Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Koronavirusas bei pavasaris smukdo pieno ir mėsos supirkimo kainas

Pasaulyje siaučiant koronavirusui, Lietuvos ūkininkai skundžiasi, kad perdirbėjai naudojasi padėtimi ir dirbtinai mažina pieno bei mėsos supirkimo kainas. Tuo metu perdirbėjai sako, kad kainos mažėja dėl sezoniškumo bei mažėjančio eksporto.
Pienas
Pienas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Ūkininkas ir Pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis laiko apie 500 pieninių gyvulių ir 100 mėsinių galvijų. Jis sako, kad dėl mažinamų žaliavos kainų gyvulių išlaikymas tampa per brangus ir neatsiperka.

„Nuo balandžio 1 dienos ruošiasi kooperatyvams pieno kainas mažinti iki 4 centų, o didžiosioms bendrovėms – apie 2 centrus. (...) Ir niekas nieko negali pasakyti, o jų motyvas, kad rinkos užsidaro Europoje“, – BNS sakė J.Vilionis.

„Anksčiau už mėsinius galvijus mokėjo 1,75 euro, o dabar jau su „Krekenavos agrofirmos“ atstovu šnekėjau, sako, galim paimti už mažiau, nes nėra kur eksportuoti, nėra kur dėti tos mėsos. Tai dabar už 1,2–1,4 euro perka“, – pridūrė jis.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis teigia pastaruoju metu sulaukiantis ūkininkų skundų apie mažėjančias žaliavos supirkimo kainas, esą perdirbėjai spaudžia žemdirbius perrašyti sutartis, kuriose numatyta jau mažesnė pieno, mėsos supirkimo kaina.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Palionis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Palionis

„Gaunu skambučius iš ūkininkų, pasisakymus, kad negražiai elgiamasi ir kardinaliai keičiamos supirkimo kainos. Aišku, kalbant apie pieno sektorių turėtume įvertinti sezoniškumą, bet jis dar neatėjęs, turėtų būti balandžio pabaigoje, gegužę“, – BNS sakė A.Palionis.

Ministras ragina perdirbėjus elgtis solidariai ir dirbtinai nemažinti supirkimo kainų.

„Yra skaudžiausia, kad kai kurie perdirbėjai, nežinau, ar čia įprotis, kad pasinaudojant kažkokiomis krizėmis, turint argumentaciją, kartais ir nepamatuotai imama ir pasinaudojama ūkininkų sąskaita. Turiu signalų ir tokių, kai netgi atbuline data nori padaryti pakeitimus. Čia iš viso netoleruotina“, – sakė A.Palionis.

Jo duomenimis, pieno supirkimo kaina mažinama nuo 0,5 iki 4 centų, labiausiai – kooperatyvams.

„Daugiausiai mažinama kooperatyvams, jie vienija smulkiausius ūkininkus, bet negali pasakyti, kad kooperatyvas pristato mažą kiekį. Jie surenka iš smulkių ūkininkų ir pristato pakankamą kiekį, tai tos logikos nesuprantu“, – sakė ministras.

Jis tikisi, kad perdirbėjus nemažinti kainų paskatins valstybės ekonomikos skatinimo planas bei Europos Komisijos rengiamos priemonės.

Pienininkai: kainas mažina sezoniškumas

Tris didžiąsias šalies pieno perdirbimo bendroves – „Pieno žvaigždes“, Vilkyškių pieninę ir „Rokiškio sūrį“ – vienijančios asociacijos Pieno centras vadovas Egidijus Simonis sako, kad ūkininkai nori pasinaudoti situacija, nors pieno supirkimo kaina mažėja kiekvieną pavasarį.

Pasak jo, supirkimo kainos perskaičiuojamos ir sutartys keičiamos kiekvieną mėnesį.

„Dabar, kai ateina vasara, reiškia, kad pieno kiekis didėja, riebalų ir baltymų kiekis piene mažėja, todėl perskaičiavimo koeficientas mažėja, tai keičiasi ir kainos. Be to, kokia situacija dabar yra pasaulyje, tai turi įtakos visose rinkose, visiems produktams, žaliavoms ir tai šiek tiek turės įtakos kainodarai“, – BNS sakė E.Simonis.

„Žemdirbiai piktnaudžiauja, skundžiasi, bando kažką įrodyti, ministras irgi neadekvačiai reaguoja. Aišku, galima pasižiūrėti kažkokios įmonės, galbūt tarpininkai bando kainas numušti didesniu procentu, reiktų žiūrėt individualiai, bet Pieno centro įmonės moka aukščiausią kaina rinkoje“, – pridūrė jis.

E.Simonis sakė nežinantis, kiek mažėja žaliavinio pieno supirkimo kaina, nes kiekviena įmonė derasi individualiai.

Asociacijos vadovas negalėjo prognozuoti, kokia situacija pieno sektoriuje bus ateityje, nes ji nuolat keičiasi.

„Kiekvieną dieną keičiasi situacija, atšaukiami užsakymai užsienio rinkose, todėl gaminami ilgo galiojimo produktai, pieno miltai, ilgai brandinami sūriai, sviestas, kurį galima šaldyti ir vežami į sandėlius. Su visais iššūkiais įmonės bando tvarkytis“, – sakė E.Simonis.

Mėsininkai: dėl užsidarančių rinkų mažėja jautienos kaina

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas Egidijus Mackevičius sako, kad mėsos sektoriuje mažėja tik jautienos kaina, nes eksporto rinkose atšaukiami jos užsakymai.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Egidijus Mackevičius
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Egidijus Mackevičius

Pasak jo, jautienos supirkimo kaina Lietuvoje šiuo metu sumažėjusi 5-10 procentų.

„Eksportuodavom nemažą dalį į vakarų Europos rinkas, specifiniam sektoriui – restoranams, kavinėms. Ten keliaudavo specifinės jautienos dalys, kurios turėdavo paklausą. Kadangi visas tas sektorius Europoje užlaužtas, tai nėra paklausios šitoms dalims, jų kaina krenta“, – BNS sakė E.Mackevičius.

„Tai yra objektyvi priežastis, kad nėra paklausos Europoje tam tikroms dalims, tai ir tenka mažinti. Europoje jautienos tam tikrų dalių kainų kritimas siekia 20 procentų“, – kalbėjo jis.

E.Mackevičius sako, kad chaosą jautienos rinkoje šiek tiek pristabdo ūkininkai, kurie šiuo metu karvių ar galvijų nepardavinėja.

„Buvo baimė, kad pieno kainos kris, mus užvers pieninėm karvėm kad jas išskerstume, tai šitas dalykas nevyksta, ūkininkai stengiasi palaikyti gyvulius ilgiau, tai įtampą truputį nuima. Reikia pralaukti tą laikotarpį, kai viskas pajudės Europoje, tada atsistatys ir kaina, o dabar yra kaip yra“, – sakė E.Mackevičius.

Tuo metu kiaulienos supirkimo kaina, jo teigimu, nesikeičia, nes jos paklausa nemažėja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos