pagaminta produkcija turi būti pateikiama rinkai arba panaudota ūkio reikmėms. Informaciją apie derlių nuo spalio 15 d. iki gruodžio 31 d.  ūkininkai turi pateikti Žemės ūkio ministerijos paskirtai sertifikavimo institucijai – viešajai įstaigai „Ekoagros“.

Ekologinių ūkių savininkai raginami nelaukti paskutinių nustatytų termino dienų ir reikiamą informaciją pateikti anksčiau.

Ekologinių ūkių savininkai raginami nelaukti paskutinių nustatytų termino dienų ir reikiamą informaciją pateikti anksčiau. Anksčiau pateikusieji visus reikiamus dokumentus, greičiau sulauks paramos pagal KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“

Vėliuojantiems gresia sankcijos

S. Stakvilevičienė pažymi, kad nesilaikant nustatyto reikalavimo iki gruodžio 31 dienos pateikti informaciją sertifikavimo įstaigai apie einamaisiais metais užaugintą, patiektą rinkai pirminę produkciją, nurodant produkto rūšį, pavadinimą, kiekį, parama pagal šią KPP priemonę einamaisiais metais mažinama 50 proc.

Jeigu iki einamųjų metų gruodžio 31 d. ūkis nepardavė jokios produkcijos dėl produkcijos sandėliavimo, jis turi pateikti informaciją sertifikavimo įstaigai apie užaugintą produkcijos kiekį ir išmoka einamaisiais metais nebus mažinama. Tačiau ši informacija apie praėjusių metų produkcijos panaudojimą ar realizavimą sertifikavimo įstaigai turi būti pateikta ne vėliau kaip iki einamųjų metų gegužės 31 d.

Produkcijos nepanaudojus ar nepateikus į rinką (išskyrus atvejus, kai produkcija sandėliuojama, bet ne ilgiau kaip iki gegužės 31 d.), parama einamaisiais metais bus mažinama 50 proc.

Produkcijos nepanaudojus ar nepateikus į rinką (išskyrus atvejus, kai produkcija sandėliuojama, bet ne ilgiau kaip iki gegužės 31 d.), parama einamaisiais metais bus mažinama 50 proc.

Tęsiantiems įsipareigojimus galioja sena tvarka

S. Stakvilevičienė primena, kad pareiškėjai, tęsiantys įsipareigojimus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programą „Ekologinis ūkininkavimas“, informaciją apie einamaisiais metais užaugintą ir pateiktą rinkai produkciją teikia tokia pačia tvarka kaip ir anksčiau.

Iki kitų metų gegužės 15 d. ekologinių ūkių savininkai NMA turi pateikti Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo 18 lentelę „Ekologiškų produktų realizavimo apskaita“. Lentelėje turi būti nurodyta informacija apie realizuotą produkciją.

Tęsiantieji įsipareigojimus ankstesnio programinio laikotarpio pareiškėjai, jau realizavę užaugintą produkciją, taip pat raginami nelaukti gegužės 15-osios ir būtiną informaciją pateikti greičiau.

Kompensuojami finansiniai praradimai

Ekologiniams ūkiams mokamas kompensacines išmokas ne vienerius metus gauna Lyduokių seniūnijoje (Ukmergės r.) ūkininkaujantis Valentinas Genys. Jis pabrėžia, kad ekologinių ūkių savininkams skiriamos išmokos kompensuoja finansinius praradimus, patiriamus dėl to, kad ūkininkaujama ekologiškai, nenaudojant trąšų. „Tai nėra parama ūkininkui, o negautų pajamų kompensavimas. Remiamas hektaras tam, kad duonelė parduotuvėje būtų pigesnė“, – akcentuoja ekologinio ūkio savininkas.

Agronomo išsilavinimą turintis vyras jau 12 metų užsiima ekologine žemdirbyste. Pereiti prie ekologinio ūkininkavimo jį paskatino smalsumas ir siekis gyventi darnoje su gamta, nenualinti žemės. „Jau 19 metų dirbu bearimėje sistemoje. Tuo metu buvo kalbama, kad bearimėje sistemoje ekologija neįmanoma. Toks „neįmanoma“ uždegė mane pabandyti. Užsidegiau, ir su mokslo pagalba ūkininkauju ekologiškai, be trąšų, atlikdamas žemės tyrimus, kasmet darydamas nemažai bandymų turiu šiokį tokį rezultatą“, – aiškina jis.

Ūkininkaudamas Ukmergės rajone, kur vyrauja nenašios žemės, V. Genys sako auginantis ne tai, ką užsimano, bet tai, kas tinka dirvožemiui ir ką gali parduoti. Apie 230 ha žemės valdantis agronomas augina rugius, spelta kviečius, kmynus ir motiejukus sėklai. Ūkyje išauginta ekologiška produkcija daugiausia iškeliauja į Vakarus: rugiai ir kmynai eksportuojami į Vokietiją, motiejukai – į Skandinavijos šalis. „Ūkininkauti ekologiškai yra iššūkis, nes reikia įdėti daugiau darbo su dirvožemiu, daugiau mokslinio-popierinio darbo. Technologiškai niekas per daug nesiskiria. Tačiau turi susitaikyti su finansiniais praradimais“, – apibendrina ūkininkas.

Daugiau informacijos – www.nma.lt, https://zum.lrv.lt

Sužinok naujienas apie paramą pirmas – prisijunk prie NMA Facebook paskyros. 

NMA logo mazas
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“