Kauno marių kraštas: patrauklesnis, prieinamesnis, viliojantis

Siekiant išsaugoti unikalų Kauno marių tvenkinio kraštovaizdžio kompleksą, didžiąsias atodangas, užlietas Nemuno intakų žiotis, Kauno marių gamtinės ekosistemos stabilumą, Gastilionių mišką su miegapelių populiacija 1992 m. buvo įkurtas Kauno marių regioninis parkas. Nuo to laiko beveik 10 tūkst. hektarų teritorijoje rūpestingai saugomos ir puoselėjamos unikalios gamtos ir kultūros vertybės.
Arlaviškių kadagių slėnyje ant skardžio krašto įrengtas pažintinis pėsčiųjų takas (Kauno marių regioninio parko nuotrauka)
Arlaviškių kadagių slėnyje ant skardžio krašto įrengtas pažintinis pėsčiųjų takas (Kauno marių regioninio parko nuotrauka)

Saugomoms teritorijoms – ES investicijos

Tiek Kauno marių regioninis parkas, tiek kitos saugomos šalies teritorijos tvarkomos ir gražinamos pasinaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos jau keletą metų įgyvendina projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“ pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą. Trims šio projekto etapams iš Europos regioninės plėtros fondo skirta apie 160 mln. litų.

Kauno marių regioniniame parke buvo sutvarkytos Kalniškių konglomeratų ir Žiegždrių atodangos. Parko direktorė Nijolė Eidukaitienė pasakoja, kad jau įrengtas medinis takas ant polių palei Kalniškių konglomeratų atodangą. Su šiuo gamtos paminklu lengva susipažinti iš arti, nes tam įrengti tilteliai, laipteliai, skaldyto betono dangos takeliai, apsauginės tvorelės. Daug įdomios informacijos suteikia 19 pažintinių stendų palei taką, kurie pasakoja apie išskirtines čia esančias vertybes: unikalias atodangos, kurių sluoksniai liudija ledynų ir geologinių procesų eigą bei apie dabar vykstančius procesus.

Iš lankytojų centro – į gamtą

Didelio parke besilankančių turistų dėmesio sulaukia lankytojų centre įrengta ekspozicija. Vaizdžiai, patraukliai, interaktyvia forma pristatomi įdomiausi parko gamtos ir kultūros objektai, nurodomi trumpesnės ir ilgesnės trukmės turistiniai maršrutai po parką. Nemuno virsmas mariomis yra pagrindinė ekspozicijos tema, o pagrindiniu akcentu tapo maketas, ant kurio projektuojamas vaizdas, tarsi laiko mašina, nukelia į tolimą praeitį. Lankytojai pamato, kaip traukėsi paskutinis ledynas, kaip formavosi Nemunas ir jo slėnis, kaip jis virto Kauno mariomis. 

„Lankytojų centras yra ta vieta, iš kurios mes keliautojus nukreipiame į gamtą. Mūsų tikslas – paskatinti žmones suartėti su gamta. Pasirinkus mūsų siūlomus maršrutus galima keliauti automobiliu, dviračiais ar pėsčiomis. Pasiekti įdomiausias vietas padeda sukurta turistinė infrastruktūra, kuri ne tik patogi turistams, bet ir apsaugo gamtą – nukreipia ir reguliuoja lankytojų srautus, jie neklaidžioja bet kur, netrypia retų augalų, nebaido gyvūnų. Viso to pasiekti nebūtume galėję be Europos Sąjungos paramos“, − įsitikinusi N. Eidukaitienė. 

Pasinaudojus finansine parama buvo sutvarkytas ir parke esantis Arlaviškių kadagynas. Kadagių slėnio viršutinėje dalyje, ant skardžio krašto įrengtas pažintinis pėsčiųjų takas. 1,3 km ilgio take įrengta minimali rekreacinė įranga lankytojams su slėnio apžvalgos aikštelėmis. Dalis tako pritaikyta neįgaliesiems. Įrengti gruntiniai laiptai šlaite, 6 informaciniai ir 1 teminis stendas, nukreipiančiosios rodyklės. Taip pat buvo atlikti ir gamtos tvarkymo darbai – miško retinimas, svetimų žemių augalų kirtimai.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai