Griciūnų kaime pieningos Čekų baltųjų veislės ožkos auginamos jau 18 metų. Didžiausiame Lietuvos ekologiniame ūkyje dabar jų yra beveik 500, daug ožkingų, tad per sausį susilauks gausaus palikuonių būrio.
Ūkio šeimininkė, pasinaudojusi europine parama, prieš kelerius metus įsirengė sūrinę, iš ožkų pieno gamina keliasdešimties pavadinimų sūrius.
D. A. Ėmužytė neseniai įsigijo ir pirmuosius mėsinius ožiukus, nes šios dietinės mėsos labai ieško pirkėjai.
„Ožkininkystei yra didžiulė perspektyva. Ir jei dabar Lietuvoje būtų 20 tokių ūkių, kaip mano, tai mes laisvai galėtumėme produktus eksportuoti į Japoniją, Vokietiją, Lenkiją, Ameriką, nes tų šalių atstovai jau buvo atvykę ir domėjosi produkcija“, – pasakoja ūkininkė, Pieninių ožkų augintojų asociacijos vadovė D. A. Ėmužytė.
Manoma, kad ožka – vienas pirmųjų žmogaus prijaukintų gyvūnų. Kaip sako augintoja, jos mėgsta kitų gyvulių bendriją. O jei bandai iškyla pavojus, vedlė stoja priekin, raguotos ožkos apsupa ožiukus ir berages, kad apgintų. Ir taip banda skuba namo.
Pagal Rytų horoskopą, šie metai – Žaliosios ožkos. Ūkio šeimininkė sako, kad metai turėtų būti sėkmingi ne tik ožkų augintojams.
„Jei žmogus savyje šiemet atskleis užsispyrimą, ryžtą, net gurmaniškus bruožus, tai jam seksis. Manau, metai bus moteriški, palankūs moterims. Nes bandoje dominuoja ožka vedlė, o visa banda jos klauso“, – aiškina D. A. Ėmužytė.
Dabar ožkų yra triskart mažiau nei prieškario Lietuvoje – ant vienos rankos pirštų skaičiuojami versliniai ūkiai.