JAV. Dirbtinis intelektas ir robotai laukuose
JAV žemės ūkio sektorius tradiciškai pasižymi inovacijų diegimu. Šiandien čia itin aktyviai taikomas dirbtinis intelektas (DI) ir robotika. Portale „Successful Farming“ publikuotame straipsnyje aprašoma, kaip DI padeda ūkininkams priimti labiau pagrįstus sprendimus, remiantis duomenimis apie orą, dirvožemio būklę ir augalų sveikatą.
Robotai atlieka įvairias užduotis – nuo ravėjimo iki derliaus nuėmimo, taip mažindami žmonių darbo poreikį ir didindami produktyvumą. Pastaruoju metu vis dažniau matomi autonominiai traktoriai ir kombainai, kurie gali dirbti be tiesioginės žmogaus priežiūros, optimizuodami išteklių naudojimą ir mažindami darbo sąnaudas.
Be to, DI sėkmingai naudojamas ir gyvulininkystėje – stebėti gyvulių sveikatą, mitybą ir elgseną, leidžiant ūkininkams greičiau pastebėti problemas ir imtis prevencinių priemonių.
Kanada. Dronai – vertingi pagalbininkai ūkyje
Kanadoje dronai tampa vis svarbesniu įrankiu žemės ūkyje. Leidinyje „The Western Producer“ pasakojama apie dronų panaudojimo galimybes – nuo sėklų sėjimo iki laukų stebėjimo. Dronai gali greitai ir tiksliai apžvelgti didelius plotus, teikdami ūkininkams informaciją apie augalų būklę, drėgmės lygį ir kitus svarbius aspektus.
Šiuolaikinės technologijos leidžia dronams ne tik vizualiai stebėti laukus, bet ir rinkti duomenis su specialiais jutikliais, pavyzdžiui, hiperspektrinėmis kameromis, kurios padeda tiksliau nustatyti augalų stresą ir ligas. Dronai taip pat pradedami naudoti ir purškimui, siekiant sumažinti chemikalų kiekį ir jų poveikį aplinkai.
Australija. Vertikalieji ūkiai miestuose
Australijoje, susiduriant su ribotais žemės ir vandens ištekliais, vis didesnį populiarumą įgauna vertikalieji ūkiai. „ABC Rural“ portale aptariami šiuolaikinių vertikaliųjų ūkių pranašumai – galimybė auginti maistą ištisus metus, nepriklausomai nuo oro sąlygų, ir efektyvesnis vandens naudojimas.
Šiuo metu vertikaliųjų ūkių technologijos tobulėja automatizavimo ir energijos vartojimo efektyvumo link. Kuriamos uždaros auginimo sistemos, kuriose itin tiksliai kontroliuojama aplinka ir sumažinamas vandens bei trąšų poreikis. Be to, atsiranda įdomių hibridinių sprendimų, derinančių vertikalųjį ūkininkavimą su tradiciniais metodais.
Nyderlandai. Šiltnamiai – technologijų lopšys
Nyderlandai nuo seno garsėja savo pažangiais šiltnamiais, kurie leidžia efektyviai išnaudoti žemę ir auginti įvairiausias kultūras net ir nepalankiomis klimato sąlygomis. Šiandien šiltnamiai tapo tikrais technologijų lopšiais, kuriuose diegiamos inovacijos, keičiančios ūkininkavimo praktikas.
Portale „Dutch News“ ir kituose šaltiniuose pristatomi modernūs šiltnamiai, kuriuose naudojami robotai, DI, hidroponika ir panašios pažangios technologijos. Robotai atlieka įvairias užduotis – nuo sėklų sodinimo ir daigų persodinimo iki derliaus nuėmimo ir rūšiavimo.
DI padeda optimizuoti augalų augimo sąlygas, reguliuojant temperatūrą, drėgmę, apšvietimą ir CO2 koncentraciją. Vis plačiau pasitelkiamas hidroponikos metodas leidžia auginti augalus be dirvožemio, naudojant vandenyje ištirpintas maistines medžiagas.
Izraelis. Dykumų pritaikymas žemės ūkiui
Izraelis, esantis sausringo klimato zonoje, yra plačiai žinomas dėl savo inovacijų žemės ūkio srityje. Leidinyje „The Jerusalem Post“ aprašomos unikalios drėkinimo sistemos, atsparių sausrai augalų veisimas ir kitos technologijos, leidžiančios šioje šalyje sėkmingai plėtoti žemės ūkį.
Izraelis toliau tobulina drėkinimo metodus, pavyzdžiui, tikslųjį drėkinimą, leidžiantį optimaliai paskirstyti vandenį pagal augalų poreikius ir taip taupyti brangius išteklius.
Taip pat aktyviai plėtojamos biotechnologijos ir genų inžinerija, kuriant atsparesnes ir derlingesnes augalų veisles, pritaikytas augti sudėtingomis sąlygomis.
Be to, Izraelis yra vienas iš lyderių dirvožemio tyrimų srityje, ieškant naujų būdų dirvožemio derlingumui gerinti ir degradacijai stabdyti, taip prisidedant prie tvaresnio ūkininkavimo.
Tendencijos ir jų pamokos
Užsienio žiniasklaidoje atsispindinčios tendencijos rodo, kad agrosektorius nuolat modernėja, o technologijos jame atlieka vis svarbesnį vaidmenį. Robotai, DI, dronai, vertikalieji ūkiai ir kitos inovacijos didina žemės ūkio našumą, padeda taupyti išteklius ir prisitaikyti prie klimato kaitos iššūkių.
Vis didesnį populiarumą įgauna duomenų analizė ir išmanusis ūkininkavimas, suteikiantis ūkininkams galimybę priimti duomenimis grįstus sprendimus ir optimizuoti ūkio veiklą. Itin svarbu paminėti ir tvaraus žemės ūkio principų diegimą, siekiant sumažinti neigiamą poveikį aplinkai ir užtikrinti ilgalaikę žemės ūkio plėtrą.
Lietuvos ūkininkai jau seka šiais pavyzdžiais ir tam, kad išliktų konkurencingi, turėtų dar drąsiau diegti ir taikyti naujausias technologijas.