„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip gauti daugiau pieno iš kiekvieno hektaro? Ūkininkai ieško idealios kukurūzų veislės

Šiandien produktyviame pienininkystės ūkyje svarbiausia – kokybiški pašarai. Vis daugiau ūkininkų renkasi kukurūzų silosą, kuris gali sudaryti net iki 60 % gyvulių šėrimo raciono. Kadangi kukurūzai tampa tokiu svarbiu pašarų šaltiniu, ūkininkai ieško optimaliausių veislių, kurios puikiai derėtų mūsų klimato sąlygomis.
Žemės ūkis
Žemės ūkis / Shutterstock nuotr.

Kintantys klimato iššūkiai ir augančios galimybės

„Lietuvoje pavasariai dažnai būna šalti, su vėlyvomis šalnomis, todėl kukurūzų veislių pasirinkimas tampa tikrai svarbus,“ – teigia AB „Linas Agro“ įmonės „Dotnuva Seeds“ produktų ekspertas Robertas Visockis. Jis pabrėžia, kad nors rinkoje pasiūla plati, ne kiekviena veislė gali atlaikyti mūsų klimato iššūkius ir užtikrinti aukštą derlingumą bei virškinamumą. Tad „Dotnuva Seeds“ jau kelerius metus vykdo specializuotus bandymus, siekdama atrinkti tas veisles, kurios geriausiai tinka Lietuvos ūkininkų poreikiams.

Tomo Bauro nuotr. /„Dotnuva Seeds“ produkto ekspertas Robertas Visockis
Tomo Bauro nuotr. /„Dotnuva Seeds“ produkto ekspertas Robertas Visockis

Ankstyvos ar vėlyvos veislės?

Šių metų bandymuose „Dotnuva Seeds“ tyrinėjo įvairias veisles – nuo ankstyvųjų (FAO 170–190) iki vėlyvųjų (FAO 200–250). Paaiškėjo, kad vėlyvesnių veislių kukurūzai kaupia daugiau sausųjų medžiagų, o tai reiškia didesnį derlių ir daugiau maistingųjų medžiagų pašaruose.

„Ankstyvosios veislės buvo gerokai produktyvesnės nei tikėtasi, tačiau vėlyvesnės, pavyzdžiui, su FAO rodikliu tarp 210–220, pasižymi itin aukšta energetine verte ir virškinamumu. Tai ypač naudinga ūkiams, kuriuose kukurūzų silosas sudaro iki 40 % raciono,“ – sako R.Visockis.

„Linas Agro“ nuotr./Skirtingų veislių kukurūzai
„Linas Agro“ nuotr./Skirtingų veislių kukurūzai

Pasak produktų eksperto, vėlyvesnės veislės, kaip „Ligato“ (FAO 220) ar „Dzhekpot“ (FAO 210), gali padėti ūkininkams iš vieno hektaro pasiekti 50 tonų derlių ir daugiau. Taip pat jos yra lankstesnės nuėmimo laiko atžvilgiu, nes išlaiko didesnį organinės medžiagos virškinamumą. Tokie pašarai efektyviau aprūpina karves energija, todėl iš kiekvieno kilogramo siloso galima išgauti net iki 0,4 litro daugiau pieno.

Nauji sprendimai klimato iššūkiams įveikti

Ūkininkai puikiai žino, kad klimato sąlygos – tai nenuspėjamas faktorius, galintis paveikti tiek derlių, tiek jo kokybę. Siekiant išvengti šių svyravimų, šiemet buvo pristatyta „Maximaize 230“ sėklų linija, sudaryta iš trijų tarpusavyje derančių kukurūzų veislių. Šios sėklos, sujungtos į vieną vienetą, užtikrina stabilesnį derlių, nepaisant kintančių klimato sąlygų, ir 8,6 % daugiau žaliosios masės. „Tai didelis žingsnis link tvaresnio ir produktyvesnio ūkininkavimo,“ – priduria R.Visockis.

„Linas Agro“ nuotr./Perpjautos kukurūzų burbuolės
„Linas Agro“ nuotr./Perpjautos kukurūzų burbuolės

„Dotnuva Seeds“ misija – aukštos kokybės sėklos Baltijos šalių ūkiams

„Dotnuva Seeds“ gamina apie 32 tūkst. tonų įvairių sėklų, kurios padeda ūkininkams visame regione auginti našesnius pasėlius. Priklausanti „Linas Agro“, „Dotnuva Seeds“ bendrovė nuolat siekia gerinti savo produktus ir atitinka pačius aukščiausius rinkos reikalavimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“