Eksperimentinis pieno ūkis Viskonsino valstijoje (JAV) yra pirmasis pieno ūkis pasaulyje, gaminantis pieną iš 21 klonuotų karvių, iš jų 17 karvių yra identiškos, išvestos iš vienos motininės karvės. Biotechnologijų bendrovė Infigen, valdanti minėtą eksperimentinį ūkį, teigia, kad visos karvės yra normalios ir sveikos, pieno išvaizda ir skonis nesiskiria nuo paprastų karvių pieno.
Nors mokslinių tyrimų apie tokio pieno saugumą trūksta, tačiau Infigen kompanijos prezidentas Michael Bishop klonuotų karvių pieną vartoja. „Klonuotų karvių pienas yra visiškai normalus. Moksliškai neturiu pagrindo manyti kitaip. Norėčiau jį kuo greičiau pradėti pardavinėti. Man labai nepatinka, kad dabar visą šį pieną turiu išpilti į kanalizaciją,“ – tvirtina M.Bishop.
Iki šiol M.Bishop nesusidūrė su jokiais savo veiklos apribojimais. Už JAV maisto ir vaistų saugą atsakinga institucija (Food and Drug Administration (toliau – FDA )) paprašė biotechnologijų bendrovės Infigen savanoriškai neparduoti jokių produktų, pagamintų iš klonuotų galvijų, tačiau nėra jokių vietinių įstatymų draudžiančių tokią prekybą. FDA laukia Nacionalinės mokslų akademijos parengtos ataskaitos apie klonuotų gyvūnų produktų saugą, kuri planuojama pasirodys tik kitų metų pradžioje.
Tikisi visuomenės pasitikėjimo. Infigen, prieš pradėdama prekiauti savo pienu, sutiko palaukti, kol pasirodys ataskaita dėl pieno saugos, bet tai daugiau yra viešųjų ryšių žingsnis. M.Bishop nori įsitikinti, kad visuomenė supranta skirtumą, jog klonuoti gyvūnai nelaikomi genetiškai modifikuotais (jų DNR nebuvo jokiu būdu pakeista, jie tiesiog nukopijuoti). Savo ruožtu bendrovė užsakė du tyrimus, kad įrodytų jog nėra jokio skirtumo tarp jų klonuotų karvių pieno ir įprastų karvių pieno.
Per mažai žinoma. Grupės, kontroliuojančios genetiškai modifikuotą maistą, yra susirūpinę dėl klonuotų gyvūnų produktų vartojimo tik todėl, kad per mažai žino apie jų saugumą. „Mes nežinome, kokios bus genetinės pasekmės dėl tokių produktų vartojimo. Labai didelė teisinė spraga, kad nėra šią veiklą reglamentuojančių dokumentų“, – savo nuomonę išreiškė Joe Mendelson, Vašingtone įsikūrusio Maisto saugos centro direktorius.
Neseniai atliktas tyrimas nustatė, jog bandymas klonuoti gyvūnus iš tikrųjų yra sėkmingas tik 2-5 atvejais iš 100. Be to, tokiems gyvūnams dažnai iškyla rimtų sveikatos sutrikimų. Prisiminkime klonuotą avį Dolly, kuri buvo neįprastai nutukusi.
Patentuotas klonavimo metodas. Infigen tvirtina, kad jų patentuotas klonavimo metodas yra kitoks. Jie giriasi pasiekę 17 procentų sėkmės rodiklį, be to jų klonuotos karvės gimsta sveikos. M.Bishop atsisako išduoti jų sėkmės paslaptį, kuri leidžia pasiekti tokį didelį procentą sėkmingų, sveikų naujagimių veršelių, taip pat sveikų suaugusių karvių. Tačiau dėl klonuotų karvių pieno pardavimo dar reikia laimėti viešųjų ryšių karą.
Tačiau priešingos stovyklos atstovas J.Mendelson tvirtina kitaip: „Jeigu atliksime daugiau mokslinių tyrimų, tikriausiai rasime svarių argumentų, jog klonavimo technologija nėra tobula.“